Серед головних вимог активістів - законний доступ до лікування медичним канабісом
Близько півтисячі людей зібралися у Києві 28 жовтня під стінами Кабміну, щоб підтримати чергову щорічну акцію Конопляний Марш Свободи за реформи у сфері державної наркополітики. Серед основних вимог мирної акції – законний доступ до лікування медичним канабісом і декриміналізація незначних правопорушень у сфері обігу наркотиків (зберігання невеликих кількостей марихуани без мети збуту).
Учасники Маршу Свободи 2017 зібралися опівдні біля будівлі Кабінету Міністрів, після чого з урядового кварталу вирушили маршем до стін Міністерства охорони здоров'я. Акція пройшла під закликом "Конопля Лікує".
Styler також відвідав Марш Свободи, щоб більш детально дізнатися про цілі мирної акції, поспілкуватися з її учасниками і зрозуміти, чи дійсно "конопля лікує" і чому Україні вже давно пора переглянути свою наркополітику.
Одна з головних вимог активістів - декриміналізація частини першої статті 309 Кримінального Кодексу України (фото: РБК-Україна)
Вже не перший рік організатори Конопляного Маршу Свободи вимагають від уряду переглянути покарання за зберігання невеликої кількості марихуани без мети збуту. Сьогодні Наказ №188 Міністерства охорони здоров'я визначає 5 грамів канабісу як поріг кримінального переслідування за зберігання без мети збуту. До речі, серед країн Європи це найнижчий показник.
Так, частина перша статті 309 Кримінального Кодексу України передбачає покарання за зберігання понад 5 грамів канабісу у вигляді не тільки штрафу, але і обмеження або позбавлення волі на строк до трьох років.
Учасники Маршу пояснюють, що така зміна дозволить істотно розвантажити роботу правоохоронних органів, які сьогодні змушені "зациклюватися" і витрачати адмінресурс на незначне правопорушення, яке по суті не завдає шкоди суспільству.
Прес-аташе Маршу Свободи Тарас Ратушний (фото: РБК-Україна)
"Подивіться на статистику. У 2016 році за збут наркотиків було винесено всього 729 вироків. В цей же час за зберігання без мети збуту – близько 7 тисяч, з яких понад 5 тис. вироків – за зберігання незначних кількостей. Тобто, по суті, люди отримували серйозне покарання за зберігання наркотиків для власних потреб.
А ось вироків з дійсно серйозним правопорушенням - збут наркотиків, організована злочинність – з кожним роком по 307-й статті стає все менше. Тобто ми спостерігаємо депеналізацію таких порушень.
Декриміналізація частини першої статті 309-ї статті дозволить переформатувати роботу правоохоронних органів, "звільнити руки" поліції, судової системи, щоб вони займалися більш пріоритетними завданнями", - розповідає прес-аташе Маршу Свободи Тарас Ратушний.
Конопляний Марш Свободи зібрав близько півтисячі учасників (фото: РБК-Україна)
Активісти вимагають підвищити поріг кримінальної відповідальності за зберігання марихуани. При цьому організатори Маршу Свободи підкреслюють, що зберігання канабісу в незначних кількостях для, по суті, власного користування необхідно розцінювати виключно як адміністративне порушення, за яке може бути максимум штраф. Але ніяк не кримінальне правопорушення.
"Абсолютно очевидно, що сьогоднішній алгоритм блокує і правоохоронну і судову системи. Поліція зайнята. Коли вони знаходять людину, у якій при собі трохи більше 5 грамів канабісу, вони за законом змушені відкрити кримінальне провадження, витративши на нього відведені законом два тижні.
Крім того, потрібно розуміти, що відкривати кримінальне провадження за частиною першою 309-ї статті набагато простіше, ніж боротися зі збутом. І це безпрограшний варіант – от, є пряме вилучення, не потрібно ніяких доказів. Але хто від цього виграє?!
Декриміналізація ч. 1 статті 309 дозволить розвантажити систему і перенаправити сили на боротьбу зі збутом. А це, в свою чергу, зменшить пропозицію", - пояснює Тарас Ратушний.
Учасники акції впевнені: їх вимоги ніяк не вплинуть на кількість наркозалежних в Україні людей (фото: РБК-Україна)
Противники подібних змін відстоюють свою точку зору, вважаючи, що підвищення порогу кримінальної відповідальності за зберігання наркотиків лише сприятиме збільшенню кількості залежних людей.
Учасники Маршу Свободи розвінчують подібні твердження.
"Кількість тих, хто вживає психоактивні речовини, ніяк не залежить від цього порогу. Від нього залежить одне – буде чи ні відкриватися кримінальна справа, конкретна процедура, за якою стоїть цілий алгоритм дій, який "з'їдає" значну частину адмінресурсу правоохоронних органів. Ми припускаємо збереження штрафів за збереження мінімально допустимої кількості наркотиків. Але ж одна справа порушити кримінальне виробництво, і зовсім інша – адміністративне", - пояснюють організатори Конопляного Маршу Свободи.
Порушуємо це питання і серед людей, які прийшли на акцію.
Троє хлопців, які побажали не називати свої імена, погоджуються з організаторами Маршу – декриміналізація частини першої статті 309 не вплине на збільшення кількості наркозалежних.
Його друг також киває: "Почнемо з того, що в нашому суспільстві в принципі марихуана не така популярна – у нас люди звикли розслаблятися алкоголем. І це теж, до речі, дивний парадокс. Чомусь у противників подібних ініціатив не виникає запитань до тотальної пропаганди алкоголю. Зате багато хто впевнені, що якщо людина курить марихуану, то вона автоматично в їх очах стає небезпечним для суспільства наркоманом.
