ua en ru

Чекати від курсу долара та що буде з цінами в Україні: прогноз експерта

Чекати від курсу долара та що буде з цінами в Україні: прогноз експерта Фото: Зарплата в Україні (колаж РБК-Україна)

Як змінюється купівельна спроможність українців, як варто рахувати середню зарплату та чи вплинуть майбутні вибори на курс долара - пояснює Олексій Дорошенко

В перші місяці нового року українці все частіше задаються питаннями, яким найближчим часом буде курс долара, як змінюватимуться ціни на товари та послуги у 2019-му. Крім того, люди цікавляться, що буде із вартістю бензину та як на ціни на прилавках магазинів вплинуть парламентські та президентські вибори.

З цими та іншими питаннями редакція Styler РБК-Україна звернулася до Олексія Дорошенка, голови Української Асоціації постачальників торговельних мереж та голови Національної Ради економічного розвитку.

Пане Олексій, яка зараз ситуація із купівельною спроможністю українців?

Наприкінці минулого року ми почали вимірювати купівельну спроможність для різних верств населення. Для тих, хто живе на пенсію, на мінімальну зарплатню та на середню зарплатню. Можу сказати, що за підсумками 2018-го року ми побачили, що купівельна спроможність на мінімальну заробітну плату фактично не зростала, але і не впала: вона залишилася однаковою.

Що стосується пенсій, то люди, які живуть на пенсію, почали отримувати менше, ніж зростають ціни на продукти харчування і на послуги ЖКГ. Це означає, що їхня купівельна спроможність у 2018-му році впала десь вполовину від зростання цін.

Чекати від курсу долара та що буде з цінами в Україні: прогноз експертаФото: Олексій Дорошенко, голова Української Асоціації постачальників торговельних мереж та голова Національної Ради економічного розвитку (facebook.com/Олексій Дорошенко)

Ми також рахували, що навіть за підсумками чотирьох років, пенсія зростала в два рази повільніше за вартість продуктів. Ця тенденція буде продовжуватися і в цьому році через те, що зростання пенсії зараз відбувається менше, ніж майбутній рівень інфляції, і менше, ніж буде зростання цін на продукти харчування.

Що стосується середньої заробітної плати, то її купівельна спроможність, скоріше за все, залишиться на тій самій відмітці. Тому що зростання цін на продукти харчування буде в середньому на 12%, а зростання реальної середньої заробітної плати – також на рівні 12%. Тому ми з вами побачимо, скоріше за все, паритет.

Але це той випадок, коли для людей з найнижчими статками ситуація буде погіршуватись, а ті, хто працює, скоріше за все, цього не побачать. Ймовірніше за все, вони будуть жити так, як жили у 2018 році. Але й покращення не відчують.

Ви на своїй сторінці у Facebook недавно піднімали питання середньої заробітної плати, яка зараз зберігається в Україні на рівні 10,5 тисяч гривень. Чи дійсно вона є середньою, як це декларує уряд?

Навіть ми як Асоціація були впевнені в тому, що середня заробітна плата досить чітко встановлюється Держстатом. Але потім, коли ми почали шукати джерела, то зрозуміли, що це не та середня заробітна плата, яка насправді є у нашій країні. Бо є дані Держстату, а є дані Пенсійного фонду.

Чим вони відрізняються?

Справа в тому, що Держстат рахує лише від 10 до 20% підприємств. Це найбільші підприємства, на яких працює найбільша кількість українців.

Але тут не враховуються 90% так званих приватних підприємств або ФОПів, середня чисельність працівників у яких становить близько трьох осіб.

Чекати від курсу долара та що буде з цінами в Україні: прогноз експертаФото: “Ми ще довгий час будемо тягнутися до рівня минулорічної середньої заробітної плати” - експерт (РБК-Україна)

Це означає, що середня заробітна плата Пенсійного фонду є справжньою. Вона у листопаді минулого року, наприклад, становила 8 тисяч 300 гривень. В той час як дані Держстату говорили про 9 тисяч 300 гривень. Середня заробітна плата у них відрізнялася на 13%.

Дані Пенсійного фонду – більш вірні, тому що вони покладаються на усі 100% підприємств і підприємців нашої країни. В той же час дані Держстату навіть у методиці, яка застосовується, повідомляють про те, що ці дані – лише орієнтовні, і необхідно користуватися більш точними даними. А такими є саме дані Пенсійного фонду.

Якщо дані Держстату за грудень ми вже побачили, то Пенсійний фонд надасть свої дані лише за два тижні. Тоді можна буде встановити, яка приблизна середня заробітна плата, але вона 100% менша за 10 тисяч гривень. Тому що 20% зростання за один місяць в нашій країні не може відбутися, навіть якщо в ній врахувати 13-ту заробітну плату, бонуси або якісь інші речі, які направлені на матеріальне стимулювання.

Тому ми 100% побачимо середню заробітну плату десь на рівні 9,700-9,800 гривень. Але це також досить неточні дані. Бо станом на грудень ми побачимо зростання середньої заробітної плати на рівні близько 10 тисяч, але потім вже в січні побачимо середню заробітну плату десь на тисячу менше. А можливо, і на 1,200. І на рівень грудня ми вийдемо з вами у 2019 році вже у липні, а може і у вересні. Ми ще довгий час будемо тягнутися до рівня минулорічної середньої заробітної плати.

