ua en ru

"Чорні" схеми та екологічна катастрофа: Де в Україні знищують ліс у величезних масштабах

"Чорні" схеми та екологічна катастрофа: Де в Україні знищують ліс у величезних масштабах Фото: Знищення унікальних лісів у Карпатах (Колаж РБК-Україна)

Щороку рідшають Карпати, ліси Житомирщини та насадження в зоні АТО

Днями в редакцію Styler звернувся читач, який повідомив, що неподалік від міста Конотоп Сумської області йде вирубка лісу, а нові дерева на місці знищених практично не висаджують.

“Вчора спостерігав жахливу картину, коли протягом багатьох кілометрів по дорозі від Новомутина до Вовчику я побачив величезні кладовища лісовирубки. Але страшний навіть не так сам факт колосального знищення всього живого, а факт того, що 3-4% тільки засаджено молодими деревами", - розповів він.

altaltalt

Фото: Вирубка лісу в Сумській області (надано читачем)

Активіст закликав небайдужих звернути увагу на цю ситуацію, а журналістів – розібратися в проблемі.

Щоб отримати відповідь від відповідальних за цю ділянку інстанцій, ми вирішили відправити запит в держпідприємство "Конотопське лісове господарство" та кілька інших установ. А поки чекаємо відповіді, вирішили підготувати добірку місць в Україні, де вирубка лісів проходить з жахливими масштабами.

За офіційними даними, лісомасиви займають близько 16% усієї території країни. Це майже 11 млн гектарів лісів. Приблизно 40% із них припадає на західну Україну, де вирубка досягла масштабів екологічного лиха. Але в той же час вирубування лісу йде практично в кожному регіоні України, де є зелені насадження.

Ми втрачаємо Карпати!

Так склалося, що найчастіше в Україні звертають увагу на неконтрольовану вирубку лісів саме у Карпатах. Тут унікальна природа і заповідні території, куди приїжджають туристи, і саме вони найчастіше помічають те, з якими масштабами відбувається знищення цих лісів.

Ліси Карпат продовжують знищувати в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях – у всіх регіонах, де ростуть унікальні насадження. Вирубка лісу відбувається в таких величезних масштабах, що вже досягла рівня екологічної катастрофи, кажуть громадські активісти.

За даними Держслужби зайнятості за перший квартал 2015 року рівень безробіття цих областей зашкалює: безробітних в Івано-Франківській області - 23,5 тис. осіб, у Львівській області - 37,1 тис. осіб, у Закарпатській - 14,5 тис. осіб. Багато в чому саме цей фактор змушує людей йти на "приватні", а на ділі багато в чому незаконні вирубки дерева і первинної обробки дерева на лісопилках.

Нещодавно співачка Руслана Лижичко закликала зупинити вирубку лісів у Карпатах і почала соціальну кампанію на захист унікальних лісових насаджень.

altaltaltalt

Фото: Співачка Руслана показала масштаби вирубки лісів у Карпатах (facebook.com/ruslana.lyzhychko.5)

Чи не кожен день в соцмережах публікують фото, що показують, як багато дерев тут було ще кілька місяців тому, а зараз на їх місці – порожнеча. Серед причин, чому ліс продовжують незаконно знищувати – бажання швидко заробити гроші при низькому рівні життя і безробіття.

“Нашу боротьбу зі знищенням лісів самі лісники і керівники деяких лісгоспів сприймають з посмішкою. Адже вони знищують Карпати, маючи на це законні підстави. Крім того, злодії розуміють, що нікому розслідувати їхні злодіяння, тому що усі в темі і в долі", - пише на своїй сторінці у Facebook Роман Островський з волонтерської громадської організації "Громадська ініціатива Галичини".

За його словами, щоб припинити процес знищення лісів, потрібно змінювати законодавство.

"Європі пора сказати, що ми - не сировинний придаток, визнати стан лісофонду екологічним лихом, припинити експорт сировини, навести порядок з сухостоєм та зараженим лісом і взяти під жорсткий контроль переробку", - додав активіст.

Житомирська область - перша в Україні за вирубкою лісів

Цього літа Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що Житомирська область займає перше місце в Україні по вирубці лісу. Про це він заявив під час наради в Житомирі.

“Житомирщина – область, яка займає перше місце по вирубці лісу. Не Івано-Франківська, не Волинська, не Рівненська, не Львівська. Житомирська. Це ваша справа номер один", - заявив він, звертаючись до керівництва прокуратури цієї області, передає телеканал "112 Україна".