Тут же, на акції, мова про інше йде. Ніхто ж не говорить зараз про легалізацію марихуани. Ми тільки вимагає скасувати кримінальну відповідальність за зберігання канабісу в незначних кількостях".
Учасники Маршу Свободи пройшли від Кабміну до стін Міністерства охорони Здоров'я (фото: РБК-Україна)
Друга важлива вимога Конопляного Маршу Свободи – законний доступ до лікування медичним канабісом в Україні.
Так, від уряду вимагають затвердження порядку використання канабісу для наукових цілей згідно ст. 20 Закону України про наркотичні засоби. На думку учасників Маршу, це дозволить нарешті почати наукові дослідження канабіноїдів, як анальгетиків та інших лікарських засобів.
Сьогодні вчені в усьому світі не сумніваються в корисних властивостях канабіноїдів при епілепсії, анорексії, глаукомі, при хворобі Альцгеймера, Паркінсона, хронічних болях і ряду інших важких хвороб.
Провідний науковий співробітник інституту імені А. А. Богомольця Дмитро Ісаєв (фото: РБК-Україна)
"Наприклад, епілепсія. Є кілька її видів. На сьогоднішній день існуючі препарати здатні впоратися тільки з 60% випадків епілепсії. Решта 40% - резистивні до сучасних препаратів. І ось в цих випадках у канабіноїдів є великий потенціал. В Україні приблизно 120 тис. чоловік страждають на епілепсію, з них 60 тис. – діти.
Чи розглянемо таке захворювання як анорексія. Це серйозне психічне захворювання. Так от вживання психоактивних канабіноїдів виводить людину з цього стану", - розповідає провідний науковий співробітник інституту імені А. А. Богомольця Дмитро Ісаєв.
За його словами, канабіноїди допомагають буквально при всіх неврологічних захворюваннях. Однак навіть ті люди, яким потрібні подібні препарати, відмовляються їх приймати через існуючий сьогодні негативного статусу марихуани.
"Почувши слово "канабіс" або "марихуана" у людей відразу ж виникає негативна асоціація".
У питанні звикання до канабіноїдів вчені заспокоюють – ніякого звикання немає.
"Існують психоактивні і психонеактивные канабіноїди. Звикання в принципі ні до перших, ні до інших немає. Більш того, звикання до канабіноїдів менше, ніж звикання до кави.
До речі, ще не зафіксовано жодного випадку смерті від фітоканабіноїдів. Хоча від вживання синтетичних канабіноїдів можна померти. Але навіть у цьому випадку не встановлена така максимально допустима доза. Тобто для медичного використання фітоканабіноїди – це фактично безпечна речовина", - розповідає Дмитро Ісаєв.
Головне гасло маршу - Конопля Лікує (фото: РБК-Україна)
На жаль, на даний момент ні організатори Маршу Свободи, ні самі вчені та співробітники Міністерства охорони Здоров'я не можуть сказати, скільки українців потребують відкритого доступу до медичного канабісу.
Проблема в тому, що українські вчені не мають права проводити ніякі експерименти з канабіноїдами – такі дослідження на даний момент в Україні заборонені.
"Ми відстоюємо право наукових установ на доступ до різних наркотичних речовин. Згідно з чинним законодавством, наукова діяльність має відбуватися у відповідності з порядком, встановленим Кабміном. На сьогодні такий порядок відсутній. Тому другою вимогою Маршу є встановлення, розробка та затвердження порядку, коли наукові співробітники та установи будуть мати законний доступ до канабіноїдів, щоб вивчати їх терапевтичну здатність і робити ліки на їх основі.
Ще навесні було опубліковано відкрите звернення вчених до уряду з проханням розробити такий порядок. Це звернення підписали більше 40 українських вчених.
Ми знаємо, що наказом МОЗ навесні була створена робоча група з удосконалення антинаркотичного законодавства. На жаль, ця група ще досі не збиралася", - каже Тарас Ратушний.
Сьогодні держструктури обрали вичікувальну позицію в питанні декриміналізації частини першої статті 309 (фото: РБК-Україна)
"Міністерство охорони Здоров'я сьогодні обрало, швидше, вичікувальну позицію. Я не знаю нікого, хто був би проти дозволу дослідити канабіноїди, всі розуміють необхідність в цьому. Але є бюрократична інертність. МОЗ чекає установок від Кабміну. Самі не проявляють ініціативу.
МВС також йдуть на зустріч в цьому питанні. Просто сьогодні всі структури дуже пасивні – "ви ось зробіть, а ми підтримаємо". Але при цьому першого кроку ніхто не робить", - розповідає Дмитро Ісаєв.
Конопляний Марш Свободи 2017 (фото: РБК-Україна)
Як результат, багато українців сьогодні змушені порушувати закон, на свій страх і ризик приймаючи препарати на основі канабіноїдів.
"Хтось вживає марихуану як ліки, хтось бачить в ній кращий релаксант, ніж алкоголь. Але ситуація в Україні така, що ми не можемо отримати ніяку статистику на тему того, скільки українців дійсно потребують цього за медичними показниками. І в МОЗ такої статистики не з'явиться доти, поки фактично ці пацієнти не вийдуть під стіни міністерства і не заявлять про свої потреби відкрито. Але вони цього зробити не можуть.
Ось чому нам важливо почати роботу в цьому напрямку. І почати варто хоча б з декриміналізації частини першої ст. 309. Та й сьогодні ми не вимагаємо надати всім українцям доступ до медичного каннабису. Ми просимо уряд надати хоча б вченим можливість дослідити", - говорить прес-аташе Маршу Свободи Тарас Ратушний.