Шкіра виходить біологічно активною і сама починає виробляти колаген
Іспанські вчені з мадридського Університету Карлоса III, Центру з досліджень в сфері енергетики, навколишнього середовища та технологій (CIEMAT), а також мадридського Університетського госпіталю Грегоріо Мараньона представила біопринтер для тривимірного друку, який здатний відтворювати шкіру людини, повністю ідентичну натуральній (що вже довели гістологічні та імуногістохімічні дослідження)
Як пояснили розробники, в їх вирішенні використовуються інжектори з біологічними компонентами (тільки людськими) і біочернила, запатентовані CIEMAT і ліцензовані компанією BioDan Group. Остання планує в майбутньому комерціалізувати технологію. Шкіра друкується шарами, а весь процес контролює комп'ютер.
Вчені використовували біочернила, які містять плазму, первинні фібробласти і кератиноцити людини, які були отримані за допомогою біопсії.
Надрукована шкіра на 100% повторює структуру свого природного аналога: на ній є зовнішній захисний шар епідермісу і внутрішні шари дерми, що складаються з фібробластів — клітин сполучної тканини, що виробляють колаген та надають нашій шкірі еластичність. Так як для друку використовуються живі клітини, отримана шкіра виходить біологічно активної і сама починає виробляти колаген.
До речі, археологи виявили в бурштині унікальне комаха з трикутною головою.