ua en ru

Наталія Юсупова: "Хлопці з передової кажуть, що там постійно стріляють і війна ще не скоро закінчиться"

Наталія Юсупова: "Хлопці з передової кажуть, що там постійно стріляють і війна ще не скоро закінчиться" Фото: Волонтер Наталя Юсупова в столичному військовому госпіталі (Віталій Носач, РБК-Україна)

Волонтер розповіла, чого сьогодні потребують українські бійці. Питання не тільки в одязі та харчуванні, а також у повазі до своїх героїв з боку українців

Бізнес-леді Наталія Юсупова з початком Евромайдана і революції в Києві стала волонтером і досі не припиняє допомагати українським солдатам.

Ресторани, магазини, зйомки в передачах та інші атрибути красивого життя – все це залишилося позаду. Сьогодні Наталія Юсупова майже весь свій вільний час присвячує волонтерській діяльності. Замість салону краси або спортивного залу вона насамперед відправляється в столичний військовий госпіталь, де на неї чекають та цінують.

Зустрівшись з Наталею в травматологічному відділенні, Styler поговорив з волонтером про проблеми і потреби наших солдатів, про байдужість українців по відношенню до своїх героїв, торкнувшись неприємних тем "депутатів-атошників" і псевдоволонтерства.

Під час розмови Наталя в обов'язковому порядку вітала по імені усіх, хто проходив повз - пораненого бійця, лікаря або санітара. Питала, як здоров'я і уточнювала, чи потрібна допомога. Чоловіки з не меншою повагою зверталися до волонтера. Відразу ж стає ясно, що Наталя Юсупова – дійсно частий гість у стінах військового госпіталю. Вже 2,5 роки вона щодня приходить сюди, приносить корисні речі і допомагає, чим може. На жаль, за словами самої Наталя, вона чи не єдиний "волонтер старої закалки". Решта втратили інтерес, зробили собі кар'єру або просто "погасли".

Наталя, розкажіть коротко про появу у вашому повсякденному житті настільки важливого "волонтерського етапу". Чому "світська левиця" вирішила стати волонтером, відмовившись від дорогих салонів краси, суконь і ресторанів?

На початку літа 2014 року хтось з волонтерів повідомив у Facebооk, що в київський військовий госпіталь привезли поранених і потрібна допомога. Я зателефонувала за вказаним номером, запитала, що потрібно. Мене тоді попросили привезти полуницю. Купивши одразу декілька ящиків, привезла її сюди. Побачене мене дуже вразило.

В той же вечір я опублікувала на своїй сторінці декілька фотографій і попросила знайомих також допомогу. Навіть не думала, що буде настільки сильний відгук!

До вересня-жовтня в госпіталі був аншлаг. Люди несли гроші, речі, допомагали, чим могли. А потім якось все заглохло. Зараз допомоги мало і волонтерів практично немає. Не знаю, куди всі поділися. Розумію, що в кожного свої справи, але все ж...

Багато запитують, навіщо я сюди приходжу, навіщо допомагаю. Як мати, жінка, як громадянин своєї країни, я зобов'язана допомагати. Я вважаю, що не приходити сюди – це ненормально.

Чим вам довелося, так скажемо, пожертвувати в матеріальному плані?

Не можу сказати, що це була якась жертва. Просто я відмовилася від деяких речей. Не ходжу по салонах, ресторанах, на відпочинок давно не їздила. Єдине, що я собі дозволяю, так це раз на три місяці злітати на кілька днів до сина в Англію, де він зараз вчиться.

Як змінилося ваше життя з початком волонтерської діяльності? Напевно багато довелося переосмислити, змінити пріоритети.

Так, раніше у мене було гарне життя, іноді відвідувала світські заходи. А зараз я навіть забуваю привести себе в належний вид. Вранці прокидаюся і відразу ж біжу в госпіталь.

