Сергій Баранов: Наші серіали зможуть досягти рівня американських, а-ля Netflix, HBO
Генеральний продюсер компанії "Паноптикум" розповів про специфіку ринку телепродакшену в Україні
З забороною російського продукту на вітчизняному телевізійному ринку в Україні почали стрімко розвиватися молоді продакшен-компанії. Одна з них - "Паноптикум", яка в минулому році зняла для телеканалу "Україна" першу праймову медичну драму "Лікар Ковальчук". Про складнощі і експерименти розповідає Сергій Баранов, генеральний продюсер компанії "Паноптикум".
- Ваш "первісток" серіал "Лікар Ковальчук" був з так званих ризикових проектів. Ви перші на ринку не побоялися зробити праймовий україномовний серіал. Ризик був виправданий?
На ризик пішов телеканал "Україна", який повірив у такий продукт, і замовив нам праймовий україномовний серіал. Загальне сприйняття першого сезону було нормальним, але через те, що по суті "Лікар Ковальчук" був одним із перших україномовних серіалів у цьому слоті, глядач був не зовсім готовий до цього. У другому сезоні цього серіалу, над яким ми зараз працюємо, ми врахували усі зауваження від глядачів, посилили наші слабкі місця і сподіваюся, отримаємо хороші рейтинги.
- Про які саме усилениях йде мова?
Ми підсилили лінію горизонтальних героїв і підкоригували саму головну героїню: зробили її сильніше, але при цьому більш людяною і зрозумілою глядачеві. Також ми змінили структуру вертикальних кейсів і зробили їх більш драматичніше.
Фото: Сергій Баранов (з особистого архіву)
- Чи будуть якісь зміни в акторському складі?
Так, ми додали двох головних героїв – головлікаря, роль якого виконає Артем Позняк, і антагоніста Оксани Ковальчук, жінку-лікаря, яку зіграє Дарина Трегубова. Таких лікарів, як вона, повно в кожній лікарні – вона бореться за комерціалізацію лікарні, за те, щоб витягнути з клієнта максимальну суму грошей, поділяє пацієнтів на бідних і багатих. Всі наші герої і їх конфлікти пізнавані для глядача і близькі.
- Ваш продакшен досить молодий. Скільки зараз в роботі фільмів?
Зараз на замовлення каналу "Україна" ми знімаємо кілька: другий сезон серіалу "Лікар Ковальчук", закінчуємо роботу над 4-серійним фільмом "Вище тільки любов". Скоро запускаємо новий 100-серійний проект "Таємниці". Також у нас є декілька спільних розробок, про яких ще рано говорити. Крім цього, ми працюємо над розробкою сценаріїв як серіалів, так і повнометражних художніх фільмів.
- Ви працюєте тільки з каналом "Україна" або також з іншими каналами?
Ми працюємо не тільки з "Україною". На даний момент прямих контрактів з іншими телеканалами у нас немає, але ми працювали з "Плюсами" (для телеканалу "ТЕТ" виробляли скетч-шоу "Панянки рулять"), з групою каналів "Інтер" (для каналу К1 останні роки випускали кілька сезонів скетч-шоу "Штучки").
Також працюємо над проектами, які виграли пітчинг і частково фінансуються Держкіно. Зараз ми закінчуємо повнометражний художній фільм "Позивний Бандерас", який вийде восени в українських кінотеатрах. Також плануємо запускати у виробництво повнометражний документальний історичний фільм про українського дисидента Євгена Грицяка, який був одним з організаторів Норильського повстання в Гулазі в 1953 році. Проект буде називатися "У-777. Перемога над смертю".
- Багато продюсерів скаржаться на брак українських акторів. Для вас знайома ця проблема?
Так. За останні три роки серіальне виробництво зросло в Україні в рази. Це зростання спричинило за собою і зростання зайнятості акторів. Ми вже давно проводимо не тільки київські, а всеукраїнські кастинги. Наші рекрутери і кастинг-директора їздять по регіональним українським театрам. Звичайно, у регіональних акторів відсутній досвід телевізійних та кінематографічних робіт – це мінус, але є величезна мотивація для зростання – це великий плюс, а скаутинг показав, що там є дуже багато цікавих і талановитих хлопців. Якщо проаналізувати, то за останній рік у нас вже з'явився ряд зірок-акторів не з Києва – Роман Луцький з Івано-Франківська, Олег Волощенко з Дніпра, Артемій Єгоров з Одеси та багато інших. Тобто багато регіональних акторів отримали можливість розкритися за рахунок того, що виникла потреба більшої кількості акторів першого плану.
І я думаю, що це тільки початок: через кілька років ми отримаємо цілу плеяду чудових талановитих акторів, нічим не гірше російських. Крім того, зараз у нашого кіно є підтримка: хоча нам і знадобилося цілих 25 років, щоб нарешті почати знімати українські картини, за рахунок цього наші актори активно формують свої амплуа, і зовсім скоро, я думаю, вони будуть зніматися і в великих іноземних кінопроектах.
- Ви знімаєте не тільки мелодрами?
Ні. Крім тих проектів і жанрів, які я вже згадав, у цьому році на каналі "Україна" вийшла наша лірична комедія під назвою "Курка", яка була досить добре сприйнята глядачами. Новий проект "Таємниці" – це мелодрама з елементами детективу. По суті, це новий тренд в українському кіновиробництві. В принципі, наші глядачі готові дивитися різні жанри, головне – щоб це був якісно зроблений продукт.
- Ваша амбітна мета на найближчі 5 років?
Я дуже розраховую на те, що наші телевізійні серіали зможуть досягти рівня американських, а-ля Netflix, HBO. Також я впевнений, що ми навчимося поєднувати вимоги телевізійного контенту та кіношного. Це дуже важливо, тому що специфіка нашого ринку така, що для того, щоб зробити хороший серіал, жоден із каналів не може витратити більше певної суми грошей. Продакшени це прекрасно розуміють, але у глядача очікування все одно більше. Тому я дуже сподіваюся, що зараз буде реалізована державна програма щодо підтримки українського серіального виробництва, що вона запрацює і дозволить телеканалам і продакшені використовувати більш дорогі інструменти, ніж ті, які у нас є зараз, що в свою чергу дозволить виробляти більш якісний і видовищний контент для телеглядачів і ми скоро побачимо багато нових цікавих і дорогих телевізійних серіалів на наших телеекранах.
До речі, телеканал ICTV екранізує історичний детектив Владислава Івченка про сищика Подопригора.
Відео: топ-5 нових українських фільмів (video.rbc.ua)