"Держава про них забула": відома волонтерка різко висловилася про давно назрілі проблеми бійців АТО
Демобілізованим захисникам України держава допомагає лише в окремих випадках, вважають громадські активісти
Днями у Києві пройшла спільна зустріч Інституту миру та порозуміння і ПРООН (програма розвитку ООН в Україні - ред.) , де обговорили "Реінтеграцію ветеранів АТО: Застосування міжнародного досвіду в українському контексті".
Під час дискусії іноземні експерти презентували практичний посібник з інтегрованих стандартів роззброєння, демобілізації і реінтеграції військових.
За словами іноземних гостей, тема повернення військових до мирного життя – для багатьох країн зовсім не нова. З Україною хочуть поділитися досвідом ті, хто вже проходив такий шлях. На зустріч запросили ветеранів АТО, волонтерів, представників громадських організацій, влади та дипломатичних місій.
"Військові замикаються в собі, адже не можуть знайти собі застосування в мирному житті"
Багато учасників дискусії з української сторони в черговий раз підкреслювали: пройшло вже більше трьох років з початку військових дій на Донбасі, а тим, хто повертається з війни, держава практично ніяк не допомагає. Залишається сподіватися на волонтерів, сім'ю, і лише деяких небайдужих.
Під час дискусії іноземні експерти також представили велике дослідження, яке міжнародні організації провели в Україні. Згідно з дослідженням, лише в небагатьох випадках повернулися з війни військовим допомагає держава. В основному вони сподіваються тільки на свою сім'ю. За словами активістів, така допомога міжнародних експертів Україні зараз дуже потрібна.
Фото: Учасники зустрічі обговорили реінтеграцію військових, які повертаються з АТО (надано організаторами)
"Дуже добре, що проходять ось такі зустрічі Інституту миру та взаєморозуміння та ПРООН. Сподіваюся, це допоможе нашим військовим на практиці", - сказав один з учасник АТО.
Інший військовий, який досить недавно повернувся з фронту, анонімно зізнається:
“Один мій знайомий демобілізувався. Спочатку начебто все було нормально, а потім він раптом узяв і скоїв убивство. Виявилося, у нього була затяжна депресія. Ніхто йому не допомагав. У інших військових - також безліч інших проблем. А як тільки роботодавець чує, що людина, яка прийшла на співбесіду – учасник АТО, майже завжди відмовляє у працевлаштуванні. Адже вони всі знаходяться в запасі, і якщо їх відправлять на війну ще раз, ніхто не буде тримати їм місце. Про військових, які повернулися з Донбасу, думають, що вони небезпечні і агресивні. Військові замикаються в собі, адже не можуть знайти собі застосування в мирному житті. А про те, щоб отримати квартиру, навіть мови не йде."
"Військові, які вийшли з Криму, ось вже четвертий рік не бачать матерів"
Під час дискусії найбільш яскраво описала проблеми учасників АТО волонтер і радник командувача військово-морських сил України Вікторія Христенко.
“Коли ми звільнимо Донбас і відновиться кордон України – це одне. Але у нас забувають про ще одну категорію – про кримчан. Адже військові, які вийшли з Криму, ось вже четвертий рік не бачать матерів! В Крим вони, звісно, не в'їзні. Але там залишилися їхні батьки, їхні сім'ї. Зараз ці військові живуть в нелюдських умовах. У них масово закінчуються контракти. Вони не хочуть їх продовжувати, адже держава не виконала жодного пункту зі своїх обіцянок цим військовим! Четвертий рік хлопці живуть на кораблях. Уявіть собі, як це - жити в залізній банці в морі взимку у порту Одеси?" - сказала Вікторія Христенко.
Волонтер вважає, що держава повинна подумати про пільги для сімей та дітей кримських військових.
Фото: Волонтер Вікторія Христенко (facebook.com/vika.khrystenko)
“Ми говоримо хоча б про елементарні пільги для їхніх дітей в освіті, в комунальних послугах. Щоб у них була хоча б мінімальна впевненість у завтрашньому дні! На сьогоднішній день таких пільг у них немає. Всі кричали, що 18 тисяч зрадників залишилися в Криму. Але при цьому дві тисячі військових вийшло, і батьківщину вони не зрадили. А тепер вони нікому не потрібні! Держава про них забула. І квартир не дають. Подумайте: що таке дві тисячі квартир за чотири роки війни з бюджетом нашої країни? Все це можна здійснити, було б бажання! Але сьогодні у державних служб його немає!" - підкреслила волонтер.
За її словами, якщо в державі не вирішать це питання зараз, то це може перерости в серйозні соціальні проблеми в майбутньому.
"Через десять років ми отримаємо такий соціальний вибух, який взагалі не можна порівняти з тим періодом, коли в Україну поверталися афганці", - сказала Вікторія.
Знаменита "мама" морських піхотинців
Морські піхотинці звуть Вікторію Христенко своєю мамою і навіть назвали бойову машину на її честь. Волонтер Вікторія допомагає морській піхоті ще з того моменту, як "зелені чоловічки" почали заходити в Крим. Вона вивозила морських піхотинців на материкову Україну, допомагала розселитися на новому місці служби в Миколаєві.
Родина Вікторії Христенко – родом з Донбасу. Близько десяти років вони з чоловіком жили в Луганську. Тепер Вікторія з сім'єю живе в Києві вже близько дванадцяти років.
“Я впевнена, що Донбас звільнять. Ми вже бачимо кроки до цього. І щодо Донбасу буде розроблена реінтеграція. Але про Крим держава чомусь навіть не згадує", - каже Вікторія.
За її словами, кримських татар українська влада теж довгий час "годувала обіцянками".
Фото: Кримським татарам українська влада не допомагала, вважає Вікторія Христенко (РБК-Україна)
“Я кримських татар знаю прекрасно. Свого часу вони не просили ніяких преференцій – тільки елементарні умови життя. Це було в той період, коли вони поверталися з різних країн жити на свою рідну землю, у Крим. Питання з виділенням для них землі не було вирішено ні при одній владі! Вони кидали прекрасні будинки і земельні ділянки, коли наш уряд багато років тому оголосив кримським татарам: "Можете повернутися на свою історичну землю". До цього вони жили в Узбекистані, в Татарстані, в Таджикистані. Це було вже було третє покоління кримських татар після депортації з Криму", - розповіла волонтер.
Кримські татари нарешті повернулися на рідну землю, але виявилося, що тут вони нікому не були потрібні, каже Вікторія Христенко.
“Вони селилися в основному в Бахчисараї та прилеглих околицях. А також – в горах Криму. Але ні Ющенко, ні Тимошенко, ні хто-небудь інший не давали їм землі. Я впевнена, що зараз не було б таких проблем, якщо б це питання вирішили багато років тому", - сказала волонтер.