ua en ru

Як живуть в Антарктиді українські полярники

Як живуть в Антарктиді українські полярники Фото: Українські полярники (facebook.com/UAMON)

Самогонний апарат і колекція ліфчиків

Як живуть в Антарктиді українські полярники, чим вони там займаються, чим харчуються і які небезпеки їх підстерігають на станції Академік Вернадський, розповідає журнал "Новий Час".

Зарплата в українських полярників невелика, всього близько € 600 на місяць. Але команда вчених поїхала в Антарктиду зовсім не за грошима, а заради можливості проводити унікальні дослідження в царстві льоду і снігу.

23-я українська експедиція вирушила в Антарктиду 22 березня і пробуде там не менше 12 місяців. Вони будуть нести вахту на станції Академік Вернадський і продовжувати спостереження за зміною клімату та озонового шару, а також в галузі фізики атмосфери.

Ті дослідження, які ведуть українські вчені протягом останніх 20 років, мають серйозну вагу у світовій науці. А прогнозами українських метеорологів користуються дослідники багатьох країн.

Крім постійного холоду, полярників підстерігають і інші небезпеки. В Антарктиді немає ведмедів, але є хижаки іншого порядку. Це агресивні поморники – дикі птахи розміром з яструба. Вони, захищаючи своє потомство, можуть боляче поранити людину.

Не так вже доброзичливі і пінгвіни. Вони не бояться людей і навіть гніздяться неподалік від станції, але при спробі сфотографуватися – можуть запросто клюнути потужним дзьобом.

Як живуть в Антарктиді українські полярники

Фото: Пінгвіни (facebook.com/lLoveRovno)

Але найбільша небезпека криється у воді. Біолог Андрій Утєвський, вивчаючи підводний світ Антарктики, зазнав нападу морського леопарда. Цей звір – самий грізний і могутній морський хижак в Антарктиді і вага його тіла може досягати 600 кг.

Раціон харчування у полярників за старими радянськими нормами підводників. Вони запасаються продуктами на весь період зимівлі: по 1,2 тонни борошна і м'яса, риби – 310 кг, картоплі – 2 тонни.

Цього повинно вистачити на всю експедицію. Крім того, в пайку є ковбаси, сири, консерви, червона ікра і навіть алкоголь. Він строго лімітований і використовується тільки на свята. Це 13 пляшок шампанського і 70 пляшок вина.

Як зізнаються полярники, учасники перших українських експедицій привезли в Антарктиду самогонний апарат. І всі ці роки, по-старовинному, секретному рецепту, женуть горілку Вернадовку, яку потім продають туристам у своєму знаменитому барі Фарадей.

Як живуть в Антарктиді українські полярники

Фото: Станція Академік Вернадський (facebook.com/e.krasecha)

Бар залишився у спадок від однойменної британської станції, яка була передана Україні в 1996 році. На її основі був створений Академік Вернадський.

З цим баром пов'язана одна пікантна традиція, яку британці передали українцям разом з закладом: за барною стійкою колекціонуються бюстгальтери побувавших там жінок.

І колекція поповнюється цілком регулярно, так за три літніх місяці, станцію Академік Вернадський відвідує близько 4 тисяч туристів. В інший час зв'язок із зовнішнім світом полярники підтримують за допомогою інтернету.

Ще один вид розваги в українських полярників – це день 22 червня, середина полярної зими або Midwinter. В цей день геологи купаються в холодних арктичних гірках в краватках і метеликах.

Крім того, полярники розважають себе імпровізованими концертами і влаштовують різні змагання – на снігоходах або футбольні турніри.

До речі, пінгвіни крадуть техніку на української полярної станції в Антарктиді.