У конкурсі беруть участь дебютні повнометражні фільми, зняті режисерами з усього світу в 2016–2018 рр. У головній конкурсній програмі фестивалю представлені роботи, які розкривають найактуальніші тенденції розвитку європейського і світового кіно
Протягом кількох десятиліть "Молодості" починали свій шлях режисери, які з часом досягли світової слави - Франсуа Озон, Том Тиквер, Брюно Дюмон, Гаспар Ное і Ксав'є Долан. Переможець отримує $10 тис. і статуетку "Скіфський олень" за кращий фільм міжнародного конкурсу.
В цьому році на Міжнародному конкурсі глядачі побачать двадцять фільмів:
"Антенна" (Antenna), Арік Ротстэйн, Ізраїль, 2016
Сини Єгошуа запізно зрозуміли, що їхній тато цілковито збожеволів через стільникову антену, яку сусід встановив у себе на даху. Вони розпочинають протистояння, наслідки якого не могли передбачити. Так з’являється складний і зворушливий портрет яскравої єврейської родини, яка досі бореться із привидами минулого їхнього батька, котрий пережив Голокост.
Фільм брав участь у Міжнародному конкурсі на Варшавському кінофестивалі, а на батьківщині взяв одразу кілька нагород.
Коли й де дивитися: 1 червня, 19:30, 2 червня, 14:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Опіка" (Jusqu'à la garde / Custody), Ксав'є Льоґран, Франція, 2017
Після розлучення з Антуаном Міріам хоче стати єдиною опікункою їхнього сина Жульєна, щоб захистити його від жорстокості батька. Антуан позивається до суду за образу, і суддя ухвалює вирок про спільну опіку. Ставши заручником конфлікту між рідними батьками, Жульєн наважується на відчайдушний крок, аби завадити найгіршому.
Режисер і сценарист Ксав’є Льоґран отримав "Срібного лева" на Венеційському кінофестивалі за найкращу режисуру та приз глядацьких симпатій на кінофестивалях у Глазго та в Сан-Себастьяні. У Маямі Льоґран виграв нагороду за найкращий сценарій, а сам фільм було висунуто в різних номінаціях на багатьох міжнародних кінофестивалях. "Опіку" Льоґран зняв за мотивами своєї короткометражної стрічки "Доки все не втратив" (Avant que de tout perdre), яку у 2013-му було номіновано на "Оскар".
Коли й де дивитися: 31 травня, 17:00, 1 червня, 12:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Я не відьма" (I am Not a Witch), Рунґано Ніоні, Великобританія, Франція, Німеччина, 2017
Коли восьмирічна Шула раптово опиняється сама в замбійському селі, місцеві сприймають її з підозрою. Маленьке непорозуміння перетворюється на справжній суд, її оголошують відьмою і довічно ув’язнюють у державному таборі для відьом. Із часом Шула пристосовується до нового оточення, але постає інша загроза. Незабаром їй доведеться прийняти складне рішення: змиритись із життям у таборі чи ризикнути заради свободи.
"Я не відьма" було номіновано на нагороду "Золота камера" - премію Каннського кінофестивалю за найкращий дебютний повнометражний фільм. А на BAFTA Awards він став найкращим дебютним фільмом. Крім того, кінострічка отримала дві нагороди British Independent Film Award.
Коли й де дивитися: 2 червня, 19:30, 3 червня, 11:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Страшна мати" (Sashishi deda / Scary Mother), Ана Урушадзе, Грузія, Естонія, 2017
Манана - вірна дружина, берегиня свого чоловіка і трьох дітей, яка давно облишила мрію стати письменницею. У 50 років вона нарешті набирається сміливості надовго зачинятись у кімнаті й писати. Її чоловіка лякає жорстка відвертість роману, і він вимагає полишити твір. Манана занурюється дедалі глибше в темряву, аби здійснити свої найпотаємніші бажання.
Фільм виграв "Азійський Оскар" на Asia Pacific Screen Awards (APSA). "Страшна мати" визнали найкращим фільмом у повнометражному жанрі на одному з найбільших азіатських фестивалів Tiantan Award у Пекіні. Там же виконавицю головної ролі Нато Мурванідзе назвали найкращою актрисою. Також кінострічка "Страшна мати" отримала головний приз кінофестивалю в Сараєво.
Коли й де дивитися: 31 травня, 12:00, 1 червня, 16:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Тиха ніч" (Cicha noc / Silent Night), Петро Домалевський, Польща, 2017
Історія про Адама - молодого економічного мігранта. Дізнавшись про вагітність своєї дівчини, він вирішує змінити життя і відкрити компанію за кордоном. Для цього він вирушає до рідного міста у східній Польщі, аби переконати родичів продати їхню землю. На традиційній різдвяній вечері Адам дізнається, що муситиме заплатити значно більшу ціну, ніж очікував.
Фільм наробив багато галасу на кінофестивалі у Гдині, де взяв 7 призів, зокрема нагороду за найкращий фільм - а також призи в майже всіх номінаціях на Polish Film Awards. На батьківщині про режисера кажуть як про народження нової зірки.
Кколи й де дивитися: 2 червня, 17:00, 3 червня, 13:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Спадкоємиці" (Las herederas / The Heiresses), Марсело Мартінессі, Парагвай, Німеччина, Уругвай, Бразилія, Норвегія, Франція, 2018
Історія жінки зі щасливої родини, яка успадкувала достатньо грошей для комфортного життя. Але після 30 років співжиття зі своєю партнеркою вона розуміє, що статків уже не лишилось. Нові обставини порушують звичну для неї рівновагу, змушуючи її змінити світ, який до цього часу здавався непорушним.
