Редакція Styler пригадати комікси, сюжет або герої яких пов'язані з історією України
Маленьким українцям потрібні сучасні українські герої – під таким "закликом" відбулася презентація графічної новели "Охоронці Країни".
Що ж представляє із себе новинка? Як розповів дизайнер, ідейний натхненник і один із організаторів проекту Леонід Краснопольський, "Охоронці Країни" – це ціла серія чорно-білих коміксів для дітей у віці 10-12 років. На сьогоднішній день готовий перший сезон "Охоронців", а це 10 випусків.
Перша частина ілюстрованої розповіді, яка так і називається "Охоронці Країни. Початок", знайомить нас з одним із героїв – Києм.
Кий – країнец, тобто житель Країни. Прокинувшись "десь в глухому лісі", він виявляє, що знаходиться на якійсь таємничій базі. Намагаючись вибратися з зловісного лігва, Кий стикається з похмурими супротивниками. Пізніше ми дізнаємося, що огидні люди-роботи – це залізорукі зомбі. Все ж герою так і не вдається самотужки побороти навалу "зомбаків", його знову оглушають і кидають у підвал, де Кия вже чекає таємничий доктор-експериментатор, який ставить над полоненими країнцями моторошні досліди. І, як ми розуміємо далі, залізорукі зомбі – результат цих дослідів. Чужинці в новелі розмовляють російською, країнці - українською.
Друга частина новели – "Охоронці Країни. Єднання" – знайомить нас з головною героїнею. Ім'я їй – Либідь. Отримавши завдання від свого наставника Хорива, дівчина відправляється рятувати Кия (то друга, то коханого – про це нам розкажуть у наступних частинах). Либідь виявляється спритнішою і наодинці зі своєю диво-косою "вирубує" інших зомбі. Друга частина пояснює, що Кий опинився на таємній ворожій базі "Ф. О. К", керує нею злий геній Доктор. Загалом, Кия рятують, а разом з ним ще одного загадкового героя (за логікою оповіді можна здогадатися, що звуть його Щек). Герої "йдуть в місячне світло", а ось Лікареві вдалося відлетіти разом із секретними артефактами.
To Be Continued...
"Як народилася ідея новели? Коли почалася війна, ми зіткнулися з тим, що абсолютно немає ніяких саме українських сучасних героїв. Так, є герої Marvel і DC Comics, є радянські герої, але наших сучасних немає. І ми вирішили створити для дітей 10-12 років саме таку історію про звичайних людей, які під впливом обставин, під впливом війни, взяли в руки зброю і почали захищати свою КРАЇНУ від північного ворога", - розповідає Леонід Краснопольський.
Поки що вийшли друком два перших випуска з десяти. Образи головних героїв вийшли збиральними. Хоча Краснопольський розповідає, що спочатку прототипом Кия виступив цілком реальний український боєць Юрій - товариш Краснопольського, якому той допомагав під час служби на Донбасі.
Комікси продаються з грудня. Вартість одного випуску – 99,99 грн, двох – 149,99 грн. За словами організаторів, частина коштів від продажу йде на допомогу українській армії (зокрема – батальйону "Донбас-Україна").
Звичайно, особливо критикувати новий продукт не хочеться. Однак ціна коміксів "кусається", а деякі його сюжетні переплетення викликають питання. Перше, що хочеться відзначити, так це те, що в принципі дві частини коміксу "Охоронці Країни" можна було б об'єднати в одну. Читачеві в будь-якому випадку не обійтися першою частиною, оскільки вона практично не відповідає на виникаючі питання.
Під час презентації новинки чимало говорили про необхідність створення сучасних героїв для української молоді. Те, що знайомство з цими героями відбувається саме через культуру коміксів – просто відмінно. Звичайно, за сюжетом коміксу ми відразу розуміємо, що мова йде про бойові дії на сході України, що Кий – це прообраз героя АТО, який бореться з російським агресором. Але ось імена героїв трохи бентежать. У свідомості наполегливо пролягає зв'язок з легендарними князями-полянами, які в XXI столітті перевтілилися у супергероїв.
