Правоохоронці поки не оприлюднили назву компанії офіційно
Днями ДФС спільно з ГПУ провели обшук у неназваного столичного рітейлера, вилучивши техніку та документацію, що підтверджує ухилення від сплати податків. Але на одному з фотознімків з вилученої на складах технікою співробітники прокуратури забули сховати коди товарів, які вказують на приналежність компанії "АЛЛО".
Крім того, в мережі з'явився чек з "АЛЛО", що підтверджує, що компанія переказує гроші покупців без їх відома і верифікації на електронний гаманець GlobalMoney і таким чином відводить продажі "в тінь".
Експерти підтверджують, що схеми з електронними гаманцями є непрозорими, а відсутність ідентифікації платника - і зовсім незаконно, як і ухиляння від сплати податків. Однак правоохоронці досі не оприлюднили назву компанії офіційно. Детальніше про все - у нашому матеріалі.
17 грудня 2020 року Державна фіскальна служба України (ДФС) повідомила про викриття незаконної схеми з продажу побутової техніки.
"Всі операції проходили через відому мережу магазинів роздрібної торгівлі від імені підконтрольних фізичних осіб - підприємців без відповідного відображення даних операцій в регістрах бухгалтерського та податкового обліку. Це призвело до ухилення від сплати податків і зборів в особливо великих розмірах", - говорилося в повідомленні.
Також повідомлялося, що в ході обшуків в офісах і на складах компанії правоохоронці вилучили первинні фінансово-господарські документи, чорнові записи, а також товарно-матеріальні цінності, орієнтовна вартість яких становить близько 173 млн грн.
В Офісі генерального прокурора підтвердили цю інформацію. "Заблокована схема ухилення від податків на торгівлю технікою і гаджетами - вилучено товар на 173 млн грн", - вторять на сторінці відомства в Facebook.
Про те, що мова йде саме про "АЛЛО" і GlobalMoney, одним з перших повідомив журналіст-розслідувач Євген Плинський.
"А ось і перші подробиці гучної справи "АЛЛО". Виявляється, реалізація техніки через 72 ФОПа - це лише мала крапля їх схематозу. Згідно з матеріалами справи, "АЛЛО" провернуло масштабну схему ухилення від сплати податків через платіжну систему "Глобалмані". Електронні гроші не оподатковуються ПДВ, тому коли люди купували щось в "АЛЛО" їм часто продавали не товар, а електронні гроші", - розповів Плинський, продемонстрировавши відповідний чек.
Пізніше у своєму відео на Youtube-каналі Плинський пояснив, що, згідно з передісторією цього чека, чоловік прийшов в магазин купити навушники.
"Де в цьому чеку навушники? Зараз ви зрозумієте. В Україні електронні гроші не обкладаються ПДВ. А продаж навушників - оподатковується. Але якщо ви купуєте замість навушників електронні гроші, за них платити податки не потрібно. Власне, це і реалізує "АЛЛО" разом з компанією GlobalMoney. Ви приходите в магазин купити навушники, вони - замість навушників продають вам електронні гроші. Виступаючи агентом з розповсюдження електронних грошей, "АЛЛО" бере ваш кеш і кладе його на якийсь електронний гаманець. Чий - незрозуміло. Але вам про це навіть ніхто не говорить. Вам просто фізично віддають навушники або те, навіщо ви прийшли, але формально, юридично для ДФС ви цю покупку у них не скоювали. Ви просто поповнили чийсь електронний гаманець своїми грошима", - пояснив журналіст.
У GlobalMoney підтвердили, що використовують схему роботи з електронними гаманцями в роботі з "АЛЛО" та іншими ритейлерами.
"Хтось називає це схемою. Але схема руху безготівкових грошей - це теж схема. Просто вона по-іншому працює. Електронні гроші - це теж схема. Люди купують електронні гроші, щоб розрахуватися за товар, тому що електронні гроші є таким же законним платіжним засобом на території України, як і платіжна карта", - заявив один з керівників компанії Олексій Свирид.
Тим часом Євген Плинский оприлюднив фрагмент з кримінального провадження №42020000000000828, в якому фігурують "АЛЛО", GlobalMoney і ТОВ "ГАСО 17", пояснивши, в чому полягає схема.
"Отримавши таким чином на якийсь гаманець ці гроші, GlobalMoney переказує ці гроші на рахунок компанії "ГАСО 17", і вже "ГАСО 17" надалі розпоряджається цими грошима за різними схемами. У цьому моменті - перетворення кешу в електронні гроші – "АЛЛО" уникає оподаткування і веде продаж "в тінь", - розповів Євген Плинський.
За його словами, все було б не так погано, якби покупця про це при купівлі товару попереджали й давали на підпис договір оферти.
