ua en ru

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорож

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорож Закарпаття - унікальний регіон, в якому варто побувати кожному туристу (ukrainetrek.com)

Термальні джерела і домашнє вино Берегово, мальовничі замки Ужгорода та Мукачева, мінеральні води та озеро Синевир, симбіоз культур, самобутня архітектура – ось далеко не повний список того, чим багатий цей унікальний край

Якщо ви давно плануєте поїхати в подорож по Україні, але при цьому в запасі є не більше п'яти вільних днів - вирушайте в Закарпатті.

Журналісти Styler склали і самі випробували маршрут для невеликого, але захоплюючої подорожі по цьому регіону. Як виявилося, за п'ять днів цілком можна встигнути відвідати Ужгород, Мукачево, Берегово, замок Сент-Міклош в Чинадієво і палац Шенборнів в селі Карпати.

Географія Закарпатської області століттями формувала особливості цієї місцевості. Тут як ніде більше в Україні помітно культурний вплив сусідніх країн: на заході область межує зі Словаччиною, на північному заході – з Польщею, на півдні – з Румунією, а на південному заході - з Угорщиною.

Ужгород. Липова алея, замок і набережна

Подорож по Закарпаттю радимо почати з Ужгорода. Старовинний замок, музеї, ботанічний сад, старі вулиці та набережна – тут є що подивитися. Навесні в Ужгород їдуть дивитися цвітіння сакури, але місто безумовно красивий у будь-який час року. У цьому місті варто затриматися як мінімум на два неповних дні.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Ужгород - саме те місто, з якого варто почати подорож по Закарпаттю (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Легендарний Ужгородський замок перше, що згадується багатьом українцям при згадці назви самого міста. На відвідування замку варто виділити як мінімум кілька годин. Замок розташований на вершині Замкової гори в центральній частині міста. Історія цієї древньої споруди оповита безліччю таємниць і легенд: майже тисячолітній комплекс бачив безліч власників, грізних завойовників і простих городян.

Замок в 16 столітті перебудували італійські майстри. Вони додали в архітектурний ансамбль ренесансних мотивів. На території навколо замку знаходиться внутрішній дворик, а в ньому – мальовничий сад, мифичные статуї і фундамент церкви Св. Юрія, датована 14 століттям. З внутрішнього дворика можна побачити панораму міста з висоти.

Відразу біля Ужгородського замку розташований закарпатський музей народної архітектури та побуту. Багатьом нагадує музей Пирогово, але схожість це лише часткове. Вся експозиція музею розподілена за географічним принципом: Тут представлені будинку народів - лемків, бойків, гуцулів. Також тут представлено по садибі, в яких жили представники угорської і румунської спільноти.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Ужгородський замок і частина панорами міста з висоти пташиного польоту (3.bp.blogspot.com)

Одне з видатних будівель Ужгорода – унікальна єврейська синагога, аналогів якій немає у всій Європі. Її збудували в 1904 році за проектом архітекторів Д. Паппа і С. Ференца. Будівля виконана в неомавританському стилі. – це симбіоз візантійських і арабо-марокканських мотивів. Після тотального знищення євреїв у 1944 році в Ужгороді радянська влада «переробила» синагогу під філармонію, і пізніше її концертний зал став одним з кращих в місті.

Корзо – таку незвичну назву носить головна вулиця Ужгорода. У перекладі з італійської мови слово буквально означає місце для прогулянок. Назва вулиці пов'язують з італійськими графами Другетами, які правили тут неповних чотири століття. Корзо – та сама вулиця, по якій варто неспішно прогулятися, відвідати затишну кав'ярню або вибрати сувенірів.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Набережна Ужгорода - мальовниче місце для прогулянок (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Щоб відчути атмосферу Ужгорода, варто довше прогулятися по ньому пішки. Одне з найкрасивіших місць міста – набережна річки Уж. Тут особливо затишно вечором, коли запалюються вогні довколишніх ресторанів і кафе. Особливий задум архітекторів – маленькі скульптури, що «сидять» на мосту вздовж набережної: тут є мініатюрна статуя свободи, Джон Леннон, Ференц Ліст і солдат Швейк. Всього налічується 27 мініатюрних скульптур, а місцеві жителі пишаються ними не менше, ніж замком.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Пам'ятник Джону Леннону встановлено 27 листопада 2014 року на розі набережної Незалежності та вулиці Корзо, де раніше старше покоління збиралося послухати рок (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Поруч з набережної – найдовша в Європі липова алея. Сьогодні довжина алеї досягає 2 кілометрів і 200 метрів. Складається алея з декількох видів лип, які цвітуть не відразу, а один за одним – з травня по липень. Майже сто років тому тут висадили липову алею чеські біологи, а місцеві жителі стверджують, що під одним з дерев закопали капсулу з посланням для майбутніх поколінь.

