ua en ru

Що робити, якщо змушують голосувати за конкретного кандидата: поради експертів

Що робити, якщо змушують голосувати за конкретного кандидата: поради експертів Вибори 2019 – що робити, якщо змушують голосувати (фото: РБК-Україна)

Експерти розповіли, що робити, якщо змушують голосувати за конкретного кандидата

Вибори 2019 ще не пройшли, проте кількість порушень, пов'язаних з ходом виборчого процесу, вже б'є рекорди. З моменту старту президентської кампанії в Національну поліцію надійшло понад 3 тисячі звернень пов'язаних з порушенням виборчого законодавства. Більшість з них пов'язані з підкупом або з використанням адміністративного ресурсу. STYLER дізнався у експертів, що робити, якщо вас змушують голосувати за конкретного кандидата всупереч вашому бажанню.

Слово закону

Політолог Микита Трачук розповів, що потрібно робити виборцям, якщо начальство або інші особи змушують вибрати конкретного кандидата.

"Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється", – цитує політолог ст. 6 п. 2 ЗУ "Про вибори Президента України" від 05.03.1999 № 474-XIV.

При наявності прямої або непрямої вказівки віддати свій голос за конкретного кандидата важливо звернутися в поліцію, вважає політолог Микита Трачук.

"Для забезпечення свободи вибору важливо звернутися в поліцію. Порушення, пов'язані з принуждениями до голосування за конкретного кандидата, мають бути виявлені, перевірені, а люди, що використовують "адмінресурс" зобов'язані відповісти за перешкоджання вільному голосування за статтею 157 КК України. До правоохоронців потрібно йти з доказами. Це можуть бути як відео-, аудіоматеріали, так і наявність свідків. Спроби відновити справедливість і вказати на порушення активно "караються" з боку начальства незаконними звільненнями, так що практично ніхто не звертається в поліцію. Багато хто просто не знає свої права і тримається за робочі місця", – розповідає експерт.

Хитрощі

Крім звернення в поліцію, він виділив кілька хитрощів, які раніше використовувалася на виборах. Правда і ці методи не є законними, за фотографію бюлетеня передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі строком до 3 років.

"Є хитрий спосіб – взяти маленьку ниточку, покласти її у вигляді галочки біля кандидата, за якого начальство наказало проголосувати і зробити знімок. Це поширена практика, коли ви не жертвуєте службовим становищем, але залишаєтеся вірними своєму вибору", – розповів Трачук.

Що робити, якщо змушують голосувати за конкретного кандидата: поради експертів

Що робити, якщо змушують голосувати (фото: Світлана Борисовська/УНІАН)

Експерт додав, що кожен виборець має право замінити бланк, в разі, якщо він його ненавмисно зіпсував. Таким чином, можна визнати недійсним бланк, на якому громадянин вказав "бажаного" начальству кандидата і проголосувати вільно.

"Багато раніше робили так: йшли з бланком у виборчу кабінку, відзначали "потрібного" кандидата, після чого підходили до виборчої комісії і міняли бланк, заявивши, що ненароком поставили галочку не туди", – додає експерт.

Серед подібних способів виділяють також використання спеціальних чорнил.

"Існують ручки зі спеціальними чорнилами, які зникають через деякий час. Нею ставиться галочка навпроти того кандидата, за якого змусили голосувати, а нормальною ручкою відзначається особистий вибір. Через годину або дві перший хрестик зникає, а вибір виборця залишиться в силі", – розповідає політолог.

Що робити, якщо змушують голосувати за конкретного кандидата: поради експертів

Вибори 2019 (фото: Світлана Борисовська/УНІАН)

Блогер, незважаючи на наявність і поширеність різних хитрощів, не рекомендує йти на порушення закону і фото-, відеофіксацію волевиявлення.

"Незайвим буде нагадати керівництву або іншій відповідальній особі, що за перешкоджання здійсненню виборчого права передбачена кримінальна відповідальність. Не забувайте, ніхто не має права примусити людину переступити закон", – резюмує політолог.

Кримінальна відповідальність за порушення виборчого права

Голосувати або не голосувати – особиста справа кожного, а за нехтування нормами закону під час голосування може настати кримінальна відповідальність, застерігає виборців аналітик "ЧЕСНО" Руслан Зерницкий.

"Голосування на виборах в Україні повністю добровільне. Ніхто нікого не може змушувати навіть приходити на вибори, не кажучи вже про примус голосувати за кого-небудь з кандидатів", – зазначає експерт.

Не можна також забувати про те, що голосування на виборах в Україні – таємне, що це також передбачено законом.

"Піддаватися на шантаж людей, які змушують вас голосувати за того чи іншого кандидата і вимагають в якості підтвердження фото бюлетеня, примушують вас до скоєння злочину. Для порівняння, на місцевих виборах 2015 було відкрито 422 кримінальних проваджень, а суди винесли 80 обвинувальних вироків і лише одне виправдальне рішення. За організацію підкупу виборців можна сісти у в'язницю на 5 років. За продаж свого голосу – на 2 роки", – нагадує Зерницкий.

Нагадаємо, що ЦВК зареєструвала майже 1,9 тис. міжнародних спостерігачів на виборах.

Також ми писали, що Україна очолила рейтинг недовіри влади.