"Сталінські закони": Забужко закликала провести декомунізацію у правовій сфері
Вона вважає, що суть декомунізації полягає не тільки в демонтажі пам'ятників і перейменуванні вулиць
Відома українська письменниця Оксана Забужко розповіла про те, як ставиться до проведення декомунізації в Україні. Про це вона повідомила в інтерв'ю виданню "Апостроф".
Вона вважає, що суть декомунізації полягає не тільки в демонтажі пам'ятників і перейменування вулиць.
"Поїдьте в той же колишній Дніпропетровськ або, скажімо, Запоріжжя – там взагалі було щось сім разів "імені Леніна" в районі цього нещасного Дніпрогесу. Мало того, що пам'ятник, так ще навколо нього "сім кіл Леніна"! І там вам розкажуть, як реально почалося щось на зразок "розморожування" суспільного життя в місті, щось на зразок оживання – саме після зняття цих радянських "ідолів" і після перейменувань. Ніби ці міста звільнили від якогось багаторічного сну, зняли "закляття", - каже Забужко.
Письменниця впевнена, що слово в цьому випадку має магічну функцію.
"Але це тільки початок. Насправді нам ці "авгієві стайні" чистити і чистити, вистачить і моєму поколінню, і вашим", - додала вона.
"Ми навіть не усвідомлюємо те, як часто користуємося законами, прописаними, вибачте, ще товаришем Сталіним. Молодше покоління взагалі цього не знає, ось у чому жах і головна маніпуляція – ставка на те, що з часом до тоталітарного права звикають і суспільство починає сприймати його як природну норму", - розповіла Забужко.
Письменниця закликає провести правову реформу. Вона стверджує, що навіть у дрібницях регламентація життя ще залишилися радянські пережитки і є купа сфер, де законодавство не змінювалося зі сталінських часів.
"Я не тільки про персональні пенсії колишнім енкаведистам кажу. Наприклад, коли ви йдете в басейн, як гадаєте, чому вам потрібна довідка від гінеколога дерматолога? Ніде за західним кордоном такого не потрібно – ви платите 2 євро і йдете в будь-басейн. Наші нові басейни побудовані за тією ж сучасної технології, з фільтрацією і постійною подачею води, тобто нормальні ніби басейни, такі ж, як на Заході. Але у нас ви не можете просто зайти з вулиці і піти плавати, ні! Вам потрібна довідка від дерматолога та гінеколога, тому що санепідемстанція вимагає. А чому? Та тому, що цей закон був прийнятий... у 1930 році", - говорить Оксана Забужко.
За її словами, сталінські закони досі обплутують нас "по руках і ногах".
Нагадаємо, що Оксана Забужко розповіла про успіхи вітчизняного книжкового ринку після введення обмежень на ввезення російської продукції.