ua en ru

"Це як лотерея": лікарі розповіли, чим загрожує укус кліща

"Це як лотерея": лікарі розповіли, чим загрожує укус кліща Фото: Укус кліща (pixabayc.om)

Інфекціоністи роз'яснили, як часто після укусів кліща люди стикаються з тяжкими хворобами

Навесні лікарі констатують: українці все частіше звертаються до лікарень через укуси кліщів. Також почастішали атаки кліщів на домашніх тварин.

Комаха можуть "прилипати" до тіла надовго: кліщ насичується за період від 5 до 12 діб. За цей час він поступово збільшується в розмірах. Частіше за все кліща помічають не відразу, а по мірі "росту".

Звичайно, після виявлення кліща потрібно звернутися в лікарню негайно. Найчастіше звертаються до чергового хірурга. Він видалить кліща дуже швидко.

Але які наслідки укусу кліща можуть бути для людини? З цим питанням ми звернулися до відомого українського інфекціоніста, доктора медичних наук Сергія Крамарева.

Для читачів Styler лікар розповів, чого варто остерігатися при укусі кліща.

До 20% кліщів переносять борреліоз

Згідно з дослідженнями, до 20% кліщів на території України вражені борреліозом (або хворобою Лайма) - серйозною інфекційною хворобою, каже Сергій Крамарєв.

Хвороба вражає різні органи і системи: шкіри, нервової системи, серця, суглобів. Якщо виявити її вчасно і швидко призначити антибіотики, то в більшості випадків хвороба закінчується повним одужанням.

Відео: Укус кліща і комах - Доктор Комаровський (Youtube-канал Доктор Комаровський)

"Наскільки це небезпечно? Знаєте, це як лотерея. Хтось зустрінеться з інфікованим кліщем, а хтось - ні. Передбачити це просто ніяк неможливо", - підкреслює лікар.

Ця інфекція - дуже серйозна, і може мати важкі наслідки для організму, стверджує він.

"Якщо не лікувати хворобу при появі перших її симптомів, то вона переходить в хронічну форму, при якій уражає і нервову систему, і серцево-судинну, і суглоби. Людина стає важким інвалідом. Що в даному випадку головне? Вчасно її виявити і своєчасно почати лікуватися, тоді наслідків для організму не буде майже ніяких", - говорить Сергій Крамарєв.

"Якщо інфекцію у кліща не знайдуть, це зовсім не означає, що він її не має"

При цьому практично немає сенсу здавати видалену зі шкіри комаху на перевірку, бо аналіз може і не показати наявність у зараженого кліща ніякої інфекції.

"Якщо інфекцію у кліща не знайдуть, це зовсім не означає, що він її не переносить і він її не має. Все одно завжди залишається загроза. Тому головне після укусу кліща - спостерігатися у лікаря, мати з ним постійний зв'язок. І якщо, не дай бог, підвищується температура, на шкірі висип починається, то треба негайно звернутися до лікаря і починати лікування", - радить інфекціоніст.

"Це як лотерея": лікарі розповіли, чим загрожує укус кліщаФото: Близько 20% кліщів переносять хворобу Лайма (pxhere.com)

За великим рахунком, у всіх інших 80% випадках укус кліща не несе страшної загрози, окрім дискомфорту.

"Загалом, окрім хвороби Лайма, кліщі можуть переносити ще близько двадцяти різних інфекційних недуг. Якщо говорити суто про наш регіон - Київ і Київську область, то у нас поширений в основному лише барреліоз. Є також кліщовий енцефаліт, але в нашому регіоні його, на щастя, немає. В той же час за тими пацієнтами, які звертаються до лікарів з укусом кліща, помітно, що за останні роки кількість нових випадків захворюваності на барреліоз збільшилася", - констатує він.

Як вберегтися від укусу кліща?

Звичайний сезон, коли кількість захворюваності на хворобу Лайма збільшується - це період з весни до ранньої осені, нагадує на своїй сторінці в Facebook відомий український лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська.

За словами лікаря, прогноз для пацієнтів з хворобою Лайма, як правило, сприятливий: якщо вчасно здійснене лікування з допомогою відповідних схем антибіотиків, то повне одужання настає більш ніж у 80% людей.

За словами Голубовської, треба максимально уникати укусу кліщів. Наприклад, на доглянутих ділянках зі скошеною травою навряд чи будуть присутні кліщі, адже там немає потрібних їм тварин і мало вологи. Але от області, багаті зеленими насадженнями - більш "симпатичні" для кліщів, тому їхня найвища концентрація спостерігається в лісах.

Перед тим як ви, ймовірно, зіткнетеся з потенційною загрозою укусу кліща (наприклад, перед походом у ліс), треба наносити на шкіру і одяг репеленти, які містять ДЕТА (діетілтолуамід), радить лікар.

"Це як лотерея": лікарі розповіли, чим загрожує укус кліщаФото: Перебуваючи в лісі, варто носити сорочки з довгими рукавами, заправляти штани в шкарпетки, довге волосся ховати під капелюх, радить Ольга Голубовська (pixabay.com)

"На одяг можна наносити акарацид перметрин; чим вища концентрація ДЕТА, тим більш довготривалий захист від кліщів формується, однак треба пам'ятати, що у дітей застосовувати продукти, що містять більше 10% ДЕТА, протипоказано через підвищену абсорбцію і ризик нейротоксичноъ дії, причому навіть допустимі концентрації не можна використовувати дітям для обробки рук через небезпеку попадання на слизові", - радить лікар-інфекціоніст

Перебуваючи в лісі, варто носити сорочки з довгими рукавами, заправляти штани в шкарпетки, довге волосся ховати під капелюх, каже Голубовська.

Більш світлий одяг покращує шанси швидкого виявлення кліща до його присмоктування, правда, є думка, що світлий одяг привертає кліщів, тому при виборі кольору одягу не варто морочитися, додає вона.

"Важливий також рутинний щоденний ретельний огляд тіла: складок шкіри, області за вухами, пупка, паху, пахвових западин, волосистої частини голови. Домашніх тварин убезпечити від кліщів можна шляхом обробки їх репелентами, носінням спеціальних нашийників і так далі", - підкреслює Ольга Голубовська.

Де посмажити шашлики в Києві (відео: STYLER.rbc.ua)

Раніше інфекціоніст розповіла, як вберегти себе від хвороби Лайма.