ua en ru

З 5 до 25 грамів: в Україні обговорюють декриміналізацію зберігання канабісу

З 5 до 25 грамів: в Україні обговорюють декриміналізацію зберігання канабісу Фото: РБК-Україна, Віталій Носач

В Україні винесли на громадське обговорення проект наказу МОЗу, який передбачає що розмежовує адміністративну та кримінальну відповідальність за незаконне зберігання канабісу без мети збуту, з 5 до 25 грамів.

Стверджуэться, що надмірна криміналізація незначних правопорушень не скоротила масштаби нелегального ринку, а навпаки розширила їх.

"Пониження невеликих розмірів окремих наркотичних засобів ще у 2010 році сприяло притягненню до кримінальної відповідальності не стільки дилерів та організаторів наркобізнесу, скільки наркоспоживачів, тобто хворих, які потребували медичної, психологічної та соціальної допомоги. Такий підхід фактично криміналізував сферу обігу наркотичних засобів, посилив її латентність, у той час як масштаби нелегального ринку таких засобів не скоротилися, а навпаки розширилися", - йдеться в пояснювальній записці до проекту наказу МОЗ.

Конопляний Марш Свободи

Активісти вимагають також декриміналізувати частину першу статті 309 Кримінального Кодексу України (фото: РБК-Україна, Віталій Носач)

Так, Міністерство охорони здоров'я України винесло на громадське обговорення проект змін до наказу МОЗ №188 "Про затвердження невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин, які знаходяться у незаконному обігу".

Пропозиції та зауваження щодо проекту наказу приймаються протягом місяця, говориться на сайті міністерства.

Новим порогом кримінальної відповідальності за незаконне зберігання без мети збуту канабісу (рослини конопель) проектом наказу пропонується встановити 25 грамів сухої речовини. Сьогодні таким порогом для канабісу є 5 грамів.

Декриміналізація зберігання марихуани\

Інформаційна листівка Маршу Свободи – 2017. Негативна динаміка засуджень за збут наркотиків на тлі неадекватного зростання числа засуджених за індивідуальне зберігання (Marshsvobody.in.ua)

У пояснювально записці також йдеться, що основною проблемою, яку необхідно врегулювати, є те, затверджені на сьогодні розміри наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу, в десятки разів занижені порівняно з даними Міжнародного комітету з контролю над наркотиками ООН, розмірами, визначеними іншими країнами, а також за результатами визначення середніх добових доз споживання наркотичних засобів і психотропних речовин в Україні

Зазначається, що такий підхід (невиправданого заниження порогу кримінальної відповідальності за незначні правопорушення) фактично криміналізував сферу обігу наркотичних засобів. Так, на фоні зростання кримінальних вироків за зберігання невеликих кількостей заборонених речовин без мети збуту (5000 вироків у 2016 році), відбулось системне зниження кількості засуджених за збут наркотиків (721 у 2016 році).

Марш Свободи

Фото: РБК-Україна, Віталій Носач

Нагадаємо, що 28 жовтня 2017 року під стінами Кабміну відбулася акція Конопляний Марш Свободи за реформи у сфері державної наркополітики. Серед основних вимог мирної акції – законний доступ до лікування медичним каннабісом і декриміналізація незначних правопорушень у сфері обігу наркотиків (зберігання невеликих кількостей марихуани без мети збуту).

Вже не перший рік організатори Конопляного Маршу Свободи вимагають від уряду переглянути покарання за зберігання невеликої кількості марихуани без мети збуту. Сьогодні Наказ №188 Міністерства охорони здоров'я визначає 5 грамів канабісу як поріг кримінального переслідування за зберігання без мети збуту. При цьому частина перша статті 309 Кримінального Кодексу України передбачає покарання за зберігання понад 5 грамів канабісу у вигляді не тільки штрафу, але й обмеження або позбавлення волі на строк до трьох років.

"У 2016 році за збут наркотиків було винесено всього 729 вироків. В цей же час за зберігання без мети збуту – близько 7 тис., з яких понад 5 тис. вироків – за зберігання незначних кількостей. Тобто, по суті, люди отримували серйозне покарання за зберігання наркотиків для власних потреб. А ось вироків за дійсно серйозним правопорушенням – збут наркотиків, організована злочинність – з кожним роком по 307 статті стає все менше. Тобто ми спостерігаємо депенализацию таких порушень. Декриміналізація частини першої статті 309-ї статті дозволить переформатувати роботу правоохоронних органів, "звільнити руки поліції, судової системи, щоб вони займалися більш пріоритетними завданнями", - розповідає прес-аташе Маршу Свободи Тарас Ратушний.