На Берлінале фільм "Спадкоємиці" отримав приз Альфреда Бауера за новаторський погляд у кіно ("Срібний ведмідь"), приз Міжнародної федерації кінопреси (ФІПРЕССІ), а виконавиця головної ролі Ана Брун стала найкращою актрисою.
Коли й де дивитися: 1 червня, 17:00, 2 червня, 12:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Зимові брати" (Vinterbrødre / Winter Brothers), Глінур Палмасон, Данія, Ісландія, 2017
Одіссея двох братів у робітничому середовищі однієї холодної зими. Глядач побачить їхнє повсякдення, звички, ритуали і кревну ворожнечу, яка спалахне між братами та іншою родиною. Бракує лише кохання, котрого якраз потребує молодший брат, Еміль.
"Зимові брати" виборов безліч нагород у Данії (зокрема, переміг на фестивалі CPH PIX і на національній кінонагороді Bodil Awards) та за кордоном, серед яких - чотири нагороди на кінофестивалі в Локарно: режисер Глинур Палмасон отримав нагороди Europa Cinemas Label та Junior Jury Award, особливу відзнаку від Екуменічного журі, а Елліоту Кроссет Хове, який зіграв одного із братів, дістався приз за найкращу чоловічу роль.
Коли й де дивитися: 1 червня, 12:00, 2 червня, 16:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Ворони" (Ravens / Korparna), Єнс Ассур, Швеція, 2017
1970-ті роки, Швеція. Працьовитий фермер Аґне щодня бореться із суворими реаліями існування, сподіваючись, що його син-підліток Клас успадкує ферму і продовжить його справу. Сам же Клас мріє про світ, далекий від сільського життя. Ця виразно знята, потужна історія дорослішання змальовує заплутану павутину сорому, провини, божевілля і юнацьких мрій.
"Ворони" отримав на кінофестивалі у Тбілісі головний приз "Золотий Прометей" за найкращий фільм і головну нагороду в Салоніках - "Золотого Александра", де також став найкращою кінокартиною.
Коли й де дивитися: 30 травня, 12:00, 31 травня, 16:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Мандрівник" (Le voyageur / The Traveller), Хаді Ґандур, Франція, Ліван, 2016
Аднан, туроператор із ліванського села, завжди мріяв подорожувати світом, але не може поїхати з рідної країни. У нього є дружина й діти, і йому лишається тільки фантазувати. Аж ось мрія Аднана збувається: його відправляють у відрядження до Парижа. Там він зустрічає свою молоду привабливу двоюрідну сестру Лайлу. Охоплений почуттями і романтикою подорожі, Аднан розривається між бажаннями серця та родиною.
Номінація за найкращий дебют на Black Nights Film Festival у Талліні й одразу 9 номінацій на кінофестивалі в Лівані.
Коли й де дивитися: 30 травня, 17:00, 31 травня, 14:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Ретабло" (Retablo), Альваро Дельґадо-Апарісіо, Перу, Німеччина, Норвегія, 2017
14-річний Сеґундо Паукар навчається в батька, майстра традиційного народного мистецтва ретабло - детальних мальовничих зображень релігійних сцен і важливих подій повсякденного життя. Дорогою на сімейне свято Сеґундо випадково помічає, чим займається його батько, і це руйнує світ хлопця. У консервативному суспільстві Сеґундо намагатиметься замовчати побачене.
На кінофестивалі в Берліні "Ретабло" виграв одразу двох "Кришталевих ведмедів" - як особлива згадка: один за найкращий художній фільм конкурсу "Покоління 14+", а другий - за найкращий дебют.
Крім того, у колекції фільму є ЛГБТК-премія Берлінале Teddy Award найкращому новачку.
Коли й де дивитися: 30 травня, 19:30, 31 травня, 12:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Святий" (The Saint / Šventasis), Андріус Блажевічюс, Литва, Польща, 2016
Провінційне литовське містечко стикається з економічною кризою 2008 року. Вітаса звільняють із фабрики. Під впливом дружини він негайно починає шукати нову роботу, але безуспішно. Зробивши нову стрижку, Вітас сподівається на любовну пригоду із перукаркою Марією, але так само зазнає поразки. Зрештою Вітас береться за іншу справу: разом із найкращим другом Петрасом починає шукати хлопця, який розмістив на YouTube відео про побачене в місті Ісуса Христа. Це єдине, що вдається Вітасові.
5 призів, зокрема "Найкращий фільм", "Найкращий актор" і "Найкраща актриса", та 6 номінацій на Lithuanian Film Awards.
Коли й де дивитися: 31 травня, 19:30, 1 червня, 14:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
"Вантаж", (The Load / Teret), Оґнєн Ґлавоніч, Сербія, Франція, Хорватія, Іран, Катар, 2018
Фільм сербського режисера якраз узяв участь у Каннському "Двотижневику режисерів" (La Quinzaine des Réalisateurs), а тепер змагатиметься за головну нагороду "Молодості" в Міжнародному конкурсі.
Політичний трилер "Вантаж" розповідає про водія вантажівки Владу, який працює в Сербії під час бомбардувань НАТО в 1999 році. Отримавши завдання перевезти таємничий вантаж із Косова до Белграда, він прокладає шлях незнайомою місцевістю крізь пошрамовану війною країну. Він знає, що потім муситиме повернутись додому і побачити наслідки своїх дій.
Оґнєн Ґлавоніч відвідає "Молодість" уже вдруге - кінофестиваль приймав режисера у 2012 році, коли Оґнєн брав участь у Міжнародному конкурсі зі своєю короткометражною роботою Made of Ashes (Od pepela).
Коли і де дивитися 2 червня, 12:00, 3 червня, 15:00, кінотеатр "Київ"
Кадр з фільму
До речі, українського режисера нагородили на Каннському фестивалі за краще експериментальне кіно.