ua en ru

Українці проти шкуродерень: як хутрові виробництва забороняють у Європі

Українці проти шкуродерень: як хутрові виробництва забороняють у Європі Фото: Відмова від хутра і заборона виробництва хутра в Україні (РБК-Україна)

Заборона шкуродерень допоможе зробити Україну гуманнішою країною, знизить шкоду для довкілля та наблизить нас до цивілізованих країн, вважають експерти

Наталя Шевчук, спеціально для РБК-Україна

Петиція за заборону виробництва хутра в Україні набрала достатню кількість голосів. Саме ця петиція стала найпопулярнішою в Україні, стверджують активісти.

Екологи та зоозахисники пояснюють: вирощувати і вбивати тварин заради хутра не тільки негуманно, а й шкідливо для довкілля.

"Хутрові виробництва є об’єктами підвищеної екологічної небезпеки, що забруднюють ґрунт, водойми та повітря вірусами, бактеріями й токсичними речовинами. Світовий банк відносить виробництво хутра до п’ятірки найгірших виробництв, які забруднюють довкілля важкими токсичними металами", — пояснює ініціатор петиції Павло Вишебаба, координатор кампанії ХутроOFF.

Фото: Масштабний марш за права тварин у Києві (РБК-Україна)

Нагадують активісти і про етичний бік проблеми: негуманні умови утримання тварин та жорстокий забій (електричний струм у пащу та анальний отвір, труїння газом, вприскування отрути).

У Мінекології публічно підтримали ХутроOFF та пообіцяли подальше сприяння на законодавчому рівні.

Відео: Соціальний ролик кампанії (Youtube-канал MGOS)

Подібні просвітницькі кампанії проводили у багатьох країнах світу, що дійсно прискорювало і прийняття відповідних законів, і добровільну гуманізацію ринку. Разом із фестивалем соціальної реклами Molodiya Festival розповідаємо про деякі з них.

У 2013 році зоозахисна організація PETA (People for the Ethical Treatment of Animals — Люди за етичне ставлення до тварин) опублікувала документальне відео про ангорських кроликів, з яких видирають шерсть (з неї виготовляють тканину для светрів).

На кадрах зафільмували, як тварини кричать від болю, коли працівники китайської ферми виривають їхнє хутро. Разом із цим відео активісти запустили петицію, яка закликала заборонити продаж одягу з ангорської вовни. Вона зібрала понад 300 тисяч підписів.

Відео: Соціальна реклама (Youtube-канал Great Guns)

Такі цифри надихнули Calvin Klein, GUESS, H&M, Benetton і Zappos відмовитись від продукції з ангорської вовни.

Від неї відмовляється і відомий французький виробник одягу The Kooples. Сотні телефонних дзвінків, протести перед магазинами по всьому світу, тисячі листів від небайдужих людей, які вимагають припинити підтримувати знущання над кроликами — все це переконало бренд зробити етичний вибір.

Аналогічний крок робить найбільший світовий продавець одягу Inditex — іспанська компанія, яка працює під брендами Zara, Bershka, Massimo Dutti. Вони відмовляються від виробів з ангори, а той одяг, який вже був (загальною вартістю близько 1 млн доларів), вирішують передати сирійським біженцям в Лівані. Ті взимку живуть у саморобних наметах.

У 2017 нижня палата парламенту Чехії підтримала проект закону про захист тварин від жорстокості. Він забороняє розводити і вбивати лисиць та норок заради хутра. Законопроект підтримали 132 депутати зі 161. Очікується, що новий закон запрацює у січні 2019 року. Він передбачає, що власники хутряних підприємств можуть звернутися за фінансовою компенсацією.

Відео: Соціальна реклама (Youtube-канал Molodiya Festival)

"Я вважаю, що вбивство тварин заради хутра в Чехії є великою проблемою. І те, що така практика досі триває, викликає серйозні етичні питання", — сказав чеському виданню Рarlamentnilisty голова комітету парламенту з питань довкілля Робін Боніш.

Такому рішенню передували місяці роботи активістів: розслідування, мітинги, публікації в ЗМІ, соцреклама.

У 2017 Бундестаг проголосував за новий законопроект, який означає кінець хутряної індустрії в Німеччині. Згідно з постановою, останні хутряні ферми Німеччини повинні закритися протягом п'яти років.

Німецьке представництво PETA більше 20 років лобіювало заборону у цій країні: проводило розслідування на звірофермах, запускало кампанії на захист тварин, що включають петиції і протести перед норковими фермами.

Відео: Соціальна реклама (Youtube-канал PETA (People for the Ethical Treatment of Animals)

Що стосується саме Європи, то наразі хутрові виробництва заборонені у Великій Британії, Чехії, Австрії, Німеччині, Швейцарії, Нідерландах, Бельгії, Люксембурзі, Сербії, Словенії, Македонії, Боснії та Герцеговині і у Хорватії. Триває процес заборони у Норвегії, Данії, Швеції, Латвії та інших країнах. Головною причиною заборони шкуродерень у цих країни є невиправдана жорстокість до тварин під час їх утримання і забою. Долучитися до гуманізації України можна вже зараз на сайті hutrooff.org

Як і в країнах Європи, така заборона вступить у дію не відразу після прийняття, а протягом 5-7 років. Так працівники ферм встигнуть опанувати іншу діяльність, а держава напрацює механізм контролю за дотриманням заборони.

Відео: Акція за заборону виробництва хутра в Україні (video.rbc.ua/Валентина Балабанова)

"Шкуродерів за ґрати": яскравий фоторепортаж масштабного маршу за права тварин в Києві.

Також ми писали, що в Херсоні можуть вбити всіх безпритульних тварин.