Дослідження вчених може вплинути розробку методу лікування розладів сну
У Британії дослідники з Вищої школи економіки Нортумбрійского й Оксфордського університетів з'ясували, що перфекціонізм з підвищеною тривожністю може призводити до порушення сну.
Результати дослідження опубліковані в журналі Personality and Individual Differences.
"Якість сну перфекціоністів нерідко залишає бажати кращого. Однак не тільки перфекціонізм сам по собі пов'язаний з безсонням. Своєрідним фактором у цьому процесі виступає ще і підвищена тривожність - схильність до частих переживань тривоги, в тому числі за відносно незначних приводів", - йдеться в повідомленні.
Вчені відзначили, що цю особливість слід враховувати при лікуванні безсоння.
Також, на думку дослідників, перфекціонізм часто супроводжується депресією. Виходячи з цього вони провели експеримент з метою виявити зв'язок між якістю сну, перфекціонізмом, тривогою та депресією.
У дослідженні взяли участь 78 добровольців у віці від 18 до 27 років.
39 людей, - половина добровольців, не мали проблем зі сном. Друга половина випробуваних страждала безсонням від 3 місяців до 10 років. Учасники експерименту пройшли кілька тестів, що виявляють ступінь розладу сну, рівень перфекціонізму, а також тривожності та депресії.
Дослідження підтвердило думку вчених. Перфекціонізм, зокрема окремі його прояви - занепокоєння з приводу можливих помилок, сумніви щодо власних дій і т. д., дійсно може супроводжувати безсоння.
Також у перфекціоністів, які страждають безсонням, проявляються ознаки тривожності. За словами експертів, утворюється "замкнуте коло": людина не висипається і не почуває себе бадьоро. Негативні очікування від сну та страх знову не виспатися посилюють тривожність, яка знову не дає заснути.
В ході дослідження з'ясували, що депресія, на відміну від тривожності, не настільки згубно позначчається на здатності перфекціоністів спокійно спати.
Результати експерименту підкреслили взаємозв'язок між тривожністю і безсонням.
На думку вчених, отримані дані дослідження можуть бути корисні в розробці методів терапії розладів сну.
Також автори дослідження відзначили, що слід звертати увагу на симптоми підвищеної тривожності та на окремі прояви перфекціонізму, зокрема сумніви щодо власних дій, заклопотаність помилками та батьківську критику.