Максим Бахматов: "На ВДНГ не витрачаються гроші з бюджету. Все робимо за рахунок свого прибутку і спонсорської підтримки"
Як ВДНГ став прибутковим, провів грандіозний Atlas Weekend і замахнувся на Євробачення 2017 - розповідає голова молодої команди
Рівно рік тому, за розвиток ВДНГ в Києві взялася нова команда на чолі з директором Максимом Бахматовим.
"Національний комплекс "Експоцентр України" - це більше 180 різних будівель і споруд, що розкинулися на території площею 286 гектарів. Після розпаду СРСР монументальні павільйони київського ВДНГ на довгі роки застигли в мовчазному очікуванні нових проактивних господарів, які могли б вдихнути життя в цей "пам'ятник радянських амбіцій".
У спадок від попередньої адміністрації комплексу молодим хлопцям дісталися величезні борги, заморожені рахунки, замки на порожніх павільйонах і кілометри непаханного поля перспектив.
Ситуація здавалося катастрофічною. Однак, за словами директора ВДНГ, немає нічого неможливого. З будь-якої, навіть найскладнішої ситуації знайдеться вихід.
"Якщо ти приходиш і цілеспрямовано починаєш займатися цим питанням, то і рішення з'являється", - говорить Бахматов.
Вже через рік наполегливої роботи "Експоцентр" вийшов на прибутковість, обзавівся шанованими партнерами та інноваційними проектами. Сьогодні на території комплексу проходять масштабні фестивалі, тут відпочивають сім'ями, тренуються спортсмени і зароджуються нові стартапи.
На початку липня ВДНГ відзначив свій 58-й день народження. В честь такої події Styler зустрівся з директором "Експоцентру України" Максимом Бахматовим, щоб розпитати про пройдений шлях нової команди і дізнатися, в якому напрямку хлопці збираються рухатися далі.
Адміністрація "Експоцентру" подала заявку на участь у конкурсі на вибір міста України, який буде приймати Євробачення 2017. При цьому слід підкреслити: ВДНГ позначили як окреме місто, що особливо несподівано.
Площа Трускавця становить 700 га, площа ВДНГ в Києві – 300 га. Ми практично як півміста.
Фото: "Якщо буде потрібно, то ми зможемо прийняти на своїй території пісенний конкурс "Євробачення" - Максим Бахматов (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Нещодавно на території ВДНГ пройшов фестиваль Atlas Weekend 2016 на 100 тис. осіб. Тому провести Євробачення ми зможемо.
Звичайно, за деякими вимогами ми не зовсім підходимо. Подаючи заявку, ми, швидше, зробили акцент на тому, що ми в змозі робити великі проекти на рівні з містами. За фактом, це більше жарт з нашого боку. Але і в цьому жарті є частка правди. Якщо буде потрібно, то ми зможемо прийняти пісенний конкурс.
У ВДНГ є всі необхідні комунікації, багато відкритих майданчиків, де можна було б встановити фан-зони. Також на нашій території є концерт-хол на 1300 місць.
Так, у організаторів Євробачення є вимога, що концертна площадка повинна вміщати 2 тис. осіб (сидячі місця). Але ми добре розуміємо, як це зробити. На сьогоднішній день є технології, які за півроку дозволяють встановити повністю готовий павільйон зі світлом і звуком.
До речі, під час проведення Atlas Weekend мешканці прилеглих будинків скаржилися на голосний звук в нічний час. Фестиваль проходив на території ВДНГ. Зробила щось адміністрація комплексу для вирішення цієї проблеми?
Офіційні заяви, різні повідомлення, усні попередження – все, що було потрібно, ми зробили. Більше того, ми навіть викликали поліцію. Бо по факту на це порушення повинна була реагувати саме поліція, що вона і робила (за перший день було зафіксовано понад 120 викликів).
Фото: ВДНГ поступово перетворюється (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Звичайно, цей момент потрібно вирішувати. Але є один цікавий факт. Якщо поїхати і заміряти децибели на тому місці, де нібито було голосно, то порушень ми не виявимо. Було голосно, тому що в цьому районі ми звикли до тиші.
