ua en ru

Короткозорість: як вибрати найкращий метод лікування?

Короткозорість: як вибрати найкращий метод лікування? Кк підібрати оптимальний метод лікування короткозорості - розповідають офтальмологи клініки "АІЛАЗ"

Короткозорість у дітей зустрічається набагато частіше, ніж це здається на перший погляд. Діти не помічають, як і коли погіршується їх зір, звикають і думають, що світ саме так і повинен виглядати

Те, що дитина стала погано бачити, часом не помічають навіть його батьки.

"Коли дорослий сам прекрасно бачить, і його зір сягає 100%, то увійти в становище дитини з короткозорістю досить складно. Приблизно кожна друга сім'я, яка прийшла з дитиною на прийом до окуліста, щиро дивується, як вони раніше не помітили втрату зору у дитини", - розповідає директор офтальмологічної клініки АІЛАЗ, лікар-офтальмолог Оксана Авер'янова.

Спадковість і міфи про короткозорості

Батькам варто приділяти особливу увагу зору дитини, якщо у когось в родині вже є короткозорість.

"Відомо, що приблизно 8% дітей, у яких батьки не мають короткозорості, будуть її мати. Якщо один з батьків короткозорий, то у дітей ймовірність зростає до 45-50%. А якщо короткозорість є у обох батьків, то ризик зростає до 80%. Але це статистика – показники за середньоєвропейським контингенту. Частота розвитку короткозорості також залежить від культури, освіти, раси, місця проживання. На процес впливає культура освіти, харчування, спосіб життя, екологія", - говорить доктор.

Короткозорість: як вибрати найкращий метод лікування?

Фото: Оксана Авер'янова, к. м. н., лікар вищої категорії. Клініка АІЛАЗ (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Поради для батьків, як уникнути появи короткозорості у дітей, досить прості і здійсненні, підкреслює Оксана Сергіївна.

"Перш за все, треба більше бувати на свіжому повітрі, прищеплювати дитині культуру відпочинку на вулиці, а не вдома перед екраном. Адже те, як формуються інтереси дитини на початковому етапі життя, залежить від батьків. Наші діти не просто беруть з нас приклад – вони підсвідомо наслідують, і на цьому етапі легко формувати правильний спосіб життя. Потрібно вживати в їжу більше продуктів, що містять колагенові структури, кальцій, бета-каротин. У цьому допоможуть звичні нам продукти, наприклад, морква, нежирне м'ясо, гарбуз, зелень, сир. Потрібно максимально віддалити момент, коли ваша дитина почне піддавати свої очі зоровим навантаженням на близькій відстані", - говорить Авер'янова.

І, звичайно ж, важливі своєчасні профілактичні огляди дітей.

"Якщо у дитини виявили короткозорість – не варто боятися корекції зору. Щоб підібрати найкращий для цього метод, треба правильно вибрати лікаря і клініку. Важливо, щоб лікар правильно оцінив не тільки стан дитини, але і прогнози розвитку короткозорості. Від цього залежить і рекомендований вид корекції", - розповідає лікар.

За словами Оксани Сергіївни, існує міф про те, що носіння окулярів "послаблює" око і зір під час носіння окулярів при повній корекції "не тренується".

"Часто батьки дотримуються думки: раз у дитини зір не ідеальне, хай око "працює" без очок. Раніше такої думки помилково дотримувалися і деякі лікарі. Але це в корені невірно! Призначаючи окуляри, ми даємо можливість оці чіткіше бачити вдалину, але також тренуємо очі для роботи поблизу, поступово привчаючи очі працювати на близькій відстані в правильному режимі", - впевнений фахівець.

Правильний вибір лікування короткозорості - досить нелегке завдання. І потрібно розуміти, що метод лікування дитини може змінюватися через рік або два. Змінюється оптична сила очей, змінюється тонус фокусуючих м'язів – змінюються і завдання лікаря.

"Недостатньо просто піти в оптику і вибрати окуляри. Оптика – прекрасне місце, але це все-таки магазин. Ніяка оптика не може замінити спеціалізовану клініку з її обладнанням та дослідженнями, необхідними для контролю за станом зору дитини", - каже Оксана Сергіївна.

