ua en ru

"Виявилено в Україні": кагор по 400-річному рецептом і "Льодяне вино" зі смаком родзинок

"Виявилено в Україні": кагор по 400-річному рецептом і "Льодяне вино" зі смаком родзинок Фото: Ці люди поділяться з вами що завгодно, але тільки не рецептом кагору

Перший звіт журналістки Лали Тарапакиной і ресторатора Максима Храмова з гастрономічного автоподорожі "Виявилено в Україні" починається з хмільного слогану "In vino veritas"

Подолати сотні миль у пошуках сенсу життя - справа не нова, але зберігає актуальність вже котрий вік. Так і "три мушкетери": я, ресторатор Максим Храмів і наш фотограф Олег Корнієнко, вирішили почати шлях до пізнання істини. Яка у вині.

Винний підвал сім'ї Парасок, що став однією з перших точок на карті гастротура "Виявилено в Україні", знаходиться в Закарпатті, в невеликому селі Бене, розташованому на кордоні з Угорською державою. Населення села на 98% складається з угорців.

"Виявилено в Україні": кагор по 400-річному рецептом і "Льодяне вино" зі смаком родзинок

Брати Георгей і Ласло Параски успадкували сімейну справу в минулому році, після смерті їх батька Юрія, нагородженого свого часу Винним орденом Святого Винцела. На сьогоднішній день в агросадибі братів Парасок росте вона понад 180 сортів винограду, включаючи рідкісний "Квітковий виноград". Середня вартість унікальних вин цього сімейного підприємства - від 40 до 70 гривень за пляшку.

"Виявилено в Україні": кагор по 400-річному рецептом і "Льодяне вино" зі смаком родзинок

Фото: Вина виноробні Парасок

Дегустація проходить у великій печері, вирубаної в 1920-х роках полоненими італійськими солдатами. Її довжина - приблизно 17 метрів. Тут підтримується постійна температура 12-13 градусів тепла, возволяющая зберегти смакові якості вин. На пробу пропонують сім сортів, а також знамените "Льодяне вино" з присмаком родзинок.

"Льодяне вино" (Ice vine) - сорт, побалувати себе яким можна далеко не кожен рік. Його виробництво - досить ризиковане заняття, адже матеріалом для напою-легенди стає перезріле виноград, який не зривають з гілок до тих пір, поки він не засохне до стану, близького до ізюму.

Ми ж потрапили в клуб любителів іншого, більш класичного сорту вина. Після частування "правильним", єдиним в Україні кагором зі старовинної 400-річною історією рецепта, ми готові були відмовитися від всіх пошуків будь-яких смислів і стати табором прямо там, у 17-метрової печері цієї сімейної виноробні. Втім, гостинні власники - брати Георгей і Ласло Параски - навряд чи б нам відмовили, адже на Закарпатті гостя завжди зустрічають як родича і діляться з ним останнім. Єдине, чим брати Параски відмовляються ділитися, - це рецепт свого кагору.

Нам вдалося дізнатися, що це вино виготовляють з трьох сортів винограду - Каберне-Совіньйон, Сираз і Мерло. Ягоди наполягають в дубових бочках, а от що далі роблять напівфабрикатом - секрет виноробів.

Як філософськи зазначав Юрій Параска: "В келиху вина - сік гори і піт хазяїна, адже в кожній краплі напою сконцентрований не тільки подарунок природи, але і праця винороба". І праця ця, треба сказати, вражає - у винарні роблять найсмачніший кагор, який я коли-небудь пробувала.

"Виявилено в Україні": кагор по 400-річному рецептом і "Льодяне вино" зі смаком родзинок

Фото: Лала Тарапакина і Максим Храмов з одним із господарів виноробні Парасок

Наш гастро експерт, ресторатор Максим Храмов, слушно резюмує: "Виноробня - маленька, сімейна, яких у Закарпатті чи не в кожному дворі. Але ця славиться своїм кагором, який роблять хлопці за старовинним рецептом, яке передане з покоління в покоління. Смак відрізняється яскраво вираженою кислинкою, яка надає природного солодощі - ні цукру, ні інших добавок тут не визнають - багатий густий смак. Післясмак віддає ароматом лісових ягід, який залишається надовго, а легка терпкість, зазвичай не властива кагору, обволікає небо через 10-15 секунд після першого ковтка і тримається хвилину. На відміну від більшості пропонованих кагоров, цей можна пити в дозах 250-300 грам, і відчуття зайвої нудотності не виникає".

Закінчити хочеться словами винороба Юрія Параски: "Вино ніжне, як жінка, якщо його не берегти, не пестити, воно стане поганим, перетвориться на оцет, це як у нелюбленой дружини - псується характер".

Так що, дорогі читачі, любите вино, жінок і Україну, а ми поїхали далі!