Чекати від курсу долара та що буде з цінами в Україні: прогноз експертаФото: “Стабільний курс – запорука стабілізації цін на послуги ЖКГ, на продукти, на товари” - Олексій Дорошенко (РБК-Україна)

У нас завжди відбуваються такі ось "гойдалки". Досить важко зрозуміти, з чим це пов’язано. Можливо, деякі державні службовці, які допущені до такої інформації, можуть це сказати. Розумію, що тут є трохи маніпуляції. Та все-таки у грудні враховуються всі виплати, які держава робить державним підприємствам, які отримують досить багато.

У 2019-му році середня заробітна плата продовжить зростати?

Дані, які ми маємо наприкінці року, є добрими, щоб говорити про досягнення. Але потім всі мовчать про середню заробітну плату довгий час, тому що середня заробітна плата постійно падає, і падає досить суттєво. Наприклад, з огляду на ділову активність, тому що у січні вона низька. Потім інші фактори впливають. В непогані роки ми бачили, що у липні досягали такого самого рівня заробітної плати. Досить часто, коли ситуація була погана, то у жовтні.

Зараз буде змінюватись і президент, і уряд. Ми з вами побачимо, що відповідального за соціальну політику не буде, і тому ніхто не буде звітувати. Фактично це нікого не буде цікавити.

Як передвиборчі і виборчі процеси впливатимуть на ціни? І як ці процеси вплинуть на курс долара?

Звісно, це впливатиме на курс долара. Зараз ми бачимо, що НБУ запропонував іноземцям інші інструменти. Наприклад, ОВДП. Це означає, що зараз фактично ми пробуємо зменшити залежність від МВФ і таким чином привертати увагу інвесторів саме державними паперами. Це зараз стабілізувало і навіть покращило курс національної валюти.

Але ми розуміємо, що за 3-6 місяців ці папери будуть продаватися іноземцями, і тоді курс долара може зрости. Або зрости трошки, або суттєво.

Чекати від курсу долара та що буде з цінами в Україні: прогноз експертаФото: Середнє зростання вартості хліба минулого року становило 22% (pixabay.com)

З одного боку, курс хочуть утримати стабільним. Стабільний курс – це запорука стабілізації цін на послуги ЖКГ, на продукти, на товари. А з іншого боку, всі говорять про плаваючий курс. Тому такі речі – доволі важкі для підтримання. Але ми зараз бачимо досить стабільний курс і досить низьку інфляцію. Вона буде нижчою за попередній рік, але все ж більшою, ніж закладено у бюджеті 2019 року.

Які саме продукти зараз дорожчають?

Якщо говорити про молочні продукти, то ціни на них зросли на 12%. Середнє зростання вартості хліба минулого року становило 22%. М'яса – 11%. Бакалія – трохи менше 10%. Зараз також буде спостерігатися зростання вартості круп, які входять до бакалійного кошику.

Будуть і продукти, які, можливо, подешевшають. У 2019 році ми побачимо, що зростання вартості продуктів буде не значно більшим, ніж інфляція.

Якщо ми розуміємо, що інфляція буде на рівні 9, а не 7%, як прогнозує Національний банк і уряд, то зростання цін на продукти буде в середньому на 12%. Це менше, ніж у 2018-му, але значно більше, ніж рівень інфляції. А пенсії будуть індексовані на менший відсоток, ніж зростання вартості продуктів.

Ціни на які продукти прив’язані до долара, а які - ні?

Раніше ми бачили, що коли більшість продуктів продавалися лише в нашій країні, вони ніяким чином не впливали і не залежали від курсу. Окрім того, що є валютна складова. Вона в різних продуктах становила від 40 до 90%.

Але зараз ми імпортуємо практично все. Навіть овочі у розпалі сезону – у серпні, коли ми їх збираємо. В той же час значна кількість продукції ми експортуємо. Тому курс зараз впливає фактично на 95% продуктів.

Чекати від курсу долара та що буде з цінами в Україні: прогноз експертаФото: “У лютому ми, скоріше за все, побачимо стабілізацію цін на бензин” - експерт (УНІАН)

На інші 5% курс впливає з деяким лагом (відкладення у часі - ред.). Тобто якщо вартість на інші продукти зростає за місяць-два, то вартість тих, що входять у 5% - за три-чотири місяці. Але все одно буде зростати. Тому курс впливає на всі без винятку продукти, товари та послуги.

Чи можна зараз спрогнозувати, як зміниться ціна на бензин у 2019 році?

Можна. Щоправда, деякі мої колеги в цьому розбираються краще ніж я. Але зараз ми бачимо, що ціни потроху спадають. У лютому ми, скоріше за все, побачимо стабілізацію таких цін. Це впливає і на вартість товарів, і на вартість продуктів. Зараз це впливає позитивно: не дозволяє інфляції виходити за ті рамки, які закладалися у бюджеті.

Цього року відбувалися коливання вартості нафти. Це буде впливати на внутрішній ринок. За два-три місяці ми, скоріше за все, побачимо підвищення вартості нафтопродуктів. Це буде негативно впливати на ціни у магазинах. А поки це впливає позитивно. Бачимо зростання цін, але воно було б більшим, якби зараз зростала вартість газу, дизеля та бензину.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що на столичних АЗС знову подешевшав автомобільний газ.

Крім того, у МОЗ оновили список безкоштовних ліків для українців.