"У питанні масової культури Україна, на жаль, знаходиться взагалі поза конкурентного середовища як у світі, так і в порівнянні зі Східною Європою. Це велика проблема. Масова культура визначає, куди рухається суспільство, за кого голосують люди, що вони купують, ким хочуть стати діти і т. д. Тому питання підтримки саме масової культури (і коміксів, як її елементу) має стати для нас пріоритетним... В Україні явно зароджується прообраз професійної масової культури. Напевно комікси, як найбільш доступні саме для молоді, будуть на початку. Потім вони "потягнуть" за собою і анімацію, і якийсь розважальний жанр літератури", - розповів під час презентації новинки Артем Біденко, державний секретар Міністерства інформаційної політики України.
Раз мова зайшла про зародження професійної комікс-культури в Україні, редакція Styler також вирішила згадати, які ще були створені комікси, сюжет яких так чи інакше пов'язаний з історією та історичними постатями України.
Комікс розповідає про детективні, місцями містичні пригоди легендарного козака.
"Максим Оса" — комікс українського письменники, відомого художника-графіка Ігоря Баранька. Чорно-білі ілюстрації розповідають про однойменного козака Корсунського полку, який жив у XVII столітті. Комікс створений в жанрі містичного детективу. Перший випуск був виданий у 2008 році (в 2010 і 2016 роках був випущений переклад на українську мову).
Сюжет коміксу наступний: "Козак і пірат Максим Оса в 1636 році повертається в Запорізьку Січ після рейдів на Крим проти турків. Вдома він виявляє, що його вважають загиблим, а його тіло поховане. Заяву про те що він не помер, навіть його колишня наречена бере за брехню звинувачуючи у самозванстві. Як тільки Максим прибуває на місце своєї могили з ним починає відбуватися ще більш закручена містика".
Фото: Український комікс "Максим Оса"
У 2011 році комікс був удостоєний нагороди на міжнародному фестивалі мальованих історій "Коммиссия".
"Максим Оса" був перекладений на кілька мов і виданий в Україні, Бельгії, Франції, Польщі та Росії.
Фото: Трилогія "Даогопак"
"Даогопак" — перший український графічний роман-блокбастер про містичних козаків-характерників Запорізької Січі — могутнього лицарського ордена майстрів бойових мистецтв і магії середньовічної України. Стиль графічного роману можна охарактеризувати як суміш стилів західних коміксів і японської манги.
Серія авантюрно-пригодницьких історій, починається першою книгою "Даогопак: Анталійська гастроль" (64 сторінки, вийшла в 2012 році). За сюжетом, три козака - Олесь Сковорода, Тарас Пересічеволя і характерник Мозговий відправляються з розвідувальною місією до Туреччини під виглядом мандрівних артистів. Таке завдання ставить їм кошовий Отаман. Вони повинні визволити полонених козаків, яких змушують працювати на нового султана в Анталії.
Фото: "Даогопак" - повноколірний тритомний рисований графічний роман-блокбастер
Але в справу втручаються невідомі сили та обставини. Герої несподівано зустрічаються з японською дівчинкою Арі-сан і охоронцем сина Султана. Це змінює долю молодого козака Олеся.
Автори поставили перед собою непросте завдання - продемонструвати світу легендарні міфи української історії.
Яскрава "книга для дорослих і дітей, для батьків, які хочуть, щоб їхні нащадки зростали українцями" вийшла друком у 2013 році з-під пера Віталія і Дмитра Капранових.
Як йдеться в анотації до книги, все вирішив випадок. Одного разу, під час підготовки дітей до ЗНО, письменники зрозуміли, що вітчизняні історики за багато років так і не змогли у простій і, головне, зрозумілій розповідній формі описати багату на події історію України.
"Що таке українська історія? Список князів, потім список гетьманів, потім список письменників, а між ними чорні діри в сотні років, а між ними білі плями на цілі регіони... І читати все це, на думку класика, неможливо без брому", - коментують свою працю Капранови.
