ua en ru

"Нас очікує багато цікавого": актори і режисери про головні досягнення і проблеми українського кіно

"Нас очікує багато цікавого": актори і режисери про головні досягнення і проблеми українського кіно Фото: Актори і режисери українського кіно (колаж РБК-Україна)

Напередодні свята українського кіно відомі режисери і актори розповіли, чим в українському кіно можна пишатися і чого нам ще бракує

Щороку у другу суботу вересня, починаючи із 1996 року, в Україні відзначають День українського кіно. Цього року свято припадає на 8 вересня.

Вважається, що історія українського кіно розпочалася восени 1896-го року в Харкові. Там фотограф Альфред Федецький відзняв декілька короткометражних документальних сюжетів, а взимку у місцевому оперному театрі він влаштував перший публічний сеанс показу кіно в Російській Імперії.

1930-й рік вважають датою показу першого в Україні звукового фільму "Симфонія Донбасу" режисера Д.Ветрова.

Українське кіно: ще не прибуткове, але вже успішне

Styler вирішив запитати відомих діячів українського кіно про те, у якому стані перебуває сфера зараз, про головні досягнення українського кіно за останні роки та про те, які його проблеми потребують вирішення.

За словами більшості опитаних експертів, в українському кіно почався стрімкий розвиток і збільшення кількості фільмів, але поки українське кіно не приносить великих прибутків і не окуповується.

Ольга Сумська: "Українські актори нарешті знімаються у головних ролях. Ми так довго цього чекали!"

За останні роки в українському кіно відбувся ряд вагомих успіхів, вважає відома українська акторка театру та кіно Ольга Сумська. В той же час є і багато проблем, які потребують вирішення, вважає вона.

"В першу чергу хотілося б сказати про успіхи. Зокрема, українське кіно нарешті вийшло в прокат. Дубляж українською дуже якісний і гарно сприймається глядачем, а українські актори нарешті знімаються у головних ролях. Ми так довго цього чекали!", - каже Ольга Сумська.

"Нас очікує багато цікавого": актори і режисери про головні досягнення і проблеми українського кіно

Фото: Ольга Сумська (instagram.com/olgasumska)

За її словами, у день українського кіно 8 вересня варто говорити і про те, над чим ще треба буде попрацювати.

"Проблемою залишаються, на жаль, недоліки у творчих процесах і організації. Також вони полягають у відсутності достойних бюджетів і хороших сценаріїв", - резюмує відома акторка.

Ахтем Сеітаблаєв: "Спостерігаємо зростання копродукції, але поки в основному на рівні жанрового кіно"

Сьогодні українське кіно розвивається: такий висновок робить відомий український режисер Ахтем Сеітаблаєв.

"Особисто для мене це підтверджується кількістю походів глядачів в кінотеатри. Українське кіно стає цікавим. Принаймні, деякі з фільмів показують досить серйозні результати по бокс-офісах. В цьому - і важлива заслуга держави: в матеріальній підтримці українського кіно як такого" - каже режисер.

На фестивалях наше кіно теж успішно просувається, додає він.

"Це говорить про те, що крім жанрового кіно, є ще й серйозний заділ на розвиток хорошого авторського кіно. Це теж чудово. Але українському кіно варто постійно працювати над поліпшенням якості: і режисерського, і сценарного, і акторського", - пояснює Сеітаблаєв.

За його словами, не варто забувати і про роботу над копродукцією. Адже український кінотеатральний ринок - все ж не такий великий.

"Нас очікує багато цікавого": актори і режисери про головні досягнення і проблеми українського кіноФото: Ахтем Сеітаблаєв (РБК-Україна)

"В принципі, зараз ми спостерігаємо зростання копродукції, але поки в основному на рівні глядацького жанрового кіно. Сподіваюся, на рівні авторського кіно копродукція також буде розвиватися. Вже є хороші приклади серйозні на цю тему. Особисто мені хотілося б, щоб на державному рівні було прийнято закони, які б стимулювали бізнес будувати кінотеатри в тих локаціях, де люди їх гостро потребують", - говорить він.

У той же час, чим більше буде фільмів українського виробництва, тим краще для кіно в цілому, упевнений Сеітаблаєв.

"Звичайно, потрібно, щоб кіно було побільше і різного! Адже ніхто ніколи не може дати стовідсоткову гарантію того, що фільм стане дуже успішним і буде мати величезні касові збори. Ніхто вам не дасть точної відповіді на питання, яке саме кіно буде успішним. Можуть бути тільки припущення, засновані на досвіді, на знанні ринку. Але й те це не буде якоюсь точною відповіддю", - каже він.

"Жоден український фільм, бюджет якого перевищує 10 млн, ще не вийшов "в нуль"

За словами режисера, на жаль, є багато кінострічок, приречених на провал, хоча всі складові для їхнього успіху у них спочатку були.

"Тому ж і потрібно, щоб кіно було більше. А глядач уже сам вибере, на що йти. Окупиться фільм чи ні - такий же ризик є і в Голлівуді, але там - інша система страхування. У США певні ризики можуть покритися фінансово, тому за зйомки фільму там можуть братися з меншою кількістю побоювань. До цього ми ще не дійшли. Сподіваюся, коли-небудь дійдемо", - говорить режисер.

На сьогодні поки немає таких прикладів українського кіно, бюджет якого перевищує 10 млн грн, і яке при цьому вийшло б "в нуль", підкреслює Сеітаблаєв.

