ua en ru

Хеллоуїн – історія Дня всіх святих

Хеллоуїн – історія Дня всіх святих Фото: Свято Хеллоуїн (pixabay.com/MK1_FIESTA)

Звідки пішла традиція святкувати Хеллоуїн, і чому ніч на 1 листопада вважають найстрашнішою в році

Увечері 31 жовтня в усьому світі відзначають загадковий і містичний Хеллоуїн або День всіх святих. Історія свята починається ще з дохристиянських часів. В останню ніч жовтня стародавні кельти відзначали Самайн, традиції якого схожі з сучасним святом. Докладніше про історію Хеллоуїна, - у нас на Styler.

Самайн – попередник Хеллоуїна: свято темряви і смерті

Язичники, які проживали на землях Ірландії, Англії і Франції користувалися календарем, у якому рік ділився на два сезони: світлий і темний. Зима у цих народів починалася в листопаді. В період трьох перших листопадових днів селяни бурхливо святкували закінчення польових робіт і запалювали зимове вогнище.

У перші дні листопада відзначали свято врожаюФото: У перші дні листопада відзначали свято врожаю (pixabay.com/ulleo)

Жерці зв'язували настання зими з вступом у свої володіння бога Самхейна - владики темряви і смерті. У ніч Самайна розводили високі багаття, приносили жертви і ворожили на майбутнє, поминали померлих.

За легендою, в ніч свята стиралася межа між світами мертвих і живих. Душі бродили по землі і забирали з собою людей, які порушували закони праведного життя (гейси). Щоб обдурити нечисту силу, в Самайн вбиралися в шкури тварин. Вхід до будинку захищали спеціальними оберегами. За переказами, це були ліхтарі вирізані з овочів, як зараз гарбуз на Хелловін.

Хеллоуїн: історія виникнення свята

Незважаючи на містичні традиції, Хеллоуїн придумала церква. Після приходу християнства на землі Європи, священики всіляко намагалися викоренити язичницькі традиції в народі. Однак свято Самайна продовжували відзначати аж до XVIII століття. Церкві довелося піти на поступки, і 1 листопада в Ірландії встановили свято День всіх святих, яке частково включало і звичаї язичницького Самайна. Урочисту службу назвали Allhallowmas - Поминальная меса, а вечір перед святом став називатися All allows'Eve, пізніше All Hallow e'en, тобто Напередодні поминів. Так і з'явилася назва сучасного свята Halloween.

Святкування Хеллоуїна не обходиться без гарбузаФото: Святкування Хеллоуїна не обходиться без гарбуза (pixabay.com/hzv_westfalen_de)

Історія Halloween-традицій

У наші дні свято в багатьох країнах має більше комерційне значення, ніж релігійне. Практично в усьому світі до нього відносяться жартівливо і вважають Хеллоуїн відмінною можливістю подуріти і погарцювати на маскарадній вечірці. Традиції поминання покійних збереглися тільки на територіях, де жили стародавні кельти.

Масштабно Хелловін почали відзначати в США. До свята американці готуються, починаючи з жовтня. Подвір'я будинків прикрашають гарбузами, готують святкові прикраси та вбрання. До речі, традиція вирізати гарбуз на Хелловін почалася саме в Америці. Європейці для святкових ліхтарів раніше використовували ріпи, буряк або брукву. Святковий овоч х вогником всередині має свою легенду. Гарбуз прозвали "ліхтарем Джека" на честь п'яниці, якого за витівки і обман самого Диявола не пустили ні до пекла, ні до раю, і він змушений був блукати в темряві з лучиною полум'я в очікуванні Судного дня.

Гарбуз на Хеллоуїн ставлять у вікні будинку або на ґанку, щоб захистити домівку від нечисті і вказати їй дорогу назад в чистилище.

Декор на ХеллоуїнФото: Декор на Хеллоуїн (pixabay.com/laurenrpadden)

Історія Хелловіна налічує сотні років, і за ці роки свято придбало безліч традицій, серед яких і випрошування грошей "Trick-or-treat" . Зараз по домівках з жартівливою загрозою "солодкість або гидоту" ходять ряджені діти і просять солодощі. У середні століття на свято біля дверей багатіїв юрмилися бродяги, випрошуючи "духовні пиріжки" в обмін на молитву за померлих.

Сучасне святкування Хелловіна масштабно проходить в Америці, Європі, Японії та інших країнах. Влаштовуються грандіозні вечірки нечисті з конкурсами на кращий костюм, дівчата змагаються за найстрашніший макіяж, до свята готують незвичайні страви і "криваві коктейлі".