ua en ru

“Замовляють вертоліт, щоб перевезти на дачу якісь речі”: Несподівані факти про Норвегію очима українця

“Замовляють вертоліт, щоб перевезти на дачу якісь речі”:  Несподівані факти про Норвегію очима українця Фото: Мальовнича Норвегія (Nordic Travel)

Купання у холодній воді, заборона солодощів у школах і колосальна фізична витримка - далеко не всі несподіванки про Норвегію та її мешканців

Норвегія - країна, про яку в Україні знають немало. Здається, практично всі чули про неймовірної краси фьорди, сучасну і екологічну столицю Осло, кришталево чисті озера і ріки. Також - про високий рівень життя і стриманий характер скандинавів. Але все одно багатьох українців дивує те, наскільки часом радикально наші традиції, спосіб життя і менталітет відрізняються від норвезьких.

Ми попросили досвідченого мандрівника пригадати кілька його поїздок до Норвегії та розповісти про ті речі, що можуть бути цілком звичними для норвежця, але виглядати дуже нетиповими для українця.

На безліч аспектів життя у Норвегії впливають природні умови і клімат: деякі місцеві частіше подорожують поромами, аніж автомобілями, а діти запросто можуть купатися у водоймах, коли температура води ледь досягає лише десяти градусів тепла.

Про це та багато іншого нам розповів директор туристичної компанії Nordic Travel Ігор Кучер.

“Для них погані дороги - це не поганий асфальт. Бо асфальт скрізь ідеальний

Одна з перших причин для здивувань українців, які прибувають до Норвегії - дороги прекрасної якості. Але, як виявилося, багато норвежців своїми дорогами незадоволені.

“Південно-східна частина Норвегії – більш рівна, а західна – це в основному гори і фьорди. Через таку природу там складно прокладати дороги. В тих регіонах дороги йдуть в основному однією-двома смугами і з крутими поворотами. Норвежці вважають, що це погані дороги! Але справа у тому, що вони в поняття “погані дороги” вкладають зовсім інше розуміння, ніж ми. Для них погані дороги - це не поганий асфальт. Бо асфальт скрізь ідеальний. А “погані” вони, бо надто вузькі та мають багато поворотів”, - коментує Ігор Кучер.

alt

Фото: Місто Тронгейм. Норвегія (надане Nordic Travel)

“Один із місцевих жителів в розмові зі мною дуже жалівся на норвезькі дороги. Я відповів щось на зразок: “Так в Україні дороги гірші”. “Що, гірші навіть ніж в Норвегії?! - дуже щиро здивувався той, мабуть не усвідомлюючи, що норвезькі дороги за своєю якістю насправді ідеальні”, - каже мандрівник.

За його словами, великі магістралі є у здебільшого південно-східній Норвегії. Широкі траси із розв'язками, де можна їхати із високою швидкістю – такого мало, бо рельєф не дуже дозволяє будувати такі шляхи.

“Тут проблема не в капіталовкладеннях, а в місцевій природі: не всюди дороги побудуєш. Зате Норвегія просто всіяна тунелями! Є багато таких, що проходять крізь великі гори. Також дороги в багатьох місцях перериваються, бо на шляху трапляється фьорд або крупна водойма”, - розповідає Ігор.

У багатьох місцях Норвегії мости замінюють поромними переправами. Пересуватися з місця на місце виключно поромом - такий спосіб життя давно є нормою для багатьох норвежців. Особливо для тих, хто живе у віддалених містечках, від яких дороги ведуть далеко не в усіх потрібних напрямках.

В країні також є дачні поселення, де доріг немає взагалі. Туди можна дістатись лише поромом.

