ru ua

До рук прив'язали гирі: український політв'язень розповів про тортури ФСБ

До рук прив'язали гирі: український політв'язень розповів про тортури ФСБ Колаж РБК-Україна

Всі свідчення були вибиті під тиском

Український політв'язень, 19-річний Павло Гриб, якого на території Білорусі заарештували співробітники ФСБ РФ, розповів, як відбувалося його затримання і яким він піддавався тортурам. Інтерв'ю з ним було опубліковано на російській "Новій газеті".

В Гомелі Павло Гриб домовився зустрітися зі своєю дівчиною Тетяною Єршовою, але його викрали і доставили в місто Ярцево Смоленської області, а через два тижні він опинився в Краснодарському СІЗО-5.

"Їх було п'ятеро. Виглядали як звичайні люди — джинси, чорні куртки. Мені на голову натягнули капюшон, посадили в мікроавтобус і вивезли в ліс. Били по ногах і в живіт, знімали це на камеру; забрали документи і зворотний квиток. Потім повезли в якийсь спортивний зал. Пам'ятаю, там була шведська стінка. Мене погрожували повісити на неї вгору ногами. До рук прив'язали гирі. В туалет водили, але не давали ні пити, ні їсти. А вже потім — до слідчого", - розповів Павло Гриб про те, як його викрали в Гомелі.

Слідчий, який допитував Гриба, стверджує, що ніякого фізичного насильства до нього не застосовували. Проте на кадрах допиту в краснодарському УФСБ видно, що Павло весь побитий – на його тілі садна і синці. Гриб додав, що йому погрожували і змусили зізнатися у всьому.

"Той прямо сказав: "Або ти визнаєш все, або залишаєшся ще тут". Я на все життя запам'ятав і, якщо побачу, обов'язково впізнаю всіх, хто там був". – додав українець.

Допит його дівчини Тані Єршової проходив у закритому режимі і 17-річну дівчинку змусили підписати всі папери, які дав їй слідчий.

"На першому допиті вона говорила, що свідчення за неї писав слідчий, вона лише підписувала. Мені вона пояснила це так: "Слідчий казав, що якщо я хочу допомогти Паші, то повинна підписати ці свідчення". Дівчинці 17 років, її ніколи раніше не допитували. Я думаю, вони вводили в оману і Тетяну, і Пашу", - розповіла адвокат Марина Дубровіна.

Дівчина під тиском підтвердила всі свідчення, які зачитав прокурор.

До рук прив'язали гирі: український політв'язень розповів про тортури ФСБ

Фото: Павло Гриб (Ірина Бабічева/"Нова газета")

Павла Гриба затримали в Гостомелі 24 серпня 2017 року і тільки 28 серпня стало відомо, де він перебуває. А на початку вересня його перевезли до Краснодару.

У хлопця важке вроджене захворювання – портальна гіпертензія, але влада РФ не дозволили українським лікарям відвідати Гриба в СІЗО і як стало відомо – спеціального лікування він на даний момент не отримує.

23 листопада на засіданні суду Єршова частково відмовилася від своїх первинних свідчень і повідомила, що вони нічого не планували і політику не обговорювали.

А 12 грудня 2018 року на суді Павлу Грибу стало погано. Медики заявили, що політв'язню потрібно обстеження, яка так і не було проведено.

24 січня відбулося ще одне засідання і медики виписали довідку про задовільне самопочуття навіть без огляду пацієнта.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що політв'язень Гриб заявив про підміну ключового свідка у справі.