Волонтер Наталя ЮсуповаФото: Волонтер Наталя Юсупова (Віталій Носач, РБК-Україна)

Приїжджаю сюди кожен день, крім неділі. На щастя, можу виділити першу половину дня на інші справи. Іноді думаю, що потрібно хоча б у суботу приділити собі час. Довела себе до такого стану, що мені ночами сняться одні тільки солдати, ампутанти та війна.

Вважаю, раз вже стала волонтером, то я не можу все кинути і сказати, що втомилася. Це неправильно і гріш ціна такого волонтерства.

Раніше мені писали різні гидкі речі, звинувачували в піарі. А зараз таких людей взагалі немає. Навіть якось нудно без них.

Чим займаєтеся у госпіталі і скільки часу тут проводите?

В основному годую хлопців, приношу одяг, виходжу з ними погуляти. Можу в палаті прибрати.

Мінімум проводжу в госпіталі три години. А влітку бувало йшла о другій годині ночі.

На жаль, на тлі допомоги героям АТО з'являється чимало корупційних схем, "липових" фондів і т. д. Українці просто втрачають віру у всяку благодійність. Як можна побороти ці схеми?

Іноді мені здається, що різні організації і фонди допомоги не створили хіба що нянечки, які працюють в госпіталі.

Колись намагалася з цим боротися, когось викривати. Когось засуджувала. Але все без результату. Тому я для себе з'ясувала, що потрібно просто займатися своєю роботою, йти далі і допомагати хлопцям.

А з діяльністю псевдоволонтеров повинні боротися відповідні структури.

Як радите чинити людям, які хочуть допомогти, але не вірять різним фондам і організаціям?

Порада одна – самостійно все принести, зайти до палати і хлопцям індивідуально передати в руки.

До речі, мені особисто дуже часто приносять речі і просять передати нашим солдатам. Я зі свого боку завжди кажу, кому і що я передала. У будь-який момент можна сюди приїхати і перевірити.

До речі, нещодавно представники Європарламенту відвідали наших бійців в одній з клінік в Дніпрі, і були шоковані побаченими пораненнями. Ви, напевно, вже звикли до виду страшних каліцтв?

Вперше приїхавши в госпіталь в червні 2014-го, я зайшла в палату до молодого хлопця, якого привезли з реанімації. Весь жовтого кольору, з приєднаними трубочками, по яких текли різні рідини, він лежав в абсолютно убогій палаті. Тоді я думала, що просто втрачу свідомість або ще що. Але з часом до всього звикаєш. І зараз я вже можу спокійно їсти поруч з солдатом, у якого жахливі рани.

Хоча не можна бути до всього готовим. Нещодавно привезли молодого хлопця, який підірвався на міні. У нього немає рук, обличчя понівечене, ледве бачить одним оком. Чесно, я змогла зайти до нього в палату десь з третьої спроби. Вже два роки ходжу в госпіталь, але побачене мене сильно вразило.

Безумовно, морально дуже важко прийняти всі ці каліцтва. Адже страждають ще зовсім молоді хлопці.

Наскільки часто в київський військовий госпіталь привозять поранених?

Раніше було по три борти з пораненими бійцями на тиждень. Сьогодні – раз на тиждень. Привозять з самими важкими пораненнями. Волонтери з Дніпра кажуть, що у їх госпіталях все забито.

У Києві дуже хороша реанімація. Рятували, здавалося б, зовсім безнадійних хлопців.

Ви часто спілкуєтеся з бійцями. За їх словами, що зараз відбувається на передовій?

Хлопці з передової кажуть, що там постійно стріляють, і війна ще не скоро закінчиться. На жаль, там не так тихо, як нам хотілося б.

Що говорять про цивільне життя після реабілітації?

Буквально кожен день спілкуюсь зі своїми знайомими. Деяким живеться добре, а комусь взагалі ніяк. Все залежить від села, міста. До когось чи не щодня приходять односельчани, запитують, чим допомогти. А деякі бійці стикаються з холодною байдужістю. У всіх по-різному.

