ua en ru

Жертвопринесення, жорстокість і шапка-вушанка: яким був Дід Мороз до PR-кампанії СРСР

Жертвопринесення, жорстокість і шапка-вушанка: яким був Дід Мороз до PR-кампанії СРСР Фото: Дід Мороз, Снігуронька і святий Миколай (Колаж РБК-Україна)

У День святого Миколая Styler вирішив пригадати історію появи іншого новорічного чарівника - Діда Мороза

Поки російські ЗМІ кілька років поспіль обговорюють новини про "заборону Діда Мороза" в Україні, старий добрий святий Миколай продовжує радувати дітей, залишаючи для них подарунки. І якщо за всі століття Миколай не встиг себе скомпрометувати, то Дід Мороз разом зі своєю онукою Снігуронькою з самого спочатку були неоднозначними персонажами.

Жертвопринесення, жорстокість і шапка-вушанка: яким був Дід Мороз до PR-кампанії СРСР

Фото: Ікона Миколи Чудотворця

Давайте повернемося до історії. Святий Миколай, на відміну від старого Мороза, - історична особистість. За версією вчених, він жив у 270 – 345 рр. н.е. Різдвяним чарівником Миколай став ще за життя. Згідно однієї з легенд, святий кинув через камінну трубу три мішечки із золотом в подарунок для трьох сестер, на яких через їх бідність ніхто не хотів одружуватися. В той вечір біля каміна дівчата сушили шкарпетки, у які й потрапили мішечки. Але допомогою сиротам Миколай не обмежився - почав приносити іграшки, теплі речі і ліки в будинки бідних городян.

А що ж Дідусь Мороз, який з'являється скрізь і всюди з середини грудня до кінця січня? Він став символом новорічного дива тільки в 30-ті роки ХХ століття. Образ старця з сивою бородою і маленькою онукою виник в радянські часи. Але старий з'являвся і раніше - він робив подарунки героям казок. Наприклад, у народній казці "Морозко" добра дівчина отримала від старого подарунки, а ось примхлива поплатилася життям. У "Морозі Івановичі" антигероїня обійшлася меншими втратами (отримала замість срібла бурульку). Але варто відзначити, що ця казка вийшла у світ вже в XVIII столітті і в ній менше народних впливів.

Жертвопринесення, жорстокість і шапка-вушанка: яким був Дід Мороз до PR-кампанії СРСР

Фото: Картина Миколи Реріха "Снігуронька"

До ресі, одна з версій появи Снігуроньки не менш кровожерлива. Їй варто приділити особливу увагу. Внучка діда Мороза, яку на ранках у дитячому саду зазвичай грала нянечка "не першої свіжості", або першої, але на маленьку дівчинку не схожа, прийшла з язичницького обряду. Його, до речі, можн вважати більш правдоподібним, ніж наявність у самотнього старого без дружини і дітей онуки.

З'явилася Снігуронька у стародавніх кельтів, які прив'язували до жертовного дереву дівчину, щоб догодити злому духові холоду. Юну дівчину приносили в жертву під час зимового сонцестояння. І якщо дівчина не замерзала за ніч, це означало, що бог жертву не прийняв, і йому приносили нову.

Варто відзначити, що цей обряд можна простежити у все тій же казці "Морозко" - спочатку діду принесли в жертву пасербицю, але вона вижила, а потім - рідну дочку.

Минув час, язичництво змінилося християнством, а потім і радянським атеїзмом. Дід Мороз різко подобрішав, Снігуронька стала улюбленою онукою. З часом образ новорічного чарівника стали використовувати всюди. Наприклад, на військових плакатах. Так, на одному з них Дідусь Мороз в шапці-вушанці розстрілює ворогів з мішка.

Жертвопринесення, жорстокість і шапка-вушанка: яким був Дід Мороз до PR-кампанії СРСРФото: Радянський плакат

Насправді, можна дуже довго сперечатися про те, хто повинен приносити подарунки на новорічні свята, а дітям, які чекають на подарунки під ялинку, в принципі, все одно, від кого їх отримувати - від Миколая, Діда Мороза чи закордонного Санта Клауса.

Тому ми вирішили дізнатися вашу думку - хто з цих казкових персонажів виконає ваші мрії в цьому році?