До речі, як в Ужгороді, так і в будь-якому з інших міст Закарпаття можна помітити безліч автомобілів з європейськими номерами. Але це зовсім не означає, що навколо вас – одні іноземці. Просто багато місцеві жителі їздять на нерозмитнених автомобілях, періодично перетинаючи кордон тієї чи іншої межує із Закарпаттям країни.

Берегово. Найбільший угорський місто України

"Мабуть, це самий незвичайний місто нашої країни" - так пишуть про Берегово блогери. Кожен приїжджий може тут відчути себе немов за кордоном. Справа в тому, що тільки в двадцятому столітті Берегово належало по черзі шести держав: Австро-Угорщини, Румунії, Чехословаччини, Угорщини, СРСР і, нарешті, Україні. Незважаючи на відоме українцям офіційна назва, місцеві жителі і понині звуть своє рідне місто не інакше як Берегсас.

У Берегові можна дістатися автобусом з Ужгорода чи Мукачева. Навіть якщо вам не вдалося заздалегідь забронювати готель перед виїздом у місто, то вже після приїзду тут не важко знайти вільну кімнату на віллі, в приватному будинку або в квартирі, знявши житло подобово.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорож

Фото: Місто Берегово розташувався на берегах невеликої річки Верке (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Більшість населення містечка – етнічні угорці, а з ними пліч-о-пліч уживаються представники інших народів. Місто знаходиться всього в п'яти кілометрах від прикордонного переходу з Угорщиною і є єдиним містом України, в якому всі написи продубльовані на угорській мові, а деякі і зовсім не переведені на українську. На будівлі мері – два прапори, а пам'ятники угорським героям можна побачити на вулицях набагато частіше, ніж українським. У 1919-1938 роках Берегово перебувало у складі Чехословаччини, і тоді місто вперше отримало своє слов'янська назва.

"Я вивчив угорську мову, можна сказати, вимушено, - розповідає Дмитро Новіков, житель Берегово, - В дитинстві зі мною однолітки у дворі навіть грати не хотіли, адже я розмовляв на невідомому дітям мовою – українською".

Хоча місцеві і запевняють, що українська і російська мови тут чудово розуміють, «труднощі перекладу» все ж таки можуть виникнути. Наприклад, досить немолода офіціантка одного з кафе з працею згадувала слова російської мови, щоб пояснити - "угорська їжа" у закладі вже закінчилася, а з меню залишився тільки суп і плов. А молодий хлопець, на питання "як пройти до термального джерела" відповів "вибачте, не знаю як це сказати по-українськи".

Варто також пам'ятати, що в пізній час у Берегово працюють лише кілька ресторанів і кафе, бо підкріпитися в будь-якому з закладів варто встигнути хоча б до восьми-дев'яти вечора.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Довгий час власниками міста були угорські королі (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Обійти Берегово цілком можливо за один день. Однією з найдавніших пам'яток Берегово можна вважати Палац Бетлена-Ракоці, або як його називають місцеві жителі – Графський двір. Це одне з найбільш вишуканих і розкішних міських будівель. Також варто побачити колишня будівля суду і Реформаторський костел — найбільший храм в місті.

