ua en ru

Бабин Яр: 76 років трагедії

Бабин Яр: 76 років трагедії Фото: Бабин Яр (economistua.com)

У роки Великої вітчизняної війни за два дні там було розстріляно близько 34 тисяч євреїв

Бабин Яр. 76 років трагедії: 29 вересня 1941 року в окупованому німецькими загарбниками Києві відбулися численні розстріли чоловіків і жінок. Бабин Яр став місцем загибелі тисячі євреїв. Styler пропонує згадати історію трагедії, яка вважається однією з наймасштабніших.

Німці вбивали євреїв, українців, росіян, ромів, переважно стариків, жінок, дітей. У Бабиному Яру, за різними підрахунками, загинуло близько 100 тисяч чоловік.

Під час Другої світової війни німецько-фашистські війська використовували урочище Бабин Яр у північно-західній частині Києва як місце масових розстрілів мирного населення, більшу частину якого становили євреї.

Протягом двох днів групи людей вели до місця загибелі. Людей розстрілювали на краю обриву або вимагали спуститися вниз, лягти на трупи, після чого їх розстрілювали.

Бабин Яр - одна з найглібшіх ран, якіх завдан Голокост, уважає президент України Петро Порошенко.

Бабин Яр. Історія

Так, назва "Бабин Яр" вперше згадується у 1401 році. Господиня корчми (укр. "баба"), який був розташований у цьому місці віддала цю ділянку домініканському монастирю. А вже в 18 столітті це місце почали називати "Шалена Баба".

У 1891-1894 рр. біля Бабиного Яру з'явилося Нове єврейське кладовище, яке закрили в 1937 році, а потім зруйнували під час війни. На сьогодні зберігся лише невеликий фрагмент самого кладовища.

Лише за два дні було розстріляно 33 тисячі 771 чоловік

В роки окупації Києва німцями Бабин Яр був місцем масових розстрілів. 27 вересня 1941 року німецькі війська вбили 752 пацієнта психіатричної лікарні, яка знаходилась біля Бабиного Яру.

alt

Фото німецького фотографа Йоганнеса Гьоле, зроблене в Бабиному Яру в жовтні 1941 р.

Наступного дня по Києву розклеїли оголошення, щоб 29 вересня всі євреї до 8 години ранку зібралися на розі Мельникова і Доктерівської (тепер - Дегтярівська) з документами, цінними речами, пригрозивши в разі непокори розстрілом.

alt

Фото: 29 вересня 1941 року почалися масові вбивства в Бабиному Яру (politica-ua.com)

"Хто з жидів не виконає це розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний. Хто з громадян проникне в залишені жидами квартири і привласнить собі речі, буде розстріляний", - було написано в оголошенні.

оголошення

Фото оголошення, розміщене німцями напередодні трагедії (babiy-yar)

Колони євреїв по 30 чоловік, включаючи жінок і дітей з речами попрямували до Бабиного Яру 29 вересня. Там вони здавали документи і цінні речі і роздягалися. Після їх заганяли палицями на край яру і розстрілювали. А щоб постріли не було чутно, німці включали музику. Після того, як яма була заповнена 2-3 шарами вбитих тіл, їх засипали землею. 29-30 вересня німці вбили в Бабиному Яру 33 771 осіб. Як свідчать дані, найстаршій жертві було 103 роки, наймолодшій лише три дні.

alt

Фото: Євреїв розстрілювали по 30-40 чоловік і скидали в рів (telegraf.com.ua)

Вже відступаючи з Києва, німці намагалися приховати сліди тяжких злочинів і частково знищили концтабір, відкопали і спалили десятки тисяч тіл у Бабиному Яру.

alt

Фото: Бабин Яр. Трагедія (Йоганнес Гьол)

У 1943-1946 рр Сирецький концтабір використовували для утримання німецьких військовополонених. У 1960 році його знищили і в цьому місці з'явився парк.

Восени 1961 року в одній з газет було надруковано вірш Євгена Євтушенка "Бабин Яр", що починався зі слів ''Над Бабьим Яром памятников нет'', які викликали широкий резонанс в Радянському Союзі.

Бабин Яр. Куренівська трагедія

13 березня 1961 року сталася ще одна страшна трагедія. Пульпа, яку завантажували по трубопроводах у Бабин Яр, не витримала сильного потоку води і прорвала захисні споруди. Кияни знову зіткнулися з жахливою трагедією, яка відома як "Куренівська". Тоді загинули сотні людей.

alt

Фото: Куренівська трагедія (112.ua)

Пам'ять про трагедію в Бабиному Яру

На сьогоднішній день на місці трагедії в Бабиному Яру встановлені пам'ятники загиблим євреям. У 2000-х рр. Бабиному Яру присвоїли статус державного історико-меморіального заповідника.

Починаючи з 1991 року в Бабиному Яру кожен рік проводять жалобні церемонії пам'яті.

В цьому році 29 вересня в Бабиному Яру пройдуть жалобні заходи за участю керівництва нашої країни і представників різних країн.