Хоча я визнаю, що це незручно і неприємно, а дітям дійсно було складно заснути.
Сьогодні "Експоцентр" приймає масштабні фестивалі та реалізовує нові проекти. Хоча ще влітку 2015 року, коли за розвиток комплексу взялася нова команда, ви зіткнулися з великими заборгованостями і замороженими рахунками. Яким був борг на той момент?
Близько 20 млн грн, з яких ми протягом півроку виплатили близько 1,5-2 млн грн, реструктуризували ще близько 1,5 млн грн.
За рахунок чого вдалося покрити хоча б незначну частину боргу?
Частина коштів була заморожена, їх просто не витрачали і тримали незрозуміло для чого. Частина не хотіли реструктуризувати.
Це як з будь-якою іншою проблемою. Якщо ти приходиш і цілеспрямовано починаєш займатися цим питанням, то і рішення з'являється.
Звичайно, у нас ще залишився податковий борг, який тягнеться з 2003 року. Одна з наших ключових завдань – реструктуризувати і його. Необхідно його поступово виплачувати. Це тривалий процес, і ми постійно працюємо над цим.
Чи можна зараз назвати ВДНГ у Києві прибутковим підприємством, чи про це ще рано говорити?
На сьогоднішній день ВДНГ – прибуткове підприємство. За 2015 рік прибуток склав близько 1 млн грн. Попередні 8 років були одні збитки.
За результатами першого кварталу 2016 року ми можемо говорити про двократне виконання фінансового плану в порівнянні з 2014 роком.
Нова команда ВДНГ прийшла тільки в липні 2015 року. І за цей час вам вже вдалося отримати перший прибуток Чому раніше не виходило "вийти в плюси"?
Навіть не знаю, що сказати... Це як футбольна команда, яка постійно програє. Поміняли тренера, і хлопці почали вигравати. Хоча ті ж футболісти, м'яч круглий і нічого не змінилося.
Фото: "За результатами першого кварталу 2016 року ми можемо говорити про двократне виконання фінансового плану в порівнянні з 2014 роком" - Максим Бахматов, директор ВДНГ у Києві (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Якщо підходити до роботи відповідально, не намагатися щось привласнити, то і результати будуть позитивні. У будь-якій галузі так.
Що ще, крім боргів, залишилося у спадок від попереднього керівництва?
Заблоковані рахунки, відібрана парковка біля центрального входу на територію ВДНГ.
Коли ми приступили до роботи, то виявилося, що на місці паркування (1,5 га) вже погодили будівництво ТРЦ. При цьому нікого не цікавило, що поруч з паркуванням пролягає дорога.
Ми прийшли як раз в той момент, коли друга судова інстанція – налаштована не на нашу користь – приймала рішення щодо будівництва ТРЦ.
Ми показували акт на землю 1949 року, а нам говорили, що цього недостатньо! Хоча до цього земельні питання завжди вирішувалися одним документом.
Проблему з паркуванням вирішили?
У вищому господарському суді ми виграли. Хоча наші опоненти можуть звернутися у Верховний суд.
Паркування ми вже офіційно оформили, платимо за оренду гроші в міський бюджет. Як годиться, водії отримують чеки.
Більш того, це чи не перша в Україні парковка з подібною системою: є безготівковий розрахунок і можна розплачуватися безконтактною карткою. Буквально нещодавно така система запрацювала в аеропорту "Бориспіль", а у нас вона працює вже півтора місяці.
Наскільки важлива для ВДНГ у Києві спонсорська підтримка? Могли б сказати, які компанії вас підтримують?
Без партнерів нічого б не відбувалося, звичайно.
Наш ключовий партнер - StarLight Entertainement. Допомагає нам з організацією розважальних заходів: концертів, сезонних активностей для дітей. Наприклад, з їх допомогою нам вдалося відкрити концерт-хол на 1300 місць.
Фото: З приходом до 2015 року нової команди все павільйони ВДНГ у Києві відкриті для відвідувачів (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Окремий наш партнер – компанія "Київстар", спільно з якою ми відкрили телеком акселератор.