На вашу думку, доречно проводити різноманітні фестивалі під час військових дій?

Все залежить від того, що це за заходи. Наприклад, я дуже підтримую проведення військових парадів до Дня Незалежності. У цьому році в ньому брали участь хлопці, які дійсно воювали, отримували поранення, лежали в госпіталі.

Парад – це ж не просто красиве дійство. Це дух, патріотизм, показник нашої країни в плані безпеки.

Взагалі, думаю, що потрібно проводити різні масові заходи. Тільки головне, щоб це не були одні тільки пісні і танцю, де всі напиваються.

Фестивалі потрібні, щоб люди остаточно не впали в депресію. Життя триває. І потрібно якось виходити з цього виру.

Єдине, чого не хочеться, так це щоб гроші витрачалися даремно. Я живу в центрі Києва і бачу, як буквально кожні вихідні встановлюється сцена. Мені здається, більш доречно було б акумулювати ці гроші і допомагати хлопцям на передовій. Або хоча б покращити харчування в госпіталях, бо нашим бійцям реально багато не дають з того, що потрібно.

Наприклад, можна було б медичну апаратуру купувати. Всього пару років тому в госпіталі не було апаратів, які очищають кров. Вони тоді коштували 40-50 тис. грн.

А самі бійці ображаються, що в тилу люди фестивалять?

Знаєте, на це вони не ображаються. Вони сумують з іншого приводу. Бійців розчаровує байдужість і бездушність з боку наших людей.

Після реабілітації багато з них стикаються з елементарною неповагою. Маленькі приклади. У маршрутках водії не дозволяють їздити безкоштовно. Чи на вулицях люди вказують пальцями на хлопців з ампутованими ногами або руками.

Ось це особисто мене засмучує страшною. Повернувшись, хлопці і без того перебувають у стресі, а тут ще невтішна реальність.

Через що, на вашу думку, у людей виникає така неповага до своїх героїв?

Все через байдужість. Коли кілька років тому говорили про реальну загрозу вторгнення і серйозних бойових діях на більшій частині України, то люди боялися, намагалися якось протидіяти, допомагати. А зараз багато хто розуміє, що такої війни, яку нам "обіцяли" в 2014 році, вже не буде. Тому люди розслабилися, їм набридло, вони втомилися. Але тільки потрібно пам'ятати, що хлопці там, на передовій, не втомилися!

Наталя Юсупова інтерв'юФото: "Фестивалі потрібні, щоб люди остаточно не впали в депресію", - Наталія Юсупова (Віталій Носач, РБК-Україна)

Мені не подобається, коли українці починають міркувати, за кого ж воюють наші бійці – за президента, прем'єра чи ще когось. За вас вони воюють! І вже точно не за Порошенка.

У цих хлопців є почуття власної гідності, патріотизм. Багато хто з них каже, що вони просто не могли не піти в бій: "Що я боягуз? Хіба я не чоловік?!". Багато наших чоловіків не хочуть відсиджуватися вдома.

Розкажіть, чого не вистачає нашим бійцям в госпіталях, що їм, по-справжньому, потрібно?

Зараз дуже потрібен теплий одяг, тому що нових надходжень практично немає. Потрібні флісові куртки, светри, взуття. Все подорожчало в два рази. На жаль, щоб одягни одну людину, знадобиться не одна тисяча гривень.

Що з продуктами харчування?

В госпіталі самі розумієте, яке харчування. Як говориться, годують так, щоб не померли з голоду. Наскільки міністерство оборони фінансує, настільки бійців і годують. Але в основному це одні каші. А для того, щоб людина після важких поранень одужала, потрібні вітаміни. Фруктів, на жаль, взагалі ніяких не дають.

Дуже допомагає сім'я ресторатора Дмитра Борисова. Також є одна волонтер Віра – чудова жінка, яка готує і привозить хлопцям обіди. Моя мама теж для них готує. Але цього все одно не вистачає.

