Лікар розповів про "тривожні дзвіночки", найпоширеніші жіночі хвороби, а також – коли варто звертатися до лікаря
Як відомо, жіноче здоров'я – поняття дуже широке. Це і догляд за тілом і зовнішністю, і краса. А також - уважне ставлення до роботи всіх внутрішніх органів.
Кожен етап життя жінки вимагає особливого походу, і в кожному з них не варто забувати про те, що головне – це здоров'я.
Сьогодні мова піде саме про гінекологічні захворювання. Забігаючи наперед, варто сказати: дуже багато гінекологічних захворювань на ранніх стадіях лікуються легко, швидко і без ускладнень.
Але в той же час дуже багато випадків захворювань протікають без симптомів, тому жінка може навіть не підозрювати про те, що з її здоров'ям щось не так.
Що є нормою, а що – патологією, у яких випадках потрібна консультація фахівця, пояснює хірург-гінеколог, керівник напрямку оперативної гінекології ММ "Добробут" Ростислав Агабабов.
Жіночі захворювання в останні роки суттєво "помолодшали" і нерідко зустрічаються у жінок репродуктивного віку (18-35 років).
Сумна трійка лідерів – це ендометріоз, ерозія шийки матки, кіста яєчника. Всі ці хвороби вимагають лікування, адже вони можуть призвести до ще більш важких станів, у тому числі - і до безпліддя.
Наприклад, серед жінок, які не в змозі завагітніти самостійно, ендометріоз зустрічається більш ніж у третини! Тому будь-які нетипові прояви – привід звернутися до фахівця.
Ось симптоми, які ніколи не можна ігнорувати і при яких консультація гінеколога обов'язкова:
- контактне кровомазання: після інтимної близькості з'являються мажучі виділення бурого кольору або крапельки крові;
- дискомфорт, що переходить у біль, під час сексу;
- хворобливі відчуття в нижній частині живота або в області придатків не під час овуляції;
- нетипові виділення між місячними (зміна кольору і характеру виділень, поява неприємного запаху);
- будь-які порушення менструального циклу (детальніше про це - нижче).
Крім того, деякі захворювання проявляються опосередковано. Наприклад, набір ваги в поєднанні з гірсутизмом (надлишковий ріст волосся за чоловічим типом) і занадто великими проміжками між менструаціями можуть вказувати на полікістоз яєчників. А при запаленні придатків біль часом "віддає" в поперек або ногу.
Організм кожної жінки унікальний, тому менструації можуть протікати у всіх трохи по-різному. Крім того, навіть такі, здавалося б, неочевидні фактори, як стрес, недосипання, занадто інтенсивні заняття спортом і суворі дієти можуть призвести до порушення місячного циклу.
Саме тому так важливо вести календар менструацій – для цього існує безліч зручних мобільних додатків.
Отже, на які особливості слід звертати увагу? У нормі цикл становить 28 днів, +/- тиждень. Проміжок менше 21 або більше 35 днів – привід нанести візит лікарю.
Крім того, важлива регулярність циклу. Якщо він завжди становить 25 або 33 дні – це нормально. Якщо ж в одному місяці менструація настала через 25 днів, а в іншому – через 33, це говорить про неполадки.
Тривалість самої менструації у здорової жінки - від 3 до 6 днів. Занадто незначні або рясні виділення, поява нетипово великих згустків, інтенсивні болі – симптоми, які вказують на те, що потрібна консультація гінеколога.
Навіть на тлі відсутності скарг лікарі рекомендують проходити профілактичний гінекологічний огляд раз на рік.
Процедура обов'язково повинна включати в себе кольпоскопію, цитологію і УЗД. Також у зв'язку з випадками такого грізного захворювання, як рак шийки матки, рекомендується проходити ПАП-тест (особливо актуальна ця рекомендація для тих, хто живе статевим життям).
Лікар пояснює: "золотий стандарт" сучасної гінекології – щадне лікування: операції варто робити тільки тоді, коли без них не обійтися. Бажано - методом лапароскопії і з максимальним збереженням функцій органу.
Але при цьому часто можна обійтися без операції, призначивши замість неї більш щадне лікування.
Ростислав Агабабов згадує випадок з особистої практики: на прийом прийшла молода дівчина, яка не народжувала, з величезною (10 см) кістою яєчника. В інших медустановах наполягали на терміновій операції, але Ростиславу Матвійовичу вдалося вилікувати пацієнтку, не вдаючись до таких радикальних методик.
"Беззаперечних показань до негайної операції насправді не так багато",- запевняє він.
Це, насамперед, розрив яєчника і позаматкова вагітність. Це невідкладні стани, коли рахунок йде буквально на хвилини. У клиніці повинно бути все необхідне для того, щоб хірург зміг приступити до роботи через 10 хвилин після надходження пацієнтки в будь-який час доби".
Нагадаємо, раніше кардіологи дали важливі поради про те, як зберегти здоровими серцде і судини.