ua en ru

8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)

8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж) Марш Жінок у Києві (фото: РБК-Україна, Віталій Носач)

Сотні жінок і чоловіків з різних громадських організацій зібралися 8 березня на Михайлівській площі, довгою колоною пройшли центральними вулицями столиці і завершили свій шлях біля стін будівлі КМДА

Марш Жінок у цьому році пройшов під звучною гаслом "Годі терпіти!". Організатори Маршу закликають перестати терпіти неповагу на роботі, домашнє насильство і хамство в громадських місцях.

"Голос жінок має бути почутий. Ми втомилися від зневажливого і неповажного ставлення", — зазначається у зверненні на сторінці заходу в Facebook.

І "голос жінок" дійсно зміг на пару годин підбадьорити центр Києва.

Хода було яскравою: з барабанами, кричалками, натхненними активістами, плакатами — здавалося б, все, як зазвичай.

Але ось якогось колишнього захоплення все це дійство не викликало. Марш завершився, а в пам'яті залишилася "каша", якесь сум'яття, внутрішня втома. І хочеться розібратися, чому так?

НІ насильству!

P. S.: по відношенню один до одного

Як журналіст, я вже третій рік відвідую Марш Жінок. Кожен раз намагаюся максимально поспілкуватися з людьми, які прийшли, вивчити гасла і вимоги. Виступити в ролі об'єктивного спостерігача, а це значить, що потрібно говорити не лише з тими, хто підтримує Марш 8 березня і права жінок, але і з радикально налаштованими людьми. Так вже склалося, що кожен рік активістів намагаються атакувати представники організацій, що виступають за так звані традиційні цінності.

Марш Жінок 8 березня

Поліція захищає радикалів від активістів (фото: РБК-Україна, Віталій Носач)

Слід зазначити, що в цьому році рівень насильства з боку радикально налаштованих груп по відношенню до учасників Маршу буквально "перевершив себе".

Колона активістів ще не встигла рушити з Михайлівської площі, як почалася заваруха. З'ясувалося, що деякі представники ультра-правих сил спробували вирвати з рук активістів, які прийшли на Марш, плакат із зображенням тризуба.

Марш Жінок зіткнення

Банер із зображенням тризуба (фото: РБК-Україна, Віталій Носач)

Також спортивного вигляду молоді хлопці були налаштовані проти використання на плакатах будь-якої національної чи релігійної символіки. Так що спроби знищити різні атрибути організаторів Маршу Жінок застосовувалися з "завидною" частотою.

Один з нападів на активістів Маршу Жінок з метою відібрати їх банер (відео: facebook.com/gogokosatka)

Представники ультра-правих розтягнулися паралельно ході. Молодики намагалися витягнути когось із колони – найчастіше хлопців – і "розібратися з ним по-дорослому".

При цьому всі ті пару годин, поки тривала акція, учасникам Маршу доводилося чути в свою сторону образливе: "Ви всі шл*хі і п*д*ари".

Настрій неабияк зіпсувала випадково почута фраза: "Закінчиться марш, повиловлюємо їх по місту і отх**римо".

Судячи по фінальним відгукам, "радикалам" це частково вдалося.

На Facebook-сторінці Маршу Жінок поспішили оприлюднити звернення до потерпілих:

Марш Жінок нападу на активістів

Скріншот поста facebook.com/insight.ngo

Також деякі учасники Маршу повідомили, що на них напали з газовими балончиками, а одну з активісток облили зеленкою.

8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)

Активістку Маршу Жінок облили зеленкою

Більш того, дісталося і журналісту Богдану Новаку, якому бризнули перцевим газом в обличчя на вході в метро "Майдан Незалежності".

Журналісту Богдану Новаку бризнули перцем в обличчя на вході в метро Майдан Незалежності

Опубліковано Violetta Tarasenko 8 березень 2018 р.