"Поки немає жодного такого прикладу, якщо мова йде суто про український прокаті. Це дуже амбівалентний процес. Адже, крім якості самого фільму, повинна бути можливість його демонструвати. Кінотеатрів має бути більше. Адже є дуже багато невеликих міст України, в яких немає жодного майданчика для показу фільму. Ви можете зняти хороший фільм, але багато глядачів просто не матимуть змоги його побачити", - резюмує режисер.

Ірма Вітовська: "У нашому кіно відбувся величезний прогрес"

Україна у створенні кіно за останні три роки зробила неймовірний стрибок, впевнена знаменита українська акторка театру та кіно Ірма Вітовська.

"За останні роки у нашому кіно відбувся величезний прогрес! Але треба бути дуже наївним, щоб чекати швидких досконалостей. Особливо за умов стагнації українського кіно, яке тривало багато років. Кожен із тих кроків, яке робить українське кіно сьогодні, можна сміливо вважати позитивним", - вважає акторка.

"Нас очікує багато цікавого": актори і режисери про головні досягнення і проблеми українського кіноФото: Акторка театру та кіно Ірма Вітовська (РБК-Україна)

"Можу сказати коротко, судячи навіть лише тільки із цього сезону. Українські фільми були представлені на безлічі міжнародних фестивалів. Фільм "Донбас" Сергія Лозниці здобув нагороду на Канському кінофестивалі. Марися Нікітюк з її фільмом "Коли падають дерева" відзначилася на Берлінале, наша "Брама" - у Талліні, документальний фільм "Слово" Тараса Томенко у Варшаві та на Гетеборзькому фестивалі (найбільший кінофестиваль Скандинавії – ред.), - каже Ірма Вітовська.

За її словами, це хороший показник того, що українське кіно розвивається і стає цікавим світові.

"Це як участь у Олімпіаді. Так ніби ми виграли п'ять Олімпіад підряд! Я вважаю, що треба ні в якому разі не зупиняти цю машину. Бо кількістю набувається якість. Чим більше фільмів в Україні зніматимуть фільмів, тим кращим ставатиме продукт. Ті, хто його створюватиме, будуть вчитись доводити кіно до досконалості саме в процесі. Всі команди в кінематографі зріють саме так. Якщо дитина зробила перші свої три кроки і впала, не можна сказати, що вона не стане чемпіоном! Вона зробила ці три кроки, дайте їй можливість зробити ще п'ять, ще сім, і вона побіжить", - додає Вітовська.

"Старше і середнє покоління мало ходить до кінотеатрів"

Часто серед проблем українського кіно називають те, що його не вдається зробити прибутковим. Ірма Вітовська пояснює це тим, що українського кіно довгий час взагалі не було як явища, а зараз воно "стає на ноги".

"Справа тут і в тому, що ми довгий час не мали українського кіно. Глядачі будуть до нього поступово повертатись. Окрім того, для демонстрації українського кіно є мало майданчиків. Старше і середнє покоління мало ходить до кінотеатрів, тому серед цих категорій у нас поки не дуже розвинена культура дозвілля. Середній вік нашого глядача – 16-25 років, це молодь. Особливо що стосується жанрового кіно", - пояснює вона.

За її словами, окрім жанрового, має бути і авторське кіно, і соціальне, і філософське.

"Кіно повинне бути дуже різне, на різного глядача. Думаю, тут треба брати тільки кількістю. А саме українське кіно як явище потроху набирає свого глядача. Якщо підсумувати, то я впевнена: ми – на дуже правильному шляху. Головне, щоб все було прозоро, щоб всі працювали на державу, і щоб самі глядачі вірили в українське кіно", – підкреслює акторка.

Володимир Тихий: "Нас очікує багато цікавого"

В першу чергу, досягнення сучасного українського кіно у тому, що зараз стабільно виробляється велика кількість фільмів, каже режисер Володимир Тихий.

"Це та кількість, яка переходить у якість. Якщо казати про значення фільму, то вони дійсно поступово формують нарешті культурний простір, чого Україні раніше дуже бракувало. Зараз є стабільна тенденція, коли українських фільмів з'являється все більше. Думаю, нас у цьому плані очікує багато цікавого", - вважає він.

За словами режисера, зараз переважна більшість зйомок відбувається за рахунок фінансової підтримки держави.

"Нас очікує багато цікавого": актори і режисери про головні досягнення і проблеми українського кіно

Фото: Володимир Тихий, режисер фільму "Брама" (facebook.com/Володимир Тихий)

"Це свого роду довгострокова інвестиція з точки зору держави. Бо поки інших гарантованих шляхів зняти кіно продукт у країні, в якій мало грошей, практично немає. Глядач прокидається, зараз він – у потужному очікуванні. Бо є запит на українське кіно. Але поки що глядач не зовсім сформований. Поки не стало практикою сприймати українське кіно як форму розваги, рефлексії про проблеми, які хвилюють людей", - додає Володимир Тихий.

За його словами. Держава зараз не розраховує на фінансування українського кіно з ціллю отримати прибуток.

"Прибуток від нашого кіно виливається в інших формах. Це формує культурний простір. Це всюди коштує недешево. Приватні ж інвестори розглядають кіно також не як джерело отримання прибутку від зборів за квитки, а як інвестицію у імідж та у власне ім'я", - впевнений режисер.

Відео: Новинки українського кіно (video.rbc.ua)

Нагадаємо, раніше український фільм отримав престижну нагороду відомовго Венеціанського кінофестивалю.

Також став відомий репертуар Національної опери у вересня 2018-го року.