На супутнику Сатурна Діоні знайшли прихований океан
Четвертий найбільший місяць планети виявився геологічно активним
Згідно з останніми дослідженнями, опублікованими в журналі Geophysical Research Letters, під поверхнею супутника Сатурна Діони може бути цілий океан. Спостереження за ним ведуться ще з 1980-х років, але про геологічна активність супутника не була доведена.
Вчені створили геофізичні моделі Діони і, поєднавши з ними зібрані космічним апаратом "Кассіні" дані про деяких аномаліях в гравітації, прийшли до висновку, що під 100-кілометровій ледянной поверхнею супутника може бути рідкий океан з води, прямо як Енцелад. Його глибина може досягати 65 кілометрів.
"Що стосується Діони, то ми провели аналогічний гравітаційно-топологічний аналіз, як це було у випадку з Энцеладом, але з використанням більш сучасних методів. Завдяки їм ми отримали кращі на сьогоднішній день докази наявності підповерхневого океану на Діоні", — говорить Мікаел Ботэ, астроном з Королівської обсерваторії Бельгії.
Дані про гравітації Діони свідчать, що супутник має тверде ядро, яке становить до 70% від загального радіусу. При розпаді радіоактивні елементи, що знаходяться в ядрі, виробляють тепло, від чого лід навколо починає танути.
"Ми поки точно не знаємо – завмерлий чи ні цей океан. Однак заморозка викликала б глобальне розширення, що проявилося б у певних типах тріщин на поверхні Діони, які на супутнику поки не спостерігалися", — коментує Ботэ.
Щоб підтвердити наявність океану на Діоні, за словами вченого, необхідно відправити туди нову космічну мисию, але чекати її доведеться довго. У разі, якщо гіпотеза підтвердиться, є ймовірність, що там могла розвинутися мікробна життя.
До речі, NASA передбачає існування життя на супутнику Юпітера.