Ще кілька років тому ЗМІ Житомирської області облетіла новина: в селі Зарічани йде вирубка дерев, а місцевим жителям і активістам причини цього процесу зовсім не пояснюють. Було зрізано два з половиною гектари соснових насаджень, яким налічувалося більше шістдесяти років. За словами місцевих активістів, відповіді від Зарічанського військового лісництва так і не дочекалися.

Відео: На Закарпатті через вирубки лісу висихають колодязі (YouTube/ТСН)

Місцеві старожили пам'ятають, як у повоєнні роки всім світом садили цей ліс.

“Це був сорок восьмий, сорок дев'ятий, п'ятдесятий роки. Це кілька років було. Всі допомагали хто чим міг. А зараз крок ніхто не зробить - тільки плати...", - сказала Марія Хотинська, мешканка села Зарічани.

Звичайно, це далеко не єдине місце в області, де йде вирубка лісу. Багато в чому цей процес відбувається за мовчазної згоди місцевих контролюючих органів.

У 2016 році оперативники і слідчі прокуратури провели 20 обшуків вилучили дерева на півмільйона гривень. Виявилося, що чиновники одного з лісових господарств Житомирської області отримували від комерційних структур "благодійні внески", дозволяючи їм вести вирубку дерев на території декількох лісових господарств. Потім ліс вивозили на пилорами.

Чиновники продовжували "дозволяти" вивозити ліс близько року. Також стало відомо, що під час обшуку на територію пилорам заїжджали вантажівки з лісом без жодного документа, який би підтвердив походження цих дерев.

Але в той же час безліч аналогічних незаконних вирубок в Житомирській області тривають і надалі.

Таємнича вирубка лісів у зоні АТО

За різними даними, ліси в Луганській області покривають близько 7% території і зосереджені в Біловодському, Білокуракинському, Марківському, Кремінському, Новоайдарському, Сватівському, Станично-Луганському районах, а також - навколо міст Сєвєродонецьк, Рубіжне, Лисичанськ та Старобільськ. При цьому 4% лісів в області - штучно насаджені.

У той час, коли на Донбасі йдуть військові дії, в цьому регіоні продовжують знищувати ліси.

Так, у Краснолиманському районі правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом незаконної вирубки лісу на території Донецької області, повідомляє Антикор.

altФото: Вирубка лісів у Карпатах (РБК-Україна)

У незаконних діях підозрюють десять підприємців і чиновників. Передбачається, що вони були задіяні у загальній схемі незаконного знищення лісових насаджень.

Але ось чи понесуть відповідальні за незаконні дії покарання – велике питання, пишуть у виданні. Адже проти знищувачів унікальних лісів кілька років тому тут вже було відкрито кримінальне провадження, але в підсумку провину їх не змогли довести.

За словами правоохоронців, ними був виявлений і задокументований цілий список "чорних" схем, за якими керівники лісових господарств регіону заробляли гроші на незаконній вирубці лісу. За їх словами, щомісячний незаконний обіг виручених від таких схем грошей становив близько 10 мільйонів гривень.

Також нещодавно журналіст Анастасія Магазова в черговий раз нагадала про те, що незаконна вирубка лісів у зоні АТО триває.

alt

Скріншот: Журналістка розповіла про вирубку лісу у зоні АТО (facebook.com/ukrjournalistin)

"На війні відбувається багато дивних речей, які часом важко зрозуміти. Як - от цей випадок. Є величезний шмат лінії фронту, вздовж якого росте ліс. Ліс у певному сенсі чарівний, бо в ньому відбуваються досить дивні і дуже протилежні речі. Один з його країв власне і є лінією розмежування, де щоночі і щодня точаться бої попри будь-які перемир'я. Ця частина лісу вкрита позиціями та бліндажами. Інший кінець лісу, що прилягає до підконтрольного уряду міста, всіяний залишками свіжезрубаних дерев. Увесь ліс контролює українська армія. На запити бійців, що ж відбувається з лісом, куди він зникає уночі в таких масштабах, керівництво відповідає, мовляв, все йде на будівництво укріплень і бліндажів", - розповіла журналістка.

altФото: "Чорні" схеми дозволяють отримувати від вирубки лісу в Карпатах величезні доходи (РБК-Україна)

Вона зазначає: дерева пиляються в катастрофічних масштабах. Також журналістка закликає громадськість не мовчати, а привернути увагу до цієї проблеми.

В той же час чомусь самі військові жодного разу не отримували матеріалів для будівництва.

“Ліс вивозиться на мирні території надзвичайними темпами. Він буквально зникає на очах щоночі. Це щодо реформи армії та боротьби з корупцією. Закликаю військових не мовчати, а колег в Україні прийняти це до уваги. Війна - війною, а нажива понад усе?", - зазначила Анастасія.

Нагадаємо, що під Києвом нещадно вирубують вікові дуби.