Хелловін – історія Дня всіх святих

STYLERДозвілля        31.10.2016 - 11:50
Фото: Свято Хеллоуїн (nv.ua)
Фото: Свято Хеллоуїн (nv.ua)

Звідки пішла традиція святкувати Хелловін, і чому ніч на 1 листопада вважають найстрашнішої в році

Увечері 31 жовтня у всьому світі відзначають загадковий і містичний Хелловін або День всіх святих. Історія свята починається ще з дохристиянських часів. В останню ніч жовтня стародавні кельти відзначали Самайн, традиції якого схожі з сучасним святом. Докладніше історію Хеллоуїна читайте на Styler.

Самайн – попередник Хелловіна: свято темряви і смерті

Язичники, які проживають на землях Ірландії, Англії і Франції користувалися календарем, у якому рік ділився на два сезони: світлий і темний. Зима у цих народів починалася в листопаді. В період трьох перших листопадових днів селяни бурхливо святкували закінчення польових робіт і запалювали зимовий осередок. Жерці зв'язували настання зими з вступом у свої володіння бога Самхейна - владики темряви і смерті. У ніч Самайна розводили високі багаття, приносили жертви богу і ворожили на майбутнє, поминали померлих.

В Самайн проводили ритуали і поминали померлихФото: У Самайн проводили ритуали і поминали померлих (old.folkraider.ru)

За легендою, в ніч свята стиралася межа між світами мертвих і живих. Душі бродили по землі і забирали з собою людей, які порушували закони праведного життя (гейсы). Щоб обдурити нечисту силу, в Самайн вбиралися в шкури тварин. Вхід в будинок захищали спеціальними оберегами. За переказами, це були ліхтарі вирізані з овочів, як зараз гарбуз на Хелловін.

Хелловін: історія виникнення свята

Незважаючи на містичні традиції, Хелловін придумала церква. Після приходу християнства на землі Європи, священики всіляко намагалися викоренити язичницькі традиції в народі. Однак свято Самайна продовжували відзначати аж до XVIII століття. Церкви довелося піти на поступки, і 1 листопада в Ірландії встановили свято День всіх святих, який частково включав і звичаї язичницького Самайна. Урочисту службу назвали Allhallowmas - Всепоминальная меса, а вечір перед святом став називатися All allows'Eve, пізніше All Hallow e'en, тобто Напередодні всепоминания. Так і з'явилася назва сучасного свята Halloween.

Святкування Хеллоуїна в ЄвропіФото: Святкування Хелловіна в Європі (nakonu.com)

Історія Halloween-традицій

У наші дні свято в багатьох країнах має більше комерційне значення, ніж релігійне. Практично у всьому світі до нього відносяться жартівливо і вважають Хеллоуїн відмінною можливістю подуріти і погарцювати на маскарадної вечірці. Традиції поминання покійних збереглися тільки на територіях, де жили стародавні кельти.

Масштабно Хелловін почали відзначати в США. До свята американці готуються, починаючи з жовтня. Дашки будинків прикрашають гарбузами, готують святкові прикраси та вбрання. До речі, традиція вирізати гарбуз на Хелловін почалася саме в Америці. Європейці для святкових ліхтарів раніше використовували ріпи, буряк або брукву. Світиться святковий овоч має свою легенду. Гарбуз прозвали "ліхтарем Джека" на честь п'яниці, якого за витівки і обман самого Диявола не пустили ні в Пекло, ні в Рай, і він змушений був блукати в темряві з лучиною племені в очікуванні Судного дня.

Історія Хелловіна - відео про легенду про Джека:

Гарбуз на Хелловін ставлять у вікні будинку або на ґанку, щоб захистити будинок від нечисті і вказати їй дорогу назад в чистилище.

Історія Хелловіна налічує сотні років, і за ці роки свято придбав безліч традицій, серед яких і випрошування грошей "Trick-or-treat" . Зараз по домівках з жартівливою загрозою "солодкість або гидоту" ходять ряджені діти і просять солодощі. У середні століття в свято біля дверей багатіїв юрмилися бродяги, випрошуючи "духовні пиріжки" в обмін на молитву за померлих.

Хеллоуїн люблять діти і дорослі по всьому світіФото: Хелловін люблять діти і дорослі по всьому світі (podrobnosti.ua)

Сучасне святкування Хелловіна масштабно проходить в Америці, Європі, Японії та інших країнах. Влаштовуються грандіозні вечірки нечисті з конкурсами на кращий костюм, дівчата змагаються на самий страшний макіяж, до свята готують незвичайні страви і "криваві коктейлі".

Свято з кожним роком набирає популярності і в Україні. До речі, в Хеллоуїн 2016 клуби Києва пропонують відвідувачам яскраву програму Halloween-вечірок.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top