ua en ru

Новий рік по-латиноамериканськи: як відзначають свято в цих країнах

Новий рік по-латиноамериканськи: як відзначають свято в цих країнах Новорічна ялинка на площі Майа в Буенос-Айресі (фото: Оксана Черновол)

"Спалювання" політиків, святкування на цвинтарі, побиття родичів та інші новорічні традиції латиноамериканців

Новий 2018-й рік вже на носі. Поки ви готуєте святкові страви і наряджаєте ялинку, Styler вирішив розповісти про те, як прийнято зустрічати Новий рік у країнах Південної Америки.

Новий рік в Аргентині

Аргентина – країна європейських емігрантів, відповідно, традиції тут теж європейські. Аргентинці святкують католицьке Різдво і Новий рік. Для них це офіційні вихідні та шановані свята.

Аргентинці святкують Новий рік досить скромно: в колі родини або друзів за святковим столом, десь близько другої години ночі розходяться по своїх домівках.

З великою повагою ставляться до Різдва. Вони наряджають штучну ялину і готують один одному подарунки.

Цікаво, але ялинки в Аргентині зустрічаються тільки на півдні країни, тому багато аргентинців ніколи в своєму житті не бачили живу ялину або сосну. Також дуже дивно тут при температурі плюс 32 виглядає Дід Мороз в шубі з довгою бородою.

До речі, Дідуся Мороза вони називають на французький маневр Папа Ноель. Він також, за легендою, приносить слухняним дітям подарунки під ялинку.

Ще одна цікава традиція: аргентинці перед Різдвом обов'язково перебирають одяг і старий віддають нужденним, купують їм продукти, щоб ті могли дозволити собі різдвяний святковий стіл.

Новий рік в Болівії

Болівійці – це нащадки індіанців. Це єдина країна Південної Америки, де дотепер шанують традиції і вірування стародавніх інків і гуарані. Тому Новий рік болівійці відзначають не 31 грудня, як ми з вами, а 21 червня в день сонцестояння.

Головним місцем зустрічі Нового року є місто Капакабана на березі озера Тітікака. Озеро стало для індіанців місцем їх зародження цивілізації через величезне скупчення прісної води та їстівних рослин на березі.

З міста Копокабана болівійці добираються на човнах на острів Сонця і роблять урочистий схід на вершину гори острова, де вони палять багаття і приносять у жертву дари для Матері Землі. Всі ритуали супроводжуються традиційними танцями.

Новий рік по-латиноамериканськи: як відзначають свято в цих країнах

Святкування Нового року на острові Сонця (фото: spanish.peopledaily.com.cn)

Звичайно ж, не всі болівійці - нащадки індіанців, деякі з них нащадки емігрантів з Іспанії та Англії, тому вони відзначають Новий рік 31 грудня в колі сім'ї за святковою вечерею.

Новий рік в Еквадорі

Новорічна ніч в Еквадорі – це не сімейне свято, а гучне гуляння до ранку. В його столицю Кіто щорічно з'їжджаються тисячі туристів, щоб подивитися на новорічні обряди еквадорців.

Символом старого року є опудало, набите папером, ганчірками, соломою, всім, що може добре горіти. Опудало одягають в старий одяг, іноді там, де повинно бути лице, їм одягають маски з пап'є-маше. На масках зазвичай зображені обличчя політиків еквадорського парламенту, які в цьому році були неугодні народу.

Новий рік по-латиноамериканськи: як відзначають свято в цих країнах

Новорічні святкування в Кіто (фото: gringotree.com)

Подібні ляльки зазвичай жителі виготовляють вдома власноруч. Вони бувають різних розмірів - від зовсім крихітних до довжини людського зросту. Останнім часом ляльку стало можливо придбати в сувенірних магазинах. Це зроблено спеціально для туристів.

