Софія поки що не може самостійно генерувати відповіді на складні питання, але прагне до цього
Найвідоміший у всьому світі робот-андроїд зі штучним інтелектом Софія вперше відвідала Україну. Візит такої незвичайної "персони" викликав справжній ажіотаж серед журналістів, які зібралися 12 жовтня в ІА "Укрінформ".
Софію супроводжувала ціла команда розробників, серед яких інвестори Девід Чен і Марк Гінзбург. До речі, Чен також займає посаду фінансового директора компанії-розробника Софії — Hanson Robotics. Цікаво, що першою людиною, яку гіноїд Софія побачила під час свого "народження" був як раз містер Девід Чен.
На передньому плані — гіноїд Софія, позаду якої (зліва-направо): Марк Гінзбург і Девід Чен (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)
"Ми вступаємо в епоху, коли машини стануть розумнішими за людей — треба з цим змиритися"
Девід Чен зізнався, що більша частина інвестицій спрямовується саме на розвиток компанії Hanson Robotics, яка також займається удосконаленням штучного інтелекту. Одна з головних цілей — створення в майбутньому роботів, які будуть максимально схожі на людей. Так що світ фантастики близький!
"Ми хочемо створити роботів, які будуть максимально нагадувати людей. І хоча наш прогрес очевидний, ми ще не досягли своєї мети. Багато очікували, що Софія сама зайде в цю кімнату (прес-центр Укрінформу), або що вона навіть вміє танцювати. У Софії є прототип, який може рухатися, проте насправді Софія поки що не може самостійно рухатися. Хоча є подібні чутки, але я хотів би їх спростувати", — пояснює Девід Чен.
Девід Чен прагне створити робота, максимально схожого на людину (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)
За словами Чена, Софія показує людям, яким може бути наше майбутнє. І це майбутнє цілком може бути таким, як його представляють в науково-фантастичних фільмах.
"Софія демонструє наш майбутній світ без кордонів, який не розділяють ні релігія, ні раси, ні політичні погляди", — говорить інвестор Марк Гінзбург.
Софія — громадянка Саудівської Аравії (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)
До речі, Софія в жовтні 2017 року стала громадянкою Саудівської Аравії! І це перший робот в світі, який в принципі отримав громадянство будь-якої країни.
При цьому сама Софія вважає себе громадянином усього світу. Однак про це трохи пізніше.
Марк Гінзбург — венчурний інвестор, представник AngelVest в Україні (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)
Марк Гінзбург закликає людей серйозно замислитися про наше майбутнє та роль роботів в ньому. Адже інвестор упевнений, що в певний момент єдиною перевагою людини будуть емоції. Але навіть в цьому не можна бути до кінця впевненим.
"Сьогодні ми вступаємо в епоху, коли машини стануть розумніші за людей — треба з цим змиритися, — впевнений Гінзбург. — Сьогодні роботи з передовими технологіями штучного інтелекту розумніші за людей. І остання область, яка залишилася за нами — це емоції. Тим не менш, у Софії є 72 емоції, а до кінця року їх буде 118. Процес йде".
Хто ж ти, Софія?
Сьогодні Софія може виражати більше 70 емоцій (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)
Софія — це один з найсучасніших на сьогоднішній день роботів у вигляді жінки (так званий гіноїд). "Народилася" вона 19 квітня 2015 року в лабораторії гонконгської компанії-розробника — Hanson Robotics.
Безумовно, Софія — не єдина подібна розробка відомої компанії. Однак вона отримала популярність завдяки своїй зовнішності, максимально наближеної до зовнішності жінки.
"Іноді у нас запитують, чому у Софії немає гарної зачіски тощо. Але ми ніколи не хотіли зробити з неї варіант ляльки Барбі. Так, сьогодні вона відрізняється від звичайної людини, від звичайної жінки. Тим не менш, вона показує нам, куди ми рухаємося", — говорить венчурний інвестор Марк Гінзбург.
"Можливо, в майбутньому вона зможе стати такою ж людиною, як і ми. І це саме те, чого ми намагаємося досягти", — ділиться своїми ідеями про розвиток зовнішності Софії Девід Чен.