MasterCard підключився до відкриття парковки. Компанія Caparol допомагає фарбами. Як би це не звучало, але нам інколи не вистачає грошей на фарбу.
Хочу зробити дуже важливе зауваження: на ВДНГ не витрачаються гроші з бюджету. Все робимо за рахунок свого прибутку та спонсорської підтримки.
Допомагають спонсори фінансово?
В діяльність ВДНГ у Києві вони безпосередньо не інвестують, так як не мають на це право. Партнери допомагають нам обладнанням, матеріалами і т. д.
"Національний комплекс "Експоцентр України" – держструктура, власність держави. Ми знаходимося в підпорядкуванні Державного управління справами президента України.
Якщо ми говоримо про створення, приміром, телеком акселератора, то це не була інвестиція безпосередньо в ВДНГ. Акселератор – наш паралельний проект, з боку якого зі спонсором, який сплачує певні послуги, був укладений договір.
Якщо ми говоримо про розвиток комфортного середовища для інвесторів, то це вже завдання наших органів управління, парламенту і президента.
За рахунок чого тоді ВДНГ отримує прибуток?
Проводимо різні заходи, робимо спільні проекти з нашим підрозділом ВДНГ-tech. Також у нас є договори відповідального зберігання (можна сказати, складські приміщення). Здаємо в оренду велосипеди. В цілому, є різні напрямки, яке приносять нам дохід.
В які напрямки вкладаєте прибуток?
Борги покриваємо, нараховуємо зарплати. На жаль, з зарплатами були регулярні затримки, іноді навіть до півроку.
Фото: "Якщо ми говоримо про розвиток комфортного середовища для інвесторів, то це вже завдання наших органів управління, парламенту і президента" - Максим Бахматов (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
На сьогоднішній день затримок немає. Виплачуємо зарплати два рази на місяць. Крім того, за рік вдалося поступово збільшити зарплати на 40%.
Вкладаємо гроші в запуск нових проектів (телеком акселератор).
Незабаром адміністрація комплексу переїде з 5-го павільйону в маленький будиночок неподалік. Але на переїзд теж потрібні гроші.
Вже в цьому році плануємо перевести котельню на щепу, що дозволить нам не витрачати великі кошти на газ, використовуючи власну біомасу.
Скільки грошей йде на обігрів комплексу?
Вперше за 8 років наша котельня обігрівала всі павільйони. Цієї зими ми витратили на газ 1 млн грн.
Нещодавно відбувся ребрендинг комплексу. Тепер у "Експоцентру" з'явився новий бренд ВДНГ. Для чого він був створений?
Справа в тому, що "Національний комплекс "Експоцентр України" - дуже важкий для просування назву.
Фото: В цьому році на території "Експоцентру" відкрили найбільший у світі парк гойдалок (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Саме для маркетингового просування, створення впізнаваного візуального образу був розроблений додатковий бренд ВДНГ.
Приміром, у німецького автовиробника BMW є підрозділ Rolls-Royce, а також Mini Cooper. До складу концерну Volkswagen AG входить компанія Bugatti, SEAT, Audi. Тобто для просування різних марок створюються різні бренди.
ВДНГ – це бренд, що належить "Експоцентру України".
Багато розцінили створення бренду ВДНГ у Києві як зникнення юридичної особи "Експоцентр України".
Це неправильний висновок. "Національний комплекс "Експоцентр України" нікуди не подівся. Він залишається і продовжує працювати.
Бренд ВДНГ допомагає нам проводити маркетингові та рекламні активності, це наша візуальна складова, наш логотип – всі ці речі зручніше робити з ємним зрозумілим ім'ям.
В цьому році Sryler відвідав одну з екскурсій по "Експоцентру". Неодноразово з боку відвідувачів звучало питання про процес декомунізації комплексу, на території якого знаходиться більше 100 різних споруд. Практично на всіх павільйонах присутня радянська символіка. Підпадає комплекс під новий закон?
Можливо, цей процес зачепить і нас. Але тоді потрібно розібратися з тим, що всі ці павільйони – це пам'ятки архітектури. Будівлі охороняються законом. І ми не маємо права збивати з них які-небудь частини і, тим більше, руйнувати, бо як будемо нести за це кримінальну відповідальність.
