ua en ru

"Агресор планував захопити Україну": у Музей Майдану передали нову колекцію творчості

"Агресор планував захопити Україну": у Музей Майдану передали нову колекцію творчості Фото: "Артефакти. Творчі барикади. Передача колекції" (Музей Революції Гідності)

Під час революції творчість і мистецтво йшли поруч з реальною боротьбою на барикадах

В Українському домі з 18 лютого відкрито виставку мистецьких творів, створених під час Майдану – "Артефакти. Творчі барикади. Передача колекції". Діятиме до 28 числа, після чого всі експонати будуть оформлені на зберігання в фонди Музею Майдану.

Роботи, представлені на виставці, створені протягом подій Майдану 2014 року. Центральне місце колекції займають мальовані каски: різнопланові за стилем та технікою виконання, кожна з унікальним творчим баченням. Починаючи з Юрія із псевдо "Пікассо", бійця самооборони, який започаткував цей творчій рух, ідею підхопили і продовжили професійні художники, студенти, діти, звичайні майданівці.

"Агресор планував захопити Україну": у Музей Майдану передали нову колекцію творчостіФото: Всі експонати будуть оформлені на зберігання в фонди Музею Майдану (Музей Революції Гідності)

Під час Революції Гідності творчість і мистецтво йшли поруч з реальною боротьбою на барикадах, тож і виставка показує цей міцний зв’язок: вишукано розписані каски розташовані поруч із щитами, які оберігали майданівців під час протистоянь.

Особливу увагу відвідувачів привертають великі шахи, створені для урізноманітнення дозвілля на Майдані у спокійні дні. Фігури символічно відповідають сторонам протистоянь: білі – Майдан, чорні – сили Януковича.

На відкритті художниця Тетяна Чепрасова, одна із творців ініціативи "Артіль Майдан", яка зібрала і зберегла цю цінну колекцію і роботи якої також тут представлені, подякувала всім, хто був поруч у ті революційні дні, допомагав та підтримував надалі у справі збереження артефактів.

"Агресор планував захопити Україну": у Музей Майдану передали нову колекцію творчостіФото: Під час Революції Гідності творчість і мистецтво йшли поруч з реальною боротьбою на барикадах (Музей Революції Гідності)

"Малювалося тоді натхненно, з підсвідомим розумінням необхідності. А згодом створене я сумлінно зберігала чотири роки. І після всіх труднощів ці каски повернулися туди, де народилися – в Український Дім. Я дуже вдячна життю за ті пережиті дні і радію, що створене тоді продовжує жити і промовляти, що можу передати це майданівське надбання у руки справжніх професіоналів з Музею Революції Гідності", - Тетяна Чепрасова наголошує, що передає в пам’ять про революцію найціннішу та найгарнішу частину тодішньої творчості.

Мистецькі артефакти – лише частина колекції. Промовистою її складовою є також речі зі згорілого Будинку профспілок.

"В залі, де розташована виставка, жила 8 сотня Самооборони. Цими днями чотири роки тому Український дім був захоплений, пограбований. А сьогодні у ньому відкрито виставку про барикади, але творчі. Як бачите, вони вижили – стараннями групи ентузіастів з "Артіль Майдан", які долучилися до боротьби своєю творчістю", – розповів на відкритті виставки Ігор Пошивайло, директор Національного музею Революції Гідності.

"Зовнішній агресор планував захопити Україну, проте Майдан відродив українську силу. Зібрані тут речі мають бачити всі. Для Інституту національної пам’яті справа честі спорудити Музей Революції Гідності. Крок за кроком з’явиться місце, в якому наступні покоління зможуть перейнятися духом, який підняв українців і перетворив на сильну націю", - сказав заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак.

"Агресор планував захопити Україну": у Музей Майдану передали нову колекцію творчостіФото: "В залі, де розташована виставка, жила 8 сотня Самооборони" - Ігор Пошивайло (Музей Революції Гідності)

Серед присутніх на відкритті гостей були й родичі Героїв Небесної Сотні. Зокрема, прийшов і Юрій Войтович, батько наймолодшого Героя:

"Ці каски нагадали мені Великдень – розмальовані, як писанки. По-різному. Видно, що з різних куточків України. Але освячені вони кров’ю".

Експозиція відкрита до 27 лютого 2018 року щодня з 10:00 до 18:00. 28 лютого відбудеться передача експонатів на зберігання в фонди Музею Майдану. ВХІД ВІЛЬНИЙ. Місце проведення – Український Дім, вул. Хрещатик, 2. Мала виставкова зала.

Довідка: в ініціативу "Артіль Майдан" об’єдналися професійні художники та студенти мистецьких вишів і розгорнули свій майданчик в зайнятому протестувальниками Українському Домі. Почалося все з розмальовування захисних обладунків учасникам Самооборони. До ініціативи долучились і майданівці, які не були художниками.

Нагадаємо, раніше у центрі Києва пройшла акція у пам'ять про Героїв Небесної Сотні.