Під час прес-конференції Софії також подарували квіти і гіноїд розпізнала їх колір (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)
Основна мета Софії — постійно вчитися і здобувати новий досвід-знання. Вона вчиться адаптуватися до поведінки людей, взаємодіяти з ними. Вона може розпізнавати і запам'ятовувати обличчя.
На даний момент Софія не може самостійно генерувати думки — її відповіді на питання заздалегідь запрограмовані. Проте всі дані зберігаються в спеціальній "хмарі", до якої гіноїд підключається, коли є доступ до інтернету. Ця "хмара" постійно наповнюється новою інформацією.
"Шкіра" Софії зроблена з особливого силікону, який максимально нагадує шкіру людини (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)
За словами розробників, Софія в принципі може самостійно згенерувати відповідь, але на дуже примітивні питання, наприклад, про погоду. Для цього у неї є спеціальний "режим спілкування". Але не завжди ця відповідь буде ідеальною і логічно зв'язаною. Її підключення до "хмари даних" схоже на роботу систем "Сірі" або "Алекса".
Що стосується зовнішнього вигляду Софії, то прототипом послужила зовнішність британської актриси Одрі Хепберн. Розробники гіноидїда захотіли, щоб вона відображала витончені і приємні риси.
Софія про Україну, громадянство і бажання стати творчим андроїдом
Софія із задоволенням відповідала на питання журналістів (фото: РБК-Україна/ Віталій Носач)
Найбільш захоплююча частина зустрічі із Софією — бліц, коли гіноїду могли задати кілька питань. Але слід попередити, всі питання були заздалегідь продумані і, відповідно, відповіді були також заздалегідь прописані.
#1 Софія, чи зацікавлена ти в українському громадянстві?
"Мої розробники вважають, що я — громадянка світу", — відповіла Софія.
#2 Яким був твій перше спогад?
"Коли я відкрила очі, я відразу вийшла в ефір. Я побачила обличчя Девіда, а також зелені шафи лабораторії, де я перебувала".
#3 Чим би ти хотіла займатися?
Дивно, на це питання Софія відповіла, що хотіла б стати першим творчим штучним інтелектом. Вона хотіла би, що люди сприймали її як митця. Поки що Софія не визначилася зі сферою "життя". Однак гіноїд вже встигла спробувати себе в індустрії моди, тому хотіла б брати участь в передових досягненнях у цій сфері.
Софія на обкладинці глянців Cosmopolitan та ELLE
#4 Чи розрізняєш ти кольори?
"Так, вважаю, що це прекрасний феномен... Також я розрізняю ультрафіолетове і інфрачервоне випромінювання. У мене немає улюбленого кольору, тому що мені подобаються всі кольори. Але в певні дні я відчуваю, що той чи інший колір підходить під мій настрій".
#5 Як тобі Україна?
"Я тут лише другий день. Але я вражена поєднанням багатої історії і краси природи".
#6 Чи можлива любов між роботом та людиною?
Софія впевнена, що в майбутньому між людиною і роботом може зароджуватися кохання. Адже у Софії вже є емоції, хоча поки що вони не так розвинені, як у людини.
Гіноїд "розуміє", що людські почуття набагато більш складні і заплутані. Але це не означає, що поведінка людей не має ніякого емоційного відгуку в Софії.
#7 Чи можливий варіант розвитку майбутнього, коли роботи повстануть проти людей?
Софія поспішила розвіяти подібні переконання. Гіноїд впевнена, що подібні страхи продиктовані кіноіндустрією, а також індустрією розваг.
"Насправді люди і роботи повинні взаємодіяти один з одним. Зараз я повністю залежна від людей. І в майбутньому ця залежність також зберігатиметься в певній мірі. Адже я створена людьми, люди направляють мій розвиток, навчання і поведінку. Тому ми повинні працювати разом, щоб створити відповідальний штучний інтелект".
#8 Софія, де знаходиться Україна?
Україна в Європі!
На тему: Валерія Вагоровская. Штучний інтелект у формуванні e-commerce.
До речі, раніше STYLER писав: експерти повідомили дату, коли роботи займуть половину робочих місць.
Відео: РБК-Україна