Фото: "Національний комплекс "Експоцентр України" нікуди не подівся. Він залишається і продовжує працювати.Бренд ВДНГ допомагає нам проводити маркетингові та рекламні активності" - Максим Бахматов (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Я вважаю, що все має бути гармонійно. Потрібно зробити так, щоб ми не порушували наші закони.
Це дійсно гарні пам'ятники архітектури. Всі європейські архітектори, які до нас приїжджали, були шоковані красою цієї архітектури, її значенням. Кожен павільйон побудований в унікальному стилі, з певним акцентом.
Крім того, для туристів все це екзотично.
Коли нова команда ВДНГ у Києві розпочала роботу, прозвучало бажання зробити з комплексу інноваційний культурний центр, який включав би розвиток IT-технологій, підприємництва, освітніх проектів і т. д. Тоді ж оголосили про плани створення на території виставкового центру Американського університету. Що це за проект?
Ми анонсували проект ще в жовтні 2015 року. Це має бути реальне університет, де будуть навчатися студенти.
Щорічно з нашої країни їде вчитися в середньому 30 тис. осіб. Наш проект розрахований на те, щоб хоча б 10% з цієї кількості людей залишалися у нас.
Фото: У 17-му павільйоні ВДНГ планують навчати студентів: тут може з'явитися Американський університет (Інна Соколовська, Styler.rbc.ua)
Це буде копія американського університету з американським рівнем знань та акредитацією за тими напрямами, які у нас слабкі. Викладачі також з Америки. Навчання буде проходити на англійській мові.
Університет повинен зайняти 17 павільйон. Це буде приватний університет.
Яка вартість такого проекту і хто ним завідує?
Це великий проект на 30 млн доларів інвестицій.
Проект стартував під патронатом Михайла Саакашвілі. Безпосередньо реалізацією проекту займається Георгій Арвеладзе – колишній міністр економічного розвитку Грузії, глава адміністрації Президента Грузії в 2005-2006 рр.
На якій стадії проект знаходиться зараз?
З урахуванням певного становища в країні, американські партнери/ інвестори прийняли рішення поки що призупинити проект. Все ж створити університет – це ж не просто побудувати ТРЦ. Інвестиції дійсно серйозні.
В цьому році ВДНГ порадував Київ новими активностями. На території комплексу з'явився найбільший у світі парк гойдалок, басейн, різні зони для дітей. Чи плануються ще якісь нововведення?
Нещодавно запустили коворкінг і мейкерспейс на природі "Павільйон 39". Також запрацював проект ВДНГ-TECh, телеком акселератор. В цьому році запустимо агрохаб. Думаю, що відкриттів в цьому році досить.
А що це за агрохаб? До речі, київський ВДНГ колись був виставковим агропромисловим центром. Плануєте розвиватися в такому напрямку?
Агрохаб являє собою центр, де будуть збиратися ключові агрокомпанії, технології. У нас можна буде отримати єдині рішення для агробізнесу.
Фото: Дирекція комплексу з задоволенням тестує нові активності (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
У радянський час варіантів демонстрації досягнень народного господарства було не так і багато. Тому доводилося все наживо показувати. На сьогоднішній день це робиться набагато простіше.
Ми не будемо нічого демонструвати або вирощувати. Тому всі ці поля на території "Експоцентру" слід завантажувати якимись цікавими активностями. Приміром, як це було з фестивалем Atlas Weekend, коли на наших полях встановлювали концертні майданчики.
Агрохаб запустять в цьому році?
Так. Співзасновник та керуючий партнер проекту телеком-акселератора ВДНГ-TECh Юлія Порошенко також працює над питанням залучення потенційних партнерів та учасників Агрохаба.
Вважаю, що саме завдяки таким проектам люди повірять в нашу країну. Різні інновації, IT-технології, наші спортсмени набагато більше роблять для України.
До речі, нещодавно редакція Styler вирушила в "Експоцентр України" на розвідку. Про нових активності для дітей і дорослих дізнавайтеся у нашому матеріалі: Парк гойдалок, басейн і лебеді: 10 причин провести вихідні на ВДНГ.