Російський письменник розповів, коли в РФ настане соціальний колапс
Російський письменник Григорій Чхартішвілі, відомий суспільству під псевдонімом Борис Акунін, висловився з приводу ситуації в Росії та про її владу. За словами громадського діяча, його відсутність на батьківщині (в Росії) є свого роду акцією протесту. Про це він розповів в Лондоні, в магазині Waterstone, після презентації книги "Щаслива Росія" в інтерв'ю виданню "Сноб".
За його словами, політичний режим в РФ обов'язково зміниться, однак головне питання полягає в тому, коли.
"Скільки часу пройде до зміни режиму, я не знаю. Але він обов'язково зміниться, тому що нинішній неефективний. А ось для того, щоб на новому етапі все знову не повторилося, як в зачарованому колі: спочатку лібералізація, потім знову "вертикаль влади", — державну структуру необхідно докорінно перебудувати. І природнім шляхом це не відбудеться, потрібно чітке цілепокладання і методологія. Про це написано в моєму останньому романі "Щаслива Росія". Навіщо бути опозиціонером? Ну, з самоповаги, наприклад. Якщо тебе не влаштовує режим, ти або мовчиш в ганчірочку, або ні. Перше, звичайно, спокійніше, але, як мовиться, на душі осад", - сказав Чхартішвілі.
Він підкреслив, що його абсолютно не влаштовує те, що відбувається в РФ. Однак зазначив, що підтримує активістів, які намагаються щось змінити. Говорячи про себе, Парфенова і Бикова, він додав, що для протестів тепер потрібні "нові голоси".
"Я як "старий болотний опозиціонер" з тим, що відбувається в країні зовсім не уживаюся і не бував в Росії з 2014 року. У протестній активності я аніскільки не розчарувався і ставлюся до активістів з більшою повагою, ніж раніше. Але я дуже добре розумію, що на новому етапі протесту знадобляться нові голоси. Ми свій підхід до штанги вже виконали і ваги не взяли. Значить, будемо допомагати новим спортсменам", - зазначив письменник.
У 2013 році прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков звинуватив Чхартішвілі в "громадському нігілізмі" через відмову брати участь у Російському літературному зібранні, причиною якого було переслідування політв'язнів. Журналісти запитали письменника, що саме це означає. У відповідь Борис Акунін зазначив, що слова Пєскова в принципі всерйоз не сприймає.
"Я тоді відмовився, тому що це був формат зустрічі з Володимиром Путіним. Зображати масовку на піар-заході для правителя, який тримає у в'язниці людей за їхні переконання, здалося мені неправильним. Що таке "громадський нігіліст", я не знаю. Не думаю, що треба серйозно замислюватися над промовами пана Пєскова", - сказав письменник.
Раніше Чхартішвілі заявляв, що переїхав з Росії, тому що "атмосфера в країні стала нездоровою і країна окупована ворогом".
"В 2014 році режим перейшов якийсь фатальний рубіж — перетворився з млявої плутократії в справжню агресивну диктатуру. Нинішня система цінностей, якої дотримується путінський істеблішмент, для мене абсолютно неприйнятна: імперська риторика, нетерпимість до всякої інакшості, мілітаризм, ксенофобія, агресивна пропаганда і так далі. І більшість населення з усім цим уживається. Не бувати в такій Росії — це, якщо завгодно, моя особиста акція протесту. Всім на неї, зрозуміло, наплювати, але мені самому не наплювати, і цього достатньо", - підкреслив Борис Акунін.
Однак при цьому він відзначив, що РФ є його батьківщиною і він цікавиться всім, що відбувається всередині неї.
"Я слідкую за всім, що відбувається на батьківщині. І турбує мене дуже багато чого. Насамперед перспектива соціального колапсу, який настане, коли у корумпованої і неефективної держави закінчаться гроші. Я не дуже розумію, як цього запобігти в нинішній політичній ситуації. Боюся, система минула рубіж, за яким вона може реформуватися", - зазначив Борис Акунін.
До речі, Борис Акунін закликав ввести добровільний "податок на свободу".