ua en ru

З ДНК людського ембріона вперше видалили ген захворювання

З ДНК людського ембріона вперше видалили ген захворювання Фото: ДНК (pixabay.com/qimono)

Вчені знайшли спосіб позбавлення від рідкісного смертельного серцевого захворювання

У США група американських і південнокорейських вчених успішно видалила з ДНК людського ембріона ген з мутацією, який відповідає за розвиток захворювання. Дослідження було опубліковане в журналі Nature, повідомляє Associated Press.

За допомогою інструменту редагування геному CRISPR-Cas9 вченим вдалося вирізати ген з мутацією, яка викликає гіпертрофічну кардіоміопатію - захворювання серця, яке зустрічається у одного з 500 осіб і може стати причиною раптової смерті.

Експеримент вдався у 42 випадках з 58 (тобто в 72% випадків). Ембріони були знищені після п'яти діб розвитку.

У ході експерименту вчені запліднили спермою чоловіка, в генах якого є відповідна мутація, яйцеклітини 12 здорових жінок. Одночасно вони вводили в яйцеклітини CRISPR-Cas9, який вирізав з чоловічої ДНК мутований ген. Потім учені ввели в яйцеклітину матеріал для "лагодження" ДНК з допомогою штучно створеного здорового гена, однак ембріони "використовували" замість нього здоровий ген з материнської ДНК.

"Ми виявили, що ембріони самі себе ремонтують, якщо є здорова копія гена", - заявив один з учених Шухрат Міталіпов.

Таким чином, змінювати гени людини з допомогою CRISPR-Cas9 і створювати дітей з певним кольором очей, фігурою і так далі набагато складніше, ніж вважалося до цього дослідження. Фахівці стверджують, що не зафіксували ніяких небажаних змін ДНК, хоча подібні зміни відбулися в аналогічних експериментах, проведених раніше в Китаї.

До речі, названі шкідливі звички, які передаються у спадок.