"Тоді це було б більш-менш законно. Але оскільки ця операція проводиться без отримання згоди покупця, вона незаконна. Крім того, з квітня всі операції з електронними грошима повинні бути ідентифіковані. Є закон про фінмоніторинг, який зобов'язує фіксувати всі операції з конкретними людьми: хто поклав, кому і чому. І нічого цього немає. По суті, порушується два закону. Це і є схема. Тому що електронні гроші останнім часом використовуються для чого завгодно, включаючи фінансування тероризму. За чотири місяці ці хлопці провели через GlobalMoney 800 млн грн. Майже мільярд, без оподаткування", - резюмував журналіст.
Комерційний директор GlobalMoney Олександр Туркевич в коментарі журналістам запевнив, що правоохоронці їх не турбують і не заважають роботі компанії ні обшуками, ні допитами, і що "АЛЛО" також "працює в штатному режимі".
"Не було розслідування, не було ДФС, не було нічого. Просто у статті взяли і написали, що захотіли. У нас так буває в Україні. Не було жодного разу ні обшуку. Це я вам точно кажу. Немає незакритих кримінальних проваджень. Жодного разу не допитували ні одна посадова особа GlobalMoney. До нас немає ні у кого ніяких претензій, крім журналістів, які це написали. Їм проплатили - вони щось написали. Це пов'язано зі звичайною конкурентною боротьбою, більше ні з чим. Я в "АЛЛО" запитав (були обшуки. - ред.) - вони відповіли, що у статті написана повна нісенітниця, у них нічого не заарештовано, вони працюють у штатному режимі", - заявив Олександр Туркевич.
Водночас журналісти звертають увагу, що коди вилучених при обшуку товарів, які "засвітилися" на знімках в публікації прокуратури, говорять про зворотне.
"Щоб не бути голослівним і довести, що це було "АЛЛО", раджу звернути увагу на одну з фотографій, яку виклала ГПУ. Фіскали таких помилок не допускали", - зазначив Євген Плинський.
Справді, на фотографії, опублікованій Офісом генерального прокурора в Facebook, чітко вказані коди товарів, за якими легко ідентифікувати, що вони знаходяться саме на сайті "АЛЛО".
"Під цими кодами на сайті "АЛЛО" продаються телефони Apple. Фото були зроблені в день обшуку, але вже на наступний день "АЛЛО" підтерло коди зі свого сайту, і ви вже нічого не знайдете. Тобто, "АЛЛО" фактично всіляко намагається не вийти в публічну площину, заявивши, що незаконні обшуки, а максимально приховати інформацію про те, що це були вони", - підкреслив Плинський.
Про те, що електронні гаманці – послуга не цілком прозора, говорять і найбільші гравці ринку.
"Навколо електронних гаманців зараз багато, я б сказав, не дуже прозорих схем, з якими компанія Vodafone не працює. І я не хотів би, щоб нас асоціювали взагалі яким-небудь чином з будь-якими процесами, які можуть викликати сумніви. Ми працюємо тільки з білими процесами, сумнівних - не використовуємо", - заявив директор з продажу та абонентського обслуговування Vodafone Євген Булах.
Своєю чергою, виконуючий директор PayCell (додаток Lifecell для оплати мобільних послуг, - ред.) Олексій Боровий також вважає роботу з електронними гаманцями високоризиковою операцією і підкреслює, що сьогодні за законом потрібно верифікувати абонента.
"Згідно з постановою НБУ №400-81, коли електронні гроші емітуються банком, законодавчо закріплено і легально, просто в цьому році ще вийшов закон про фінмоніторинг та, власне кажучи, власника гаманців треба перед відкриттям верифікувати. Раніше можна було не верифікувати", - зазначив Олексій Боровий.
На думку заступника голови правління Української асоціації фінтех і інноваційних компаній Інни Тютюн, компетентні органи повинні перевірити діяльність цих компаній.
"Необхідно провести перевірку з боку Нацбанку як регулятора, який відповідає за роботу цієї платіжної системи, і ДФС, яка відповідає за роботу "АЛЛО": легітимні схеми, за якими вони працюють. До речі, GlobalMoney не є членом нашої Асоціації", - підкреслила Тютюн.
В Українській Асоціації платіжних систем (УАПС) заявили, що виключать GlobalMoney зі складу своїх учасників, якщо інформація про її пособництві в схемі рітейлера "АЛЛО" по виведенню грошей покупців на електронні гаманці та ухилення від сплати податків підтвердиться.
"Ми турбуємося про репутацію. Ми живемо в правовій державі, і якщо будуть встановлені факти, це, природно, виключення з асоціації", - заявили в УАПС.
Зазначимо, що GlobalMoney вже підозрювали в подібних порушеннях закону. Так, у фабулі кримінального провадження №42017000000001932 говориться: "Організована група у складі громадян України створила суб'єкти господарювання з ознаками фіктивності, у т. ч. і ТОВ "Глобалмані", реквізити яких використовуються для незаконного виведення коштів за кордон шляхом виготовлення податкових та бухгалтерських документів за безтоварними операціями, що завдало великої шкоди державі".