Мета фотопроекту - нагадати, що на сході України воюють і кримчани
У Києві відкрили виставку з обличчями кримчан-учасників АТО. Приурочена вона до четвертої річниці окупації півострова. Про це повідомляє Громадське радіо.
Євген, позивний "Берет", 50 років — це підпис біля одного з фотопортретів. Військова форма, сиве волосся, пронизливий погляд – крупним планом. До анексії півострова чоловік жив у Феодосії.
"До війни у мене був журнал, у мене добре виходило, грошенят приносило… Мені це подобалося", — розповідає Євген.
Євген родом із Росії, але ще в дитинстві з родиною переїхав до Криму. Батьківщиною завжди вважав Україну. Що робити після появи на півострові так званих "зелених чоловічків" він довго не думав.
"Коли приїхали ці російські громадяни, з таким апломбом вони приїхали вчити нас — чому? Тому, що вони самі не знають? І мені захотілося надавати їм по шиї. А надавати по шиї можна тільки в складі добровольчого батальйону", — каже чоловік.
Фотографувала кримчан Кріс Кулаковська. Мисткиня розповідає, хто зображений на знімках:
"Це або кримські українці, які народилися в Криму, або кримські татари, які повернулися до Криму переважно з Узбекистану… Чиї сім’ї були депортовані".
Портрет одного з кримських татар – Енвера з позивним "Татарин" — також зайняв своє місце на виставці. Він воював у складі добровольчого батальону "Айдар" у Луганській області. До війни Енвер жив у Бахчисараї.
Енвер, позивний "Татарин" (фото: hromadskeradio.org)
"Я жив у Криму, займався підприємницькою діяльністю, але так склалося, що довелося взяти в руки зброю і захищати країну. Після референдуму, коли зрозумів, що українські війська не зайдуть, в квітні я виїхав і вже в липні я був в АТО", — розповідає він свою історію.
Співзасновник "Крим.SOS" та програмний директор "Кримського дому у Львові" Алім Алієв розповідає: мета фотопроекту – нагадати, що на сході України воюють і кримчани.
"Різного віку – від 25 до 60. Різних соціальних статусів: від простих робітників до дослідників чи журналістів, музикантів. Ми хотіли показати абсолютно різну палітру людей. Через 10 історії показати людей, які тисячами воюють зараз на Сході України саме з Криму", — пояснює Алієв.
Фотовиставка (фото: hromadskeradio.org)
Тим часом ті, хто повернувся з війни, діляться, чим би хотіли займатися. Енвер розповідає, що хотів би малювати. Але тільки після звільнення Криму.
"Поки що звільненням Криму займаємося, це головна мета", — каже він.
На виставку прийшли також лідер кримських татар та народний депутат України Мустафа Джемілєв, народний депутат та голова Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров і його заступники Ільмі Умеров та Ахтем Чийгоз.
Фотовиставка «Кримська лінія війни» — спільний проект "Кримського дому" та інтернет-ресурсу "Українська правда". Вона триватиме в Києві три тижні, згодом її покажуть в інших українських містах.