ua en ru

День великомучениці Катерини: історія, традиції та приказки

День великомучениці Катерини: історія, традиції та приказки Фото: Свята Катерина (freeimages.com/josemdelaa)

7 грудня православні відзначають день великомучениці Катерини - покровительки жінок і щасливих шлюбів

Історія життя Святої великомучениці, традиції, ворожіння на День Катерини, прикмети і приказки свята "дівочої долі" - у нас на Styler.

День Катерини: про свято

7 грудня церквою відзначається день пам'яті Катерини Олександрійської - святої, що вважалася на Русі покровителькою весіль і вагітних жінок. Хоча історію цієї великомучениці веселою не назвеш, її день традиційно відзначався як одне з найяскравіших свят року: дівчата в цей час займалися ворожіннями, а хлопці влаштовували гонки на санках.

Святу Катерину вважають покровителькою наречених і вагітнихФото: Святу Катерину вважають покровителькою наречених і вагітних (pixabay.com/StockSnap)

Дивна біографія цієї Олександрійської царівни, яка, переживши зустріч з Христом, повністю змінила своє життя і не злякалася прийняти мученицьку смерть. В історії Катерина залишилася відома також своєю красою і мудрістю: в словесній суперечці вона перемогла одного з найосвіченіших філософів свого часу.

На даний час святі мощі великомучениці Катерини зберігаються в невеликій мармуровій раці у вівтарі великого храму Синайській обителі в ім'я Преображення Господня, на правій стороні престолу. Святу главу Катерини покриває золотий вінець, а на палець її руки надіте дорогоцінне кільце в пам'ять урочистого заручення святої Катерини з Небесним Нареченим - Христом.

Ворожіння на Катерини

Швидше за все, традиції свята беруть свій початок ще в дохристиянських часах, у тому числі, пов'язані з ворожінням. Навіть суворі батьки сімейства крізь пальці дивилися на підростаючих дочок, які крадькома ховали за вечерею в рукаві шматочок хліба, щоб покласти його під подушку і загадати: який суджений прийде уві сні з нею цей шматочок розділити.

Також у давнину в цей день дівчата готували вечерю, після чого брали миску з їжею, обертали її рушником і йшли до воріт закликати Долю: "Доля, доля, де тя виглядати? Іди до нас вечеряти!" Примовляли, залазили на ворота або забір, а потім прислухалися: якщо крикнув десь півень, це означало, що доля відгукнулася, а якщо ні - значить, доля не хоче чути дівочого голосу. І тоді дівчина просила: "Доля, доля, не відступи, прийди до мене, навести!"

 В зимове свято Катерини ворожать на коханняФото: В зимове свято Катерини ворожать на кохання (pixabay.com/StockSnap)

Деякі дівчата напередодні свята клали під подушку листочки з різних дерев, кожен з яких позначав одного з хлопців. Серед них був і яблуневий листочок, що позначав саму дівчину. Лягаючи спати, красуня читала молитву, а на світанку просила наймолодшого в родині хлопця дістати один з листочків і визначити її майбутнього нареченого.

Вранці на День Катерини дівчата в складчину зносили продукти в один з будинків, де готували готували борщ і кашу. На спільну трапезу мали право приходити всі хлопці без запрошення, правда, тільки після того, як дівчата закінчували гадати. Після обрядової вечері влаштовувалися "пісні-вечорниці", ігри та забави.

Свято "Дівочої долі": приказки та прикмети у День Катерини

У народі 7 грудня здавна вважалося жіночим святом. Дослідники дохристиянських вірувань вважають, що колись воно називалося святом "Дівочої долі", яке згодом церква пов'язала з ім'ям великомучениці Катерини. Мощі цієї святої були поховані в 307 році і знайдені в VIII столітті.

На великомученицю Катерину традиційно посилювалися грудневі морози. У народі говорили: "З Катерини зима дошкулить не києм, то палицею, не холодом, так голодом". Проте, в той час на убогий стіл можна було скаржитися хіба що в неврожайні роки, а що стосується морозів, від них надійно ховалися під шубами і шапками, радіючи снігу і гладким чистим дорогам, які "Катерина прикотила".

За прикметою, із Дня Катерини посилюється морозФото: За прикметою, із Дня Катерини посилюється мороз (pixabay.com/rihaij)

З цієї пори на Русі починалися ямщицькі жнива, купці з товарами їздили по далеких містах, а молодь влаштовувала веселі Катерининські гуляння. Хлопці та дівчата каталися на санях з гірок, жартували, зводили снігові фортеці і влаштовували на гладких дорогах санні гонки.

Катерину в народі називали покровителькою щасливих шлюбів, але особливо шанували святу великомученицю жінки, вважаючи її своєю заступницею і помічницею в "хворобах народження дітей". Деякі повитухи навіть в наш час цей грудневий день називають "Катерини - легкі пологи".

Народні приказки та прикмети, пов'язані з Днем Катерини:

  • Катеринин день прийшов, катання привів.
  • Катайся, у кого кінь та сани є - на санях, а немає ні саней, ні конячки - сідай на льодянку, з гори котися!
  • Прийшла Катерина - прийде і перина.
  • Вечір на Катерину - час ворожби.
  • Після Катерини місяць до Різдва.
  • Катерина на санях котить до зимового Єгорія в гості.
  • У нареченої женихів сто один, а дістанеться один.