“Влада країни піклується, щоб північні регіони не лишилися порожніми”

За словами мандрівника Ігоря Кучера, розбагатіли норвежці порівняно недавно – у 20 сторіччі, коли знайшли нафту і почали її видобувати. Приблизно з того часу в країні почався і активний розвиток інфраструктури. До того норвежці жили дуже ізольовано, бо далеко не всі населені пункти мали транспортне сполучення одне з одним.

alt

Фото: Не кожному під силу підкорити деякі складні маршрути в Норвегії (надане Nordic Travel)

“У Норвегії є знамениті Лофотенські острови. Зараз вони дуже добре з’єднані між собою тунелями або мостами. Місцеві розповідали, що тепер можна без зусиль проїхати з кінця островів у крайній бік лише за півдня, але з давніх часів там все одно збереглися діалекти, тобто на кожному з островів мова була хоч мінімально, але відмінна. Це через те, що ізольованість дуже вплинула, і мова розвивалася по-своєму”, - згадує Ігор.

На півночі Норвегії живе дуже мало людей, але при цьому інфраструктуру там розбудовують не гірше, ніж на півдні. Це робиться для того, щоб з півночі менше виїздили. Багато студентів їде навчатись з тих країв на південь країни або в інші держави, та й назад вертаються не завжди. Влада Норвегії вирішила робити життя на півночі країни так само комфортним, як і всюди по країні.

“Влада країни піклується, щоб північні регіони не лишилися порожніми. Щоб там можна було вчитись і працювати. І, звісно, дороги там теж ідеальної якості”, - пояснює Ігор Кучер.

“Замовляють вертоліт, щоб перевезти на дачу якісь речі”

“Норвежці люблять їздити на свої дачі, або у заміські будинки. Хоча вони й так живуть у невеликих будиночках, одно- або двоповерхових. Але при цьому люблять виїздити у схожий, але трішки простіший дім, вже на природі. Якщо будиночок далеко від міста, часом туди буває складно добратися. У багатьох таких будиночках немає електрики і водопостачання. Воду жителі привозять самі, у великих балонах. Також всюди є ідеально чисті джерела, тому воду можна брати із них. Ми колись жили у будиночку, де немає душу”, - каже Ігор Кучер.

alt

Фото: Неймовірно гарні Лофотенські острови, Норвегія (надані Nordic Travel)

Також раз на рік власники віддалених заміських будиночків можуть замовити вертоліт, щоб перевезти на дачу якісь речі, коли їх назбиралося багато.

“Вертоліт в Норвегії - це зовсім не розкіш. Тут його можна замовити, скинувшись грошима на перевезення вантажу із сусідами, які мешкають поряд”, - згадує мандрівник.

В Норвегії - дуже дешеві авіарейси всередині країни. Норвежець за одну годину без зусиль може заробити собі на переліт в іншу частину країни, бо коштуватиме квиток на рейс близько 20 євро. Із міста в місто курсують по п’ять-десять рейсів на день (поки що уявити десять рейсів із Києва до Одеси чи Львова на день доволі складно - ред).

“Цілком можливо, що з норвезького міста Берген у столицю Осло - навіть більше рейсів. Але от залізниця у Норвегії не так розвинена. Бо для будівництва залізничних колій, буває, просто немає іншої можливості: всюди каміння, різкі схили, підйоми. Тому замість багато їздити норвежці багато літають і пересуваються на поромах. А купити авіаквиток - набагато дешевше, ніж їхати кудись на авто. До того ж, квиток на поїзд може коштувати ще дорожче”, - каже Ігор.

За туристами теж прилітають на вертольоті

В Норвегії є безкоштовна служба порятунку, яка забирає людину на вертольоті.

“Місцеві казали, звісно, що це величезні витрати. І викликають допомогу в основному туристи, бо не можуть вибратися з гір: хтось заблукав, хтось застряг на складному маршруті або не розрахував свої сили і недооцінив особливості норвезької погоди, коли зараз світить сонце, а за мить - вже піднімається неймовірно сильний вітер. Є купа табличок, які про це інформують, але туристи все одно їх мало читають і потім потрапляють у халепи”, - пояснює мандрівник і організатор турів.

alt

Фото: Казкова Норвегія (надане Ігорем Кучером)

Попри те, що в Норвегії прекрасно усвідомлюють затратність для держави такої допомоги на вертольотах, її все одно не роблять платною і вважають дуже необхідною.