Своєчасна діагностика і нічні контактні лінзи

Нерідко для того, щоб встановити точну оптичну силу ока у дітей, необхідно провести закапування спеціальних крапель, які розслаблюють м'язи ока і дають можливість отримати об'єктивну картину. В оптиках таке дослідження не проводиться і провести його не можна.

У спеціалізованій клініці дитині проведуть повне обстеження, яке виявить всі нюанси його зору, що допоможе поставити правильний і точний діагноз. Крім того, спілкуючись з одним і тим же лікарем протягом шкільних років, ви зможете контролювати, як розвивається короткозорість і, відповідно, правильно реагувати.

Короткозорість: як вибрати найкращий метод лікування?

Фото: Головний лікар медичного центру АІЛАЗ Андрій Ковальов (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

А ось на підставі поставленого діагнозу фахівці оптики допоможуть правильно підібрати скла і оправу. Це окрема галузь знань – оптометрія, на стику оптики, фізики та офтальмології. І тут фахівці оптики є незамінними.

Важливо правильно підібрати оправу, вибрати скла, навчити дитину правильному користуванню і догляду за окулярами. Або, якщо вибір впаде на мягие лінзи, тут його навчать правилам носіння та гігієни.

Нічні контактні лінзи для дитини часто є ідеальним рішенням, яке дає і зручність, комфорт одночасно. Ортокератологические лінзи за ніч змінюють форму передньої поверхні ока таким чином, що впродовж наступних діб дитина добре бачить без окулярів або м'яких контактних лінз.

"Все більшої популярності в Україні набувають нічні контактні лінзи Paragon, в клініці АІЛАЗ вони застосовуються з 2005 року. Лінзи діють в період нічного сну. Досить їх надягти перед сном, а вранці, знявши, мати 100%. Ефект зберігається цілий день, а на ніч лінзи надіваються знову", - розповідає Авер'янова.

Ці лінзи пройшли в США строгий контроль і отримали дозвіл FDA.

Для довідки: Дозвіл FDA видається Food and Drag Administration – суворої комісією конгресу США по харчових, лікарських і медичних продуктів. FDA видає дозвіл на використання технології тільки після тривалої незалежної клінічної перевірки, яка підтверджує і безпеку, і ефективність заявляється методу. Відрізняється від CE – європейського сертифікату, який підтверджує тільки правильність дотримання технології виробництва і не проводить клінічних спостережень.

Компанія Paragon - перша компанія в світі, яка отримала дозвіл FDA на лінзи подібного типу. Сьогодні Парагон - лідер даної технології і єдина компанія, имеющея такий дозвіл для використання у дітей.

До речі, Оксана Авер'янова є офіційним Консультантом клінічних досліджень компанії Paragon в Україні та країнах Східної Європи. Цей доктор володіє найбільшим досвідом в підборі цих лінз і знає про них практично все. Буквально недавно і клініка АІЛАЗ отримала статус Європейського центру навчання лікарів використання таких лінз.

З лінзами Paragon можна вільно вести активний спосіб життя. З окулярами чи м'якими контактними лінзами такої свободи не отримаєш. І якщо користуватися нічний корекцією зору, то питання обмежень відпадає автоматично. Біг, танці, теніс, футбол, стрибки з парашутом, дайвінг, кайтбодинг – для цього більше не буде перешкод.

Нічні лінзи також підійдуть тим, хто боїться робити лазерну корекцію. Підійдуть лінзи Paragon, звичайно, і дорослим. Це ідеальне рішення для тих, хто не може носити окуляри через специфіку своєї роботи.

Як вибрати фахівця для лазерної корекції

Для дорослих людей оптимальним рішенням часто є лазерна корекція. Даний метод може позбавити вас від короткозорості за лічені хвилини раз і назавжди.

Технології лазерної корекції сьогодні настільки досконалі, що ця процедура стала однією з найбезпечніших в офтальмології. Це єдина на сьогоднішній день процедура, яку дозволяють проводити одночасно на обох очах.