А що з медикаментами?

Наскільки мені відомо, медикаментами забезпечують нормально. Але є знеболюючі, які просто не купують. Доводиться купувати самостійно, а це мінімум 200 гривень за невелику упаковку.

Можливо, знаєте ще політиків чи публічних людей, які також особисто, без зайвого піару, допомагають нашим героям?

Наприклад, Ганна Турчинова. Давно ходить в госпіталь. При цьому без камер та журналістів. До речі, ремонт тут був зроблений з її допомогою.

Колись дуже допомагав депутат В'ячеслав Костянтинівський. Він сам приїжджав і фінансового допомагав хлопцям.

Волонтер Наталя ЮсуповаФото: "Я як прийшла простим волонтером, так і піду простим волонтером", - Наталія Юсупова (Віталій Носач, РБК-Україна)

Наталія, ви сказали, що ваш син навчається в Англії. Скільки йому років, ким планує стати?

Йому нещодавно виповнилося 20 років. Він вчитися в Королівському коледжі в Лондоні і планує стати професійним політиком. Хоче повернутися в Україну. Можливо, це буде перший в Україні професійний політик.

до Речі, він самостійно влаштувався на кілька тижнів на роботу в адміністрації президента. Мені ніхто не вірив.

Він готовий зіткнутися з жорсткими політичними реаліями в Україні? Не лякає це його?

Поки що немає. Він дійсно налаштований змінити хід подій на краще. З жорсткими реаліями він стикається постійно.

В минулому році в передачі "Світське життя" говорили, що у госпіталі ви "знайшли свою любов", маючи на увазі зустріч другої половинки. Чи правда це?

Я пожартувала. Мене запитали, чи правда, що я ходжу в госпіталь з причини того, що у мене тут любов. І я відповіла – правда. Так і є. Але не в тому романтичному сенсі.

Ну а навіщо я сюди ходжу?! 2,5 роки я ходжу в госпіталь тільки через любов.

Знаєте, я вважаю, що сьогодні, коли в країні йде війна, взагалі недоречно ставити подібні питання, шукати у моїх діях якісь таємні смисли.

Ви часто говорите про "слабкість" українців – виборі помилкових кумирів (Савченко, Лещенко, Найєм), в яких ми незабаром розчаровуємося.

У мене життєвий досвід такий, тому я наскрізь бачу людей, які люблять прибрехати.

Добре пам'ятаю, як Сергій Лещенко, коли був журналістом, ганявся за депутатами, фотографував їх сумки і туфлі. А зараз він їм посміхається.

Та й уся ця історія з його квартирами. Раніше, коли політик казав, що квартира записана на бабусю чи тітку, всі сміялися і розуміли, що він бреше. Сьогодні, виходить, будь-хто може сказати, що позичив гроші на квартиру у друзів, і йому повірять. Так в чому ж тоді смисл антикорупційного бюро?!

Що казати про депутатів, якщо у нас багато волонтерів зробили собі кар'єру і про волонтерську діяльність взагалі не згадують.

Я відмовилася від орденів і різних нагород. Не можу таке прийняти. По-перше, я часто критикую цю владу. По-друге, у багатьох бійців взагалі немає ніяких нагород, хоча вони були в найбільш гарячих точках. А я буду з орденом ходити?!

Але ж і деякі "атошники" числяться в списках різних депутатських фракцій.

Так, є такі. Я з ними навіть сварилася. Намагалася пояснити, що вони ніколи не будуть депутатами, їх просто використовують.

Всі ці комбати, які пішли з поля бою і стали депутатами! Тут навіть говорити не про що. У таких людей немає ні совісті, ні честі. Їх місце на війні, а вони в кабінетах відсиджуються і гнівні пости в Facebook пишуть.

Я як прийшла простим волонтером, так і піду простим волонтером.