Якщо ж ви хочете поправити здоров'я і вдосталь насолодитися термальними курортами, Берегово варто залишитися на пару тижнів. Саме термальні джерела притягують сюди більшість туристів.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Будівля колишнього казино 1912 року, тепер - ресторан "Золота Пава" (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Термальний джерело мінеральної води в Берегово - основна визначна пам'ятка міста. Джерело такого типу існують лише в Угорщині, Новій Зеландії та на Камчатці. Термальний джерело в Берегово побудований у вигляді відкритого басейну. Термальна вода, що б'є ключем з 1000-метрової глибини, на виході має температуру 55 градусів, а в зимовий час - близько 40 градусів Цельсія.

У Берегово неодмінно варто насолодитися угорською кухнею, а також скуштувати закарпатського вина. Для цих цілей у місті обладнано кілька дегустаційних залів. Найбільш відомим є колишня резиденція графа Шенборна (нинішня територія винзавода). Для його відвідин потрібний попередній запис. Відвідувачів знайомлять з технологією виробництва Закарпатських вин і, звичайно ж, надають можливість самим його спробувати. Крім того, вино домашнього виробництва туристам пропонують і місцеві жителі.

Мукачево. Місто на берегах Латориці

Мукачево - ще одне місце в Закарпатській області, яке кількістю цікавих для відвідування місць ніяк не поступається Ужгороду. Місто розташоване на двох берегах річки Латориця, і оточений кільцем гір, лісів і полів.

У XIV місто переживає розквіт за правління князя Федора Корятовича, головним надбанням якого для нащадків став значно розширений і перебудований замок Паланок. Після нього місто неодноразово переходило від одних феодалів іншим, його кілька разів руйнували. У Мукачеві В різні часи правили турки, австрійські королі, князі з Трансільванії та багато інших. Вся багатогранність культур, традицій і поглядів звичайно ж, не могла не позначитися на зовнішньому вигляді міста.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Панорамний вид на Мукачева, який відкривається з замку "Паланок" (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Легендарний замок Паланок, расположившийя на високому пагорбі, видно здалеку, ще в той момент, коли поїзд або автобус під'їжджає до Мукачево. З кінця 14 по початок 15 століття замок знаходився у володінні подільського князя Федора Коріатовича. Завдяки йому замок був значно збільшений в розмірах і укріплений, перетворившись в резиденцію князя. Тоді ж в скелі був висічений колодязь глибиною 85 метрів. У 15-16 століттях замок не раз змінював правителів, які проводили подальші роботи по його будівництву і зміцненню. У той час оборонна система замку налічувала чотирнадцять веж, а її верхню частину займав великих розмірів палац.

Паланок – один з тих замків, де цього літа для відвідування відкриті більшість залів, кімнат і коридорів. Нерідко прогулянка по замку займає не менше трьох годин, а якщо постаратися відвідати етнографічний музей, то навіть більше.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Щоб дістатися до замку, потрібно піднятися вгору на пагорб (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Серед багатьох мукачівських святинь особливе місце займає собор Успіння Пресвятої Богородиці. Його вдалося повністю відреставрувати після трагічного для святинь радянського часу і плутанини початку 1990-х. Тільки в 1992 році храм повернули історичним власникам – греко-католицькій громаді. Після реставрації святиня виглядає акуратно, красиво і доглянуто.

Якщо коло ваших інтересів входить побачення-прогулянка, то в гарну погоду вдень найкраще вирушати на набережну Латориці. Там вас чекають мальовничі пейзажі, парки і сквери, квітучі дерева і м'який зелений килим з трав. А ввечері, насолодившись заходом, прямуйте до центру міста. Сяючі, теплі та привітні вулички остаточно підкорять ваші серця.

Замок Сент-Міклош та палац графів Шенборнів

"Якщо ви вже приїхали в Мукачево, то не з'їздити в замок Сент-Міклош і палац Шенборнів – просто непробачно", - кажуть місцеві жителі. Відвідати ці дві відомі пам'ятки дійсно варто, в тому числі і з-за близького їх знаходження від Мукачево. Звідси до Чинадієво, де знаходиться Сент-Міклош і до села Карпати з палацом графів Шенборнів автобус відправляється кілька разів в день і йде близько півгодини. Обидва мальовничих місця можна встигнути відвідати за неповний день, повернувшись в Мукачево ближче до вечора.