"На цей рахунок пригадується один цікавий факт. У США провели зовсім анекдотичний дослідження, яке вплинуло на застосування лазерної корекції у всьому світі. Провідні світові вчені показали, що якщо приходити в клініку для проведення лазерної корекції двічі, людина має більше шансів потрапити у ДТП, ніж отримати ускладнення після процедури. Дослідження було заявлено на конгресі американської академії офтальмології, і після цього офіційно була дозволена лазерна корекція відразу на обох очах", - говорить доктор.

Лазерна корекція дійсно дає можливість майже чарівного поліпшення зору за лічені хвилини. Вона здатна змінити життя людини на краще.

Однак варто пам'ятати: лазерну корекцію можна зробити не кожному пацієнту. Методика має обмеження. Тому перш ніж ви зважитеся йти на лазерну корекцію, варто замислитися над кількома "важкими" питаннями.

Офтальмологи клініки АІЛАЗ підготували низку порад для тих, хто зважився провести лазерну корекцію. По-перше, потрібно переконатися у високому професіоналізмі майбутнього лазерного хірурга. Потрібно побільше дізнатися про його кваліфікацію та досвід - ці показники мають величезний вплив на результат. Досвідченим рефракционным хірургом можна стати не раніше, ніж через 5 років роботи в даній області.

За словами Оксани Сергіївни, треба також з'ясувати, які конкретно рефракційні процедури проводяться в даній клініці найчастіше. Кваліфікований хірург повинен проводити близько 500-800 таких операцій на рік. Крім того, варто поцікавитися про відсоток успіху виконання процедур лазерної корекції, адже, згідно зі статистикою, 90% пацієнтів отримують зір вище 60% і 65% пацієнтів – 100% і вище. Якщо ваш хірург називає цифри набагато краще наведених, це не відповідає світовій статистиці, а значить, вже викликає сумніви.

Потрібно дізнатися, опубліковані результати роботи клініки, і де ці дані можна подивитися. Хірург, якому можна довірити свої очі, як правило, проводить аналіз результатів своєї роботи і публікує їх у міжнародній пресі. Варто задати і важкий питання про ускладнення. Зокрема, зпросити про частоту ускладнень, що виникають протягом найближчих 6 (шести) місяців після лазерної корекції. Міжнародна статистика свідчить про 1,3%, і це небагато, але вони мають місце. Якщо ж ваш майбутній доктор заявляє про "бездоганних" результати, слід сумніватися в його щирості.

Не всім пацієнтам лазерна корекція може бути проведена безпечно і з хорошими результатами Мають значення багато факторів: ступінь порушення рефракції, товщина і форма рогівки, вік (лазерна корекція можлива після 18 років), та наявність супутніх захворювань. Кількість пацієнтів, яким відмовлено в лазерної корекції в різних центрах різне, але однозначно це не "0".

"У клініці АІЛАЗ відсоток відмови в лазерної корекції становить близько 5%, – говорить Оксана Сергіївна, – Ми дуже відповідально підходимо до вибору пацієнтів і не прийнятний компромісних рішень. Адже лазерну корекцію пацієнти роблять для підвищення якості життя, значить, вони повинні її отримати! Якщо ж ми не можемо з якихось причин виконати лазерну корекцію, ми пропонуємо інші варіанти. У нашій клініці представлені всі наявні в світі альтернативні вирішення цього питання".

Якщо за показаннями ви не є хорошим кандидатом для лазерної корекції, вам запропонують альтернативний метод, який для вас може підійти краще.

Відповідно, обрана вами клініка повинна володіти сучасними методами корекції зору, альтернативними лазерної корекції: імплантацією факічних лінз, рефракційної заміною кришталика, астигматомией.

Якщо клініка не має в своєму розпорядженні такими – це означає, що ви прийшли в клініку недостатньо високого професійного рівня і можете не отримати рішення своєї проблеми. Але це вже питання етики клініки і пацієнта, про це читайте в наступній статті.

Задайте питання лікарю-офтальмологу

Клініка АІЛАЗ www.ailas.com.ua

02140, Україна, м. Київ, пр. Бажана, 12а, пр. крило, 5 поверх

Тел.: (044) 291 01 91

Безкоштовна гаряча лінія по Україні: 0 800 50 50 06 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів по Україні