Напад на журналіста Богдана Новака (відео: facebook.com/trsnkvlt)

"В Києві за попередніми підрахунками від нападів постраждали щонайменше п'ять осіб. Двох жінок побили та облили зеленкою. Журналісту Богдану Новаку та ще одному учаснику акції розпилили в обличчя перцевий газ. У декількох учасників Маршу силою відібрали і розтоптали плакати. За словами співорганізатора Маршу, нападники є представниками праворадикальних організацій. На одному з відео видно, як у активісток намагаються видибираты банер, причому працівники поліції не протидіють нападником, а вимагають у жінок його згорнути, мовляв, щоб запобігти "провокації". На іншому відео видно, як банер відбирає людина і втікає з ним. Очевидці заявляють, що цей чоловік був працівником поліції.

За словами однієї з учасниць Маршу, коли вона звернулася до представника поліції з проханням звернути увагу на загрози нападу, він відповів "Чому ви прийшли на марш з дитиною? Тут же небезпечно". Учасниця відповіла "Ми прийшли на мирний марш". Також вона розповіла, що їй погрожували, вказуючи на дитину зі словами "Кого ваша дитина прийшла тут захищати? ЛГБТ "? – йдеться у зверненні організації Amnesty International Ukraine.

8 березня у столиці та регіонах України пройшли публічні акції до Міжнародного дня боротьби за права жінок, проти насіл...

Опубліковано Amnesty International Ukraine 8 березень 2018 р.

Дії незгодних з ідеями Маршу людей, безумовно, викликають обурення. І все ж така поведінка має мати хоч якесь пояснення. Для чого і звертаємося безпосередньо до деяких радикально налаштованим.

Як з'ясується пізніше, колону Маршу Жінок супроводжували представники відразу кількох ультра-правих сил.

Нам же вдалося поговорити з хлопцями з консервативного руху "Традиція і порядок", лідером якого є Богдан Ходаковський.

За словами невеликої групи молодих хлопців, їх обурюють деякі права, за які виступають учасники Маршу Жінок. Наприклад, вимога врахувати права секс-працівників, представників ЛГБТ. Прихильників консервативних поглядів турбують деякі гасла Маршу, наприклад, "Бог – це вона" або "Годі виключати транс-жінок".

Плакати Маршу Жінок

Фото: РБК-Україна, Віталій Носач

Також хлопці не вважають, що з правами жінок в Україні існує якась "глобальна проблема", в економічному плані. Представники консервативного руху впевнені, що жінки без проблем можуть отримувати рівну з чоловіками зарплату, займати керівні посади і т. д.

При цьому "Традиція і порядок" виступають проти домашнього насильства.

Знайшлося і пояснення того, чому хлопці виривали плакат із зображенням тризуба.

"Там було пряме порушення законодавства, принижувалися наші національні символи. Я в принципі закликав не робити ніяких насильницьких дій, але хлопці не могли стриматися. І нас навіть правоохоронці підтримали, коли ми виривали той плакат, тому що було пряме порушення законодавства", - пояснює ситуацію Ходаковський.

8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)

Фото: РБК-Україна, Віталій Носач

"Ми теж прийшли не проти, а за - за традиційні цінності, сім'ю, християнство, за все, що нам цінно і дорого і робить Україну європейською країною саме в нашому розумінні.

Звичайно, ми проти домашнього насильства. Але, наприклад, Стамбульська конвенція, яку намагалися ратифікувати, вона ж насправді маніпулятивна, тому що там вводиться поняття "гендер", яке абсолютно не має ніякого зв'язку з реальністю і є вигадкою соціологів... З'являться нові гасла, нові маніпуляції. І ми можемо отримати в культурному плані таку ситуацію, яка розвинулася в деяких західних країнах. Так, в західних країнах хороша соціальний захист, економічна ситуація. Але ось такі прояви, які ми можемо фіксувати зараз – це як раз деструкція, яка шкодить державним засадам, і, можливо, коли-небудь їх погубить", - розповідає про свою позицію лідер руху "Традиція і порядок" Богдан Ходаковський.

Щоб попередити неоднозначні питання, нагадаємо, що, раніше STYLER розкривав тему домашнього насильства в матеріалі: "Я не розповідала нікому - мені було соромно": Як проблема домашнього насильства стала "темою-табу" в Україні і що з цим робити.

