«СРСР початку кривавий терор»: експерт розповів про складнощі пошуку родичів в архівах
Через часту зміну кордонів і політичних репресій в Україні складно шукати документи про предків, вважає архівіст Ігор Кулик
Відомий український архівіст і громадський діяч Ігор Кулик довгий час допомагає людям знайти відомості про репресії щодо них та їхніх родичів. Зараз він очолює одне з управлінь Українського інституту національної пам'яті.
За словами Кулика, СРСР з приходом в Україну встановив свої правила гри, після чого багато документів знищувалися і губилися. Про це він розповів в ексклюзивному интервью для Styler.
«Часто на складність пошуку впливає велика територія України і те, що вона в різні часи була під різними державами. Архіви ділилися, перетворювалися, об'єднувалися, а історичні документи вивозилися або знищувалися. Є випадки, коли у Харківській області є документи з Волині. Плюс – навіть у межах визначених кордонів одне і те ж село могло відноситися до різних повітах, областях. Так історично склалося», - говорить він.
Шукати родичів в архівах до і після приходу в Україну радянської влади – це різні речі, додає Кулик.
Фото: "При СРСР були масові переселення людей, вбивства, війна, мільйони зниклих без вести, діти з дитячих будинків" - Ігор Кулик (РБК-Україна)
«СРСР почав кривавий терор, в результаті якого багато людей зазнали жахливих потрясінь: Голодомор, політичні репресії, придушення інакомислення. Все це наклало свій відбиток і на архіви. Багато документів втрачено», - каже він.
Шукати документи ХХ століття часто буває складно, тому що це був час великих катаклізмів, пояснює архівіст.
«При СРСР були масові переселення людей, вбивства, війна, мільйони зниклих без вісти, діти з дитячих будинків. Когось забрали в полон, хтось був у складі Червоної Армії чи Української повстанської армії, евакуювався в тил. Це і масові депортації на території Польщі та СРСР, операції "Вісла", "Захід", обмін населенням, і тому подібне", - каже Ігор Кулик.
За його словами, за таких жахливих потрясінь досі багато родичів не знають, як їх предки у ХХ столітті закінчили своє життя.
Нагадаємо, раніше Володимир В'ятрович розповів, чому Путін легко окупував Донбас.