Відвідавши Мукачево, журналісти Styler вирушили в замок Сент-Міклош, де поспілкувалися з його власником-художником, взяли замок в оренду на 49 років.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Завдяки зусиллям Йосипа Бартоша та його дружини замок в Чинадієво більше не руйнується (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Замок Сент-Міклош в Чинадієво крім своєї історичної цінності має також цікаву сучасну історію. Кілька років тому замок орендував художник Йосип Бартош, і через певний час йому вдалося врятувати замок від руйнування, який раніше був у занепаді. Реставраційний роботи проходять у замку і нині. Власник і його дружина гостинно зустрічають туристів і самі проводять екскурсії, а плату за відвідування пам'ятки визначає сам гість, вносячи добровільний внесок виключно за своїм бажанням.

Ті, хто бачив замок тільки з дороги, кажуть, що зовні особливою красою він не відрізняється. І тільки ті, хто зайшов всередину і послухав історії про власників замку, можуть повною мірою відчути його атмосферу.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Раніше навколо замку була сміттєзвалище, а його стіни й зали поступово приходили в занепад (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Господарів у Чинадієвському замку в різний час було багато, але найцікавішою постаттю серед них була Ілона Зріні. Політичний діяч, відома, як хоробрий захисниця замку Паланок, єдина у світі жінка за всю історію людства, нагороджена грамотою атнаме. Така нагорода видавалася турецьким султаном тільки чоловікам за мужність. "Ця жінка надіслана Аллахом тим невірним собакам, щоб показати, як треба воювати і захищати", - казав султан, який нагородив Зріні. Історію життя Ілони Зріні, як виявилося, вивчають угорські школярі, і багато з них їздять подивитися Сент-Міклош, де жила легендарна жінка.

Буквально в декількох кілометрах від замку Сент-Міклош розташувався мальовничий палац графів Шенборнів. У палаці зараз знаходиться санаторій.

Палац побудував граф Бухгейм-Шенборн в 1890-1895 роках. Самі графи Шенборни частенько навідувалися в Чинадієвську домінію на полювання і відпочинок. Для цього в урочищі Берегвар був зведений невеликий дерев'яний мисливський будиночок – літня резиденція графа, куди він запрошував своїх гостей для відпочинку і розваг. Пізніше будиночок був реконструйований палац. За словами Йосипа Бартоша, таке явище відбувалося досить часто: часом кожен новий власник замку чи палацу міг повністю змінити всю фукнкциональность тієї чи іншої споруди.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Дворей Шенборнів - унікальна пам'ятка Закарпаття (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

У 1945 році замок було реорганізовано у будинок відпочинку, а в 1958-му на його базі був відкритий перший в області кліматологічний санаторій "Карпати", який спеціалізувався на лікуванні серцево-судинних захворювань.

У дендропарку поруч з палацом і зараз ростуть унікальні породи дерев: самшит, катальпа, сосна Веймута, канадська ялина, японська вишня, рожевий бук. Планування парку виконана дуже вдало, розташування дерев - гармонійне, і кожна група дерев на тлі сусідніх ще сильніше демонструє свою красу, при цьому вигідно показуючи гостям парку іншу групу рослин.

Закарпаття: коли в запасі п'ять днів на подорожФото: Неподалік від палацу знаходяться озеро і парк - затишне місце для неспішних прогулянок (Олег Божко, Styler.rbc.ua)

Тут же на території парку розташовується мінеральне джерело Краси і Молодості. Згідно з місцевою легендою, вони продовжують молодість відразу на десять років.

Палац графів Шенборнів відкритий для відвідування з 9 ранку до 5 вечора. Через розташування в стінах палацу санаторію, раніше туристів пускали сюди неохоче, але якщо прийти сюди з екскурсоводом, ніяких проблем з відвідуванням залів палацу не буде. Старовинні інтер'єри палацу Берегвар збереглися не повністю, але каміни та сходи залишилися такими ж, якими вони були за часів графів Шенборнів. Для екскурсій відкрита бібліотека і камінний зал.