Новий рік по-латиноамериканськи: як відзначають свято в цих країнах

Новорічні ляльки в Еквадорі (фото: elcomercio.com)

Ближче до півночі еквадорці виходять зі своїх будинків з ляльками і спрямовуються на центральну площу міста, де вони їх спалюють опівночі.

У цей час центр міста перетворюється в масове багаття. Люди веселяться, п'ють алкоголь і стрибають через опудала, тим самим проводжаючи старий рік та зустрічаючи новий.

Новий рік в Бразилії

Новий рік в Бразилії – це веселе і зовсім не сімейне свято. Подарунки в новорічну ніч тут ніхто не дарує - вони вже подарувавані на Різдво.

В цю ніч бразильці відправляються до океану або найближчого водоймища, щоб віддати данину богині води Іманжі. Вони приносять з собою свічки і білі квіти.

Прийнято загадувати бажання і відправляти на дерев'яній таці свічку в океан, чим довше свічка не гасне, тим більше шансів, що бажання здійсниться. Тому в новорічну ніч океан більше нагадує зоряне небо через численні вогники.

У кого немає свічок, можуть кидати у воду білі квіти, якщо квітку не викидає на берег хвилями, значить богиня Іманжі прийняла цей дар, і загадане бажання обов'язково здійсниться в наступному році.

Новий рік по-латиноамериканськи: як відзначають свято в цих країнах

Святкування Нового року в Ріо-де-Жанейро (фото: todobrazil.net)

Так як у багатьох бразильців африканські коріння, то новорічні святкування супроводжуються постійними танцями, грою на барабанах і піснями. А в повітрі лунають салюти і феєрверки до самого ранку.

Новий рік в Чилі

В Чилі першість віддають Різдву, а не Нового року. На Різдво дарують подарунки, прикрашають штучну ялину, а дітворі дарує подарунки Велья Паскуеро. Він не схожий на нашого Діда Мороза. Це зазвичай старець, але зате дуже мудрий. Він знає, хто з дітей заслужив подарунок, а хто ні.

Новий рік в Чилі прийнято відзначати в колі сім'ї, сидячи вдома або в ресторані за святковою вечерею. Але є в Чилі містечко Тальку, де святкують Новий рік по-особливому.

Новий рік по-латиноамериканськи: як відзначають свято в цих країнах

Святкування Нового Року на цвинтарі в місті Талька (фото: diademuertosenpatzcuaromichoacan.blogspot.com.ar)

Спочатку жителі містечка відправляються в церкву і вистоюють там новорічну месу, а потім дружно вирушають зустрічати Новий рік на центральне міське кладовище - провідати своїх покійних родичів. Вони вірять, що духи покійних благословить їх на наступний рік і принесуть їм удачу.

Новий рік в Перу

Новий Рік в Перу відзначають у великих містах, де живе більше європейського населення. У невеликих містечках і селах живуть індіанці, які відзначають свято, згідно своїх вірувань, 21 червня.

У столиці Перу Лімі прийнято відзначати Новий рік на головній площі, де міська влада встановлює велику штучну ялинку, а зі сцени вітає дітей Санта Клаус.

Існує цікава традиція святкування Нового року в іншому перуанському місті, в Куско. На думку перуанців, в старому році потрібно залишати не тільки непотрібні речі, але і погані емоції. Тому в новорічну ніч люди виходять з домівок і голосно кричать або в жартівливій формі б'ють родичів, таким чином, звільняючи гнів і негативні емоції.

Новий рік по-латиноамериканськи: як відзначають свято в цих країнах

Прикрашена до Нового року головна площа Ліми (фото: Оксана Чорновіл)

Для нас же, українців, Новий рік - це сімейне свято, коли родичі збираються за великим святковим столом, який ломиться від різних страв. Вся сім'я насолоджується ласощами і спілкуванням. А за вікном йде білий пухнастий сніг мете заметіль. І старий добрий Дідусь Мороз кладе під ялинку подарунки і мандаринки.