Воно не стукає і не пульсує, зате дарує надію на нове життя тим, хто був приречений на смерть в очікуванні пересадки донорських органів
У вівторок, 12 липня, у столичному Інституті серця вперше в Україні провели імплантацію механічного серця. Оперував пацієнта директор Інституту серця Борис Тодуров спільно з німецькими колегами, а сама операція тривала близько трьох годин.
41-річний харків'янин Павло Дорошко звернувся в Інститут Серця, коли у нього вже була тяжка серцева недостатність. Єдиний спосіб вижити з таким страшним діагнозом, як дилатаційна кардіоміопатія, - це пересадка донорського серця. Необхідно було терміново проводити трансплантацію, однак подібні операції в Україні не роблять вже кілька років з-за жорстких законодавчих обмежень, тому було вирішено "вживити" пацієнту механічне серце.
Раніше директор Інституту серця кардіохірург Борис Тодуров звернувся до громадськості з проханням допомогти зібрати гроші на механічне серце, яке зовсім недавно привезли з Німеччини.
"Ніколи раніше не звертався з подібним проханням до "жителям" фейсбуку, але тут крайній випадок. Серце цього чоловіка з кожним днем скорочується все гірше, воно роздулося на половину грудної клітини, і порок швидко прогресує, врятувати може тільки механічне серце. Потрібна ваша допомога. Фірма відвантажила нам механічне серце під моє чесне слово без оплати, беручи до уваги тяжкий стан пацієнта і неможливість чекати довго. Прошу допомоги в зборі коштів на фонд "Серце на долоні", - написав Борис Михайлович на своїй сторінці в Facebook, опублікувавши при цьому реквізити розрахункового рахунку, на який всі бажаючі можуть перерахувати гроші.
На сьогоднішній день вартість такого механічного серця - 120 000 Євро. Фонд "Серце на долоні" взяв на себе зобов'язання в найкоротші терміни зібрати необхідну суму грошей, залучаючи благодійників і меценатів.
Цікаво, що у пацієнтів, яким вживляють такий імплант, відсутній пульс і серцебиття.
"З-за обмежень законодавства, які не дозволяють людям розпоряджатися своїми органами, тисячі людей не доживають до трансплантації живого серця, - зазначає Тодуров. - Ми змушені ставити пацієнтам механічне серце. Це прилад-турбінка, який ставиться всередину і працює від електрики. Він забезпечує циркуляцію крові в організмі, але ці люди живуть з електричним дротом, який виходить назовні. Будемо сподіватися, що закон все ж таки приймуть у тому вигляді, в якому ми рекомендуємо його. Тоді наші пацієнти, яким ми поставимо механічне серце, нарешті дочекаються свого донорського".
Подібний прилад працює декілька років і дозволяє дожити до пересадки серця. За словами кардіохірургів, термін служби такого серця не обмежений: деякі пацієнти з ним живуть вже більше 8 років. Але в будь-якому випадку пацієнт надалі буде чекати "постійне" серце.
В минулому році команда вчених створила штучне серце, яке працює довше аналогів: фахівці з Техаського інституту серця під керівництвом австралійського дослідника Даніеля Тиммса розробили механічне серце, яке не скорочується. Саме такий імплант Борис Тодуров попросив у європейських колег для свого пацієнта. Харків'янин тепер буде жити з серцем, яке не б'ється, а прокачує кров з допомогою диска з лопатями. Диск здійснює 2-3 тисячі обертів в хвилину, не стикаючись з іншими деталями і приводиться в рух магнітними полями, а не механічними елементами.
До речі, нещодавно стало відомо, що в Україні будуть безкоштовно оперувати дітей з Молдови, Таджикистану та інших країн.