Фото: "Мальована Історія Незалежності України"
У результаті вийшла цікава книга-комікс, яку цілком можна читати без брому.
Цікаво, що під час роботи над книгою творчий дует помітив дуже важливу унікальність – українська незалежність не переривався з часів Великої Скіфії, навіть у найважчі часи колонізації українці зберігали власну державу у формах автономії, повстанської республіки, військо-держави і т. д.
Фото: Данило Галицький, Святослав Хоробрий, Олекса Довбуш, Іван Мазепа, Мстислав Ростиславич, Григорій Сковорода, Леся Українка, Іван Франко, Нестор Махно (ілюстрації Юрія Журавляsverediuk.com.ua)
До речі, над оформленням книги працювали художники з 5 міст України, в тому числі і Юрій Журавель – український музикант, художник, аніматор. Саме Журавель став автором портретів видатних українців. Портрети деяких героїв довелося зображати за власними відчуттями.
Вважається першим україномовним коміксом про АТО і війну на Сході.
Савур-Могила — сакральне місце безкрайнього українського степу. Століттями через неї проходила умовна межа, що відокремлює світ вільних людей від земель ординського рабства. Тут сам час раз за разом починав свій новий виток.
У гарячі дні серпня 2014-го, рука долі вирвала з теплого насидженого місця і зашвирнула сюди людину, яка, здавалося б, не могла потрапити на цю війну. І знову, через століття, історія повторить свій урок. Але чи здатний хоч хтось витримати це фатальне випробування?
Фото: Перший комікс про АТО "Звитяга. Савур-Могила"
"В "Звитязі" розказана історія про становлення особистості. Чоловік, який думав, що для нього зона АТО обернеться легкою прогулянкою, а люди, які захищали Савур-Могилу, стануть лише трампліном для кар'єрного зростання. Крім того, в коміксі ми періодично повертаємося в минуле, де розповідаються героїчні і не дуже вчинки запорізьких козаків. Сам комікс намальований і створений непрофесіоналами своєї справи, а аматорами, яких хвилює доля своєї країни і Батьківщини", - читаємо один з відгуків про комікс.
Комікс був випущений в 2015 році, сторінок – 24, середня вартість – 50 грн.
Американські і європейські журналісти прозвали її "Леді Смерть". Людмила Павличенко, яка брала участь в обороні Одеси і Севастополя під час Другої світової війни, вважається найбільш успішною жінкою-снайпером у світовій історії.
Протягом перших місяців війни і оборони Одеси Людмила Павличенко знищила 179 німецьких і румунських солдатів і офіцерів. До червня 1942 року на рахунку Л. М. Павліченко було вже 309 підтверджених знищених солдатів і офіцерів противника, в тому числі 36 снайперів.
Про Павличенко був знятий фільм "Незламна" (рос. "Битва за Севастополь", 2015 рік).
Саме "Леді Смерть" стала героїнею англомовного коміксу групи художників Rejected Princesses.
Фото: Комікс про Людмилу Павличенко (rejectedprincesses.com)
"У Другій світовій війни нацисти на Східному фронті навчилися боятися однієї жінки більше за всіх інших. Їй було 25 років. Вона вивчала історію в Київському університеті. Її звали Людмила Павличенко. Але в пресі її називали "Леді смерть". І була вона найбільш смертоносною жінкою-снайпером, яка коли-небудь існувала", - написали автори коміксу в анотації.
До речі, комікс знаходиться у відкритому доступі. Прочитати повну версію можна тут.
Комікс, присвячений "судилищу" над українською льотчицею, створила команда російської громадської організації "Відкрита Росія".
Художники зобразили абсурдність російської правоохоронної системи. Комікс акцентує увагу на суддях, які постійно відмовляють стороні захисту в обґрунтованих клопотаннях.
Фото: Комікс "Надія. Суд над Савченко в коміксах"
На противагу їм - саркастичні й іронічні персонажі Савченко та її адвокатів, які не вписуються в дійсність "кафкіанского" процесу.
Комікс знаходиться у відкритому доступі. Ознайомитися можна тут.