На думку вченого, динозаври неправильно жували
У США Девід Гроссникл з Чиказького університету висунув гіпотезу, за якою виживання ссавців під час вимирання динозаврів було пов'язане з умінням жувати, рухаючи щелепами в горизонтальній площині і тим самим ретельно розмелюючи їжу. Про це повідомляється в статті на Scientific Reports.
Автор статьеи побудував тривимірні моделі зубів і щелеп ранніх ссавців, що жили в крейдяному періоді. Йому вдалося показати, що паралельно з розвитком корінних зубів і поглиблення ямок у яснах під них у цих тварин розвивалися і м'язи, кріпиться до щелеп. На думку вченого, це давало їм можливість енергійно жувати, рухаючи щелепами в горизонтальній площині. Такий навик дуже важливий для попереднього подрібнення їжі, це дозволяє їй краще засвоюватися.
Нагадаємо, що 66 мільйонів років тому на Землю обрушився удар Чиксулубского астероїда діаметром в 10 кілометрів. Його вибух за силою дорівнював 100 мільйонам мегатонн, тобто був набагато потужніший все ядерного арсеналу людства. На планеті на довгі роки панувала так звана астероїдна зима. Рослини припинили активно фотосинтезировать, їжі для тварин було досить мало. У таких умовах, вважає Гроссникл, навіть помірна перевага в будові системи подрібнення їжі могло мати серйозне значення для виживання того чи іншого виду.
До речі, вчені виявили рештки вагітного динозавра віком 245 млн років.