Відкриті нові перспективи та можливості підвищення якості життя пацієнтів з втратою органів почуттів
Український вчений-нейрофизик Антон Філіпчук представив важливе і проривний дослідження у сфері нейронауки, результати якого в подальшому можуть бути використані для поліпшення якості життя людей, які втратили зір або слух.
Про досягнення українця і його колег з Інституту Нейронаук іспанського міста Аліканте опублікували у впливовому науковому виданні Nature ommunications.
"Відкриття полягає в тому, що мозок мишей (а отже, ймовірно, і людей) "знає" про наявність недоліків зору або інших органів почуттів ще до народження, і здатний запустити механізми компенсації ще до першого контакту з навколишнім світом", - пояснюють в співтоваристві випускників Ліцею Інформаційних Технологій при ДНУ, в якому навчався Філіпчук.
Раніше нейронаука базувалася на постулаті, що розвиток зон кори головного мозку, які відповідають за органи почуттів — зір, слух і тактильні відчуття — відбувається після народження, під час взаємодії з навколишнім середовищем. Вченим вдалося встановити, що зони мозку, які відповідають за відчуття, спілкуються між собою ще до нашого народження.
"За допомогою техніки флуоресцентного кальцію, молекулярної біології і генетики, вчені відкрили феномен спонтанних ембріональних "кальцієвих хвиль" — сигналів, які поширюються між сенсорними ядрами таламуса об'єднуючи різні сенсорні системи між собою без фактичного сенсорного досвіду. У випадку, коли одна з сенсорних систем була пошкоджена до народження, кальцієві хвилі в таламусі запускали процес адаптації неушкоджених відчуттів ще під час ембріонального розвитку", - йдеться в повідомленні.
На думку авторів відкриття, його результати відкривають нові перспективи для можливості поліпшення якості життя пацієнтів з втратою органів почуттів.
Як раніше повідомлялося, вчені створили мозок, який самостійно розвивається.