ua en ru

Пурим 2018: як іудеї святкують найвеселіше свято в році

Пурим 2018: як іудеї святкують найвеселіше свято в році Фото: Пурім (flickr.com/pavel_golushko)

Пурім 2018 починається після заходу сонця 28 лютого

Іудейське свято Пурім 2018 відзначається з 28 лютого по 1 березня. Це торжество прийнято проводити весело, зi смачними частуваннями і яскравими карнавалами. Про виникнення свята і його традиції - в матеріалі Styler.

Пурiм: історія і дата свята

Дата свята пов'язана з давньою історією, яка трапилася в Перському царстві більше 2 тисяч років тому. Назва "пурім" походить від перського "pur" - жереб. Саме злий жереб одного з найближчих радників царя Ахашвероша мало не став фатальним для єврейського народу.

Аман був правою рукою перського царя, якого всі боялися і схилялися перед ним. Тільки одна людина не скорилася Аману - Мордехай - родич і наставник цариці Естер. Красуня Естер і Мордехай були євреями, але наречена приховала своє походження від Ахашвероша. Однак радник правителя Персії дізнався про це і, бажаючи покарати непокірного Мордехая, умовив царя підписати указ про винищення іудейського народу. Він кинув жереб, щоб визначити день для здійснення свого жорстокого плану. Жереб випав на 14 число (єврейського місяця адара).

В наші дні на Пурим проходять карнавалиФото: В наші дні на Пурім проходять карнавали (flickr.com/mishapublic)

Дізнавшись про загрозу, Естер і Мордехай закликали всіх євреїв поститися, молитися і навчати дітей Торі та любові до Бога. За переказами, саме з цього моменту Бог перевернув долю і обрушив підступні задуми Амана на його власну голову. Під час бенкету на честь Естер, Ахашверош пообіцяв виконати будь-яке її бажання - і цариця попросила дарувати життя собі і юдейському народу. Перський правитель розгнівався на Амана, який задумав погубити євреїв, а значить, і його дружину. І у визначений жеребом 14-й день місяця адара страта спіткала не євреїв, а радника і його сім'ю.

З тих пір дні Пуріма щорічно відзначаються 14 і 15 числа адара, а Пурім 2018 припадає на 28 лютого - 1 березня.

Традиції та особливості свята Пурім

Обов'язковою частиною торжества є читання Сувою Естер, в якому описана вся історія про порятунок іудейського народу від винищення в Стародавній Персії. Сувій читають в синагогах, а при згадці імені Амана прийнято свистіти, тупотіти і тріщати спеціальними пурімськими тріскачками, висловлюючи неприязнь до лиходія, який мало не погубив іудеїв.

Пурім завжди проводять весело, адже згідно Сувою Естер, це свято - символ того, що "все перевернулося": радість прийшла на зміну загрозі і загибелі. У дні Пуріма п'ють багато вина і накривають пишні столи. Існує приказка на свято: "У Пурім людина повинна напитися до того, щоб не відрізняти слова" проклятий Аман "від слів" Благословенний Мордехай ".

Частування на ПуримФото: Частування на Пурім (pixabay.com/xeno4ka)

Традиційним солодким частуванням є трикутні пиріжки з маком, горіхами, сухофруктами, які називають "аменташ" (вуха Амана).

Невід'ємною особливістю святкування Пуріма стали костюмовані театральні вистави і карнавальні ходи. Вони символізують те, що під маскою випадкових збігів обставин ховається Божественний задум. В середні віки в іудеїв також була традиція на Пурім спалювати опудало Амана.

У дні Пуріма пригощають друзів і роблять пожертвування бідним. Кожен іудей має зробити подарунок близькій людині, що складається з двох страв, які відразу можна з'їсти і випити. Такий звичай називається "мішлах манот" (посилка страв). При цьому, жінки посилають частування жінкам, а чоловіки - чоловікам.