ua en ru

Цей метод здатний передбачити вашу смерть

Цей метод здатний передбачити вашу смерть Серцевий напад (фото: pixabay.com)

Про серцевий напад тепер можна дізнатися за шість годин до його настання

Уявіть, що ви дізналися про свій серцевий напад за кілька годин до того, як він станеться. Звучить як наукова фантастика, чи не так? Але тепер, пише BBC Mundo, це стало можливим.

Адміністрація США з контролю над продуктами і ліками днями схвалила нову методику, здатну запобігти раптовій смерті від серцевих нападів.

Передбачити катастрофу

Це комп'ютерна програма, яка аналізує дані пацієнтів, які виникають в лікарнях, і розраховує ймовірність серцевого нападу, попереджаючи про нього лікарів і медсестер не пізніше, ніж за шість годин до його настання.

"Сьогодні медицина зіткнулася зі свого роду "ідеальним штормом": люди живуть довше, але страждають від більшого числа хронічних захворювань. Крім того, набагато більше досвідчених лікарів регулярно відправляються на пенсію... За пацієнтами спостерігають, але лікарі і медсестри часто реагують вже після того, як настає критична ситуація", - сказав генеральний менеджер ExcelMedical, технологічної компанії, яка розробила методику, Ленс Бартон в інтерв'ю BBC Mundo.

Реальність така, що в багатьох лікарнях недостатньо персоналу для спостереження за всіма пацієнтами. Навіть якщо б була можливість виділити штат для збору та аналізу даних, навряд чи вони змогли б передбачити всі проблеми.

Цей метод здатний передбачити вашу смерть

Лікар (фото: pixabay.com)

Алгоритм аналізує інформацію за допомогою вже наявного в лікарнях обладнання, підключеного до пацієнта

"Ми, люди, не здатні обробляти всю інформацію про пацієнта, тому нам дуже складно зрозуміти, коли його стан погіршиться", - говорить Бертон.

Методика називається WAVE Clinical Platform, вона аналізує надходить від пацієнта інформацію і здатна передбачати ситуації, які вислизають від людського ока.

Сигнали тривоги

Програмне забезпечення аналізує п'ять ключових показників: пульс, ритм дихання, кров'яний тиск, температуру тіла і рівень кисню.

Воно пов'язане з додатком на телефоні, планшеті або комп'ютері медичного працівника. Таким чином, медики можуть контролювати стан пацієнтів в режимі реального часу, не перебуваючи біля ліжка хворого.

Цей метод здатний передбачити вашу смерть

Медики можуть стежити за станом пацієнта на своїх смартфонах або комп'ютерах, де б вони не знаходилися (фото: bbc.com/EXCELMEDICAL)

Але найголовнішим нововведенням WAVE є алгоритм, названий індексом безпеки Visensia. Він працює шляхом аналізу змінних і кількісного визначення рівня ризику за шкалою від 0 до 5 балів.

Якщо стан пацієнта класифікується індексом вище 3 балів, система автоматично відправляє тривожний сигнал медичного персоналу.

Цей метод здатний передбачити вашу смерть

Кожне вікно інтерфейсу WAVE показує стан окремого пацієнта. Індекси демонструють ризик нападу за шкалою від 0 до 5 (фото: bbc.com/EXCELMEDICAL)

Успішні випробування

Випробування, проведені ExcelMedical в медичному центрі Університету Піттсбурга, були визнані досить успішними: протягом восьми тижнів не було зафіксовано жодної несподіваної смерті у пацієнтів, які спостерігаються системою WAVE.

У контрольній групі (за пацієнтами в якій стежили за допомогою традиційних засобів) померли шість осіб.

Систему WAVE на даний момент дозволено використовувати тільки у відділеннях інтенсивної терапії. Але її творці бачили своє завдання в розробці механізму запобігання смертності від серцево-судинних нападів серед населення в цілому.

Іншим обмеженням є те, що WAVE не може оцінити ризик інсультів, одну з найбільш частих причин смертей і недієздатності.

Ленс Бартон додає, що не всі пацієнти, у яких виявлено наближається серцевий напад, можуть бути врятовані.

"Є важкі хворі, які поступають в лікарню, і ми розуміємо, що вони не покинуть її стін", - говорить він.

Цей метод здатний передбачити вашу смерть

Система покликана врятувати життя тих, хто може стати жертвою несподіваного нападу (фото: pixabay.com)

"Ми прагнемо передусім допомогти тим, хто може померти в результаті несподіваного нападу. Тим, наприклад, чий стан раптово погіршується через ускладнення після операції або через побічні ефекти прийому лікарських препаратів", - зазначає Бертон.

Творці програми продовжують працювати над її вдосконаленням, вони хочуть, щоб алгоритм міг допомагати і в інших випадках.