“Вирішили також найняти працівників, які тепер стоять на особливо популярних гірських маршрутах і повторюють туристам: А ви взяли теплі речі? А кросівки у вас міцні? А екіпірування є? Якщо ні - краще поверніться назад і підготуйтеся ретельніше, бо гори можуть бути непередбачуваними”, - згадує Ігор.

Піклування про своє здоров'я - звичайна складова культури

Норвежці - спортивна нація, і піклування про своє здоров'я - звичайна складова культури місцевих мешканців. Хоча у Норвегії практично всюди по містах є спортзали, багато норвежців віддають перевагу горам: приходять ввечері з роботи, перевдягаються, беруть собаку і піднімаються з годину на гору, а потім - годину спускаються униз.

"Часто навіть можна помітити, як місцеві влаштовують крос по горах: в той час як непідготовлені туристи ледь повзуть на вершину, норвежці повз них спокійно і легко пробігають. Бачив, як наш український турист просто не зміг далі підніматися і впав без сил, а норвезькі бабусі і дідусі продовжували йти далі. Часто було так: норвежці вибирають найскладніші маршрути й навіть швидше їх долають, аніж туристи - легкі маршрути”, - каже Ігор.

“До спорту дітей в Норвегії привчають із раннього дитинства. На перервах у школах і дитсадках дітей виганяють на свіже повітря в будь-яку погоду. Навіть під час заметілі чи морозу. Тому вони звикли до низьких температур і без проблем можуть побігти купатися, коли туристам здаватиметься, що вода - просто крижана”, - зауважує Ігор.

alt

Фото: Мандрівник Ігор Кучер під час однієї з поїздок у Норвегію, Лофотенські острови (надане Nordic Travel)

Крім того, у дитсадки та школи Норвегії заборонено приносити солодощі: шоколад, тістечка чи печиво. До солодкого дітей тут не привчають, хоча в магазинах все ж є величезний вибір різних десертів.

“Медицина в Норвегії в цілому безкоштовна, але стоматологічні послуги до безкоштовних не входять. Зуби безоплатно тут лікують до 18 років, а потім - величезні суми. Тому соціальні ролики і мультики про шкоду карієсу в Норвегії дуже поширені”, - додає він.

Можна ставити намет і не питати дозволу в хазяїна ділянки

Цікаво, що у Норвегії дозволяється ставити намет посеред газону в парку. Більше того: є закон, який дозволяє поставити намет навіть на приватній території, і навіть не питаючи дозволу!

Але для цього треба притримуватись простих правил: зупиняєшся не більш як на дві ночі, повинен мати самий простий невеликий намет, не залишаєш після себе сміття і ставиш намет на територію, де нічого не вирощують. Також - щоб намет стояв не ближче ніж 50 метрів до житлового будинку.

“Ми були на Лофонтенах в місті Рейне. Це дуже відоме містечко. Вся його територія – це газони і пагорби, які належать місцевим мешканцям. Ми спитали в однієї родини, чи можемо поставити біля них намет. Нам відповіли – без проблем! І не просили нічого платити й навіть запрошували скористатись їх столом на подвір'ї”, - згадує мандрівник.

Простота спілкування, взаємодопомога, оптимізм - це риси, які дивують українців, коли ті знайомляться з норвежцями. Місцеві щиро раді допомогти туристам: пропонують зайти до них додому, щоб набрати води з крану (вона тут ідеально чиста), легко пропонують незнайомим людям ключі від власної дачі для їх ночівлі.

altaltaltalt

Фото: Ще трохи неймовірної Норвегії (надані Nordic Travel)

“Я якось ішов набрати води, а норвежець кричить мені з вікна англійською мовою: "Туди не йти, там води нема, заходь краще до мене, я тобі дам”. Інший норвежець підвозив нас на машині. Спитав, чи знайшли ми місце для ночівлі. А у нас якраз такого місця ще не було. Тоді він сказав: “О, у мене поряд дача. Давайте вас туди завезу, а сам додому в інше місто поїду. Переночуєте собі, поїсте, а ключі потім під килимок покладете”, - зауважує Ігор гостинність норвежців. За словами мандрівника, звісно, грошей за ночівлю норвежець теж не взяв.