Якщо ви підтримуєте позицію "радикалів", радимо перш ознайомитися з матеріалом.

8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)

Фото: РБК-Україна, Віталій Носач

На думку радикально налаштованих активістів, багато феміністичних організацій існують для "відмивання міжнародних грантів" і тому в дійсності "ні за які права жінок не виступають".

"Хоча вона (ред. – "акція" Марш Жінок) виглядає необразливо, насправді це лише верхівка айсберга: за ними стоять міжнародні фонди, через які відмиваються колосальні кошти, які нібито даються на різні соціальні проекти. А насправді йде міжнародне фінансування політичної діяльності. Ну і багато бізнесу зав'язано з цим", - запевняє Ходаковський.

8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)

Момент нападу на активістів на Михайлівській площі (фото: РБК-Україна, Віталій Носач)

"Засуньте собі в ж*пу свої цінності"

У свою чергу представники феміністичних рухів і організатори Маршу Жінок запевняють, що так звані "традиціоналісти" виступають за неправдиві патріархальні цінності, яким немає місця в сучасному суспільстві

Марш Жінок 8 березня

Фото: РБК-Україна, Віталій Носач

Пізніше, до речі, з'явилося відео, як плакат, через який зав'язалася бійка на Михайлівській площі, вже забирає у активістів поліція:

Відео: facebook.com/gogokosatka

Подібний вчинок правоохоронця викликав бурю обурення серед активістів, які вважають, що подібним чином поліція нібито "стала на бік нападників".

І все ж у цій історії втрачено важливий момент, який, можливо, організаторам Маршу буде неприємно визнавати.

Важко було не відзначити, що деякі учасники Маршу Жінок вели себе не менш агресивно, самі ж провокуючи "радикалів" і "традиціоналістів".

Зокрема, з колони активістів долинало в бік спортивних хлопців: "А ти спробуй, м*дак, зачіпай мене" або "Засуньте собі в ж*пу свої цінності".

Спроба поговорити і з'ясувати позицію дівчат, які вигукували образи, була безуспішною. Одна з них просто показала в мою сторону середній палець...

Колона рухалася далі до будівлі КМДА.

8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)

Марш Жінок у Києві, 8 березня (фото: РБК-Україна, Віталій Носач)

Реакція на агресію – найчастіше агресія

В даному випадку нікого не хочеться виправдовувати чи звинувачувати. Можливо, чимало активісти у відповідь на глузування і приниження взяли оборонну, на жаль, агресивну позицію.

Проте всі ці "дрібниці" укупі сформували неоднозначне і двояке враження про Марш в цілому.

8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)8 Березня з присмаком насильства і непорозуміння: як у Києві пройшов Марш Жінок (фоторепортаж)

Бійки під час Маршу Жінок (фото: РБК-Україна, Віталій Носач

На тлі постійних провокацій і сутичок, взаємних образ, активістів "без ідентифікації" у балаклаві, гучних барабанів губилися дійсно важливі вимоги Маршу Жінок:

  • Щороку більше мільйона українок стикаються з фізичним і сексуальним насильством в сім'ї.
  • 600 жінок щорічно гинуть від домашнього насильства. Лише кожна десята постраждала звертається в поліцію.
  • В Україні катастрофічно не вистачає шелтерів для жінок, постраждалих від домашнього насильства.
  • Жінки заробляють у середньому на 25% менше чоловіків.
  • Більше половини жінок хоч раз у житті зазнали певні форми сексуального домагання. Третина з них зазначили, що злочинцем був начальник, колега або клієнт.

Сьогодні сам по собі напросився висновок – ми не вміємо слухати і чути один одного!

Ми не вміємо домовлятися і доносити свою точку зору без радикальних дій: без взаємних образ, зеленки, перцовых балончиків і рукоприкладства.

Хочеться, щоб хоча б учасники Маршу йшли за своїми правилами і заявленим переконанням:

"Виходь 8 березня та відчуй силу жіночого руху, силу підтримки, єдності та поваги!"