У Києві відбулася зустріч із відомим у всьому світі Девідом Лінчем, який розповів про практику трансцендентальної медитації і про те, як вона може допомогти сьогодні українцям
17 листопада Театр на Подолі зібрав під своїм дахом, напевно, більше людей, ніж під час свого офіційного відкриття. Саме в просторому залі нової культурної точки Києва відбулася довгоочікувана зустріч журналістів із всесвітньо відомим режисером, продюсером, автором культового серіалу "Твін Пікс" Девідом Лінчем.
Однак цього разу чотириразовий номінант на "Оскар" відвідав українську столицю не для того, щоб поговорити з фанатами про творчість, а з метою презентації своєї благодійної організації "Фонд Девіда Лінча в Східній Європі", яка відтепер офіційно діє і в Україні.
Як виявилося, David Lynch Foundation був заснований ще у 2005 році в США. Головна мета фонду – навчання всіх бажаючих науково-обґрунтованої техніці боротьби зі стресом – трансцендентальної медитації (ТМ).
ТМ також називають технікою зниження стресу і підвищення успішності. Так, ця техніка медитації застосовується навіть у школах США. Стверджується, що вона розвиває здатність мислити.
Ще не встигнувши представити широкій публіці свою глобальну місію в Україні, Девід Лінч і його команда вже піддалися критиці за "поширення псевдонаукових навчань".
Styler відвідав зустріч з відомим режисером, щоб дізнатися, що ж собою являє трансцендентальна медитація, які можливості несе ця техніка і як вона допоможе українцям впоратися з непростими сьогодні проблемами.
Відео: Як пройшла зустріч з Девідом Лінчем у Києві (YouTube / STYLER.rbc.ua)
До журналістів у цей день також вийшли: генеральний директор Фонду Девіда Лінча Боб Рот, генеральний директор Фонду Девіда Лінча в Східній Європі Ольга Д'якова, а також лікар-невролог, вчитель трансцендентальної медитації Віктор Мацишин.
Безумовно, вся увага була зосереджена саме на Лінча і його репліках.
Перш ніж почати досить непросту і глибоку розмову про техніку ТМ, всесвітньо відомий режисер зізнався, що дуже радий знову відвідати Київ, де він вже був у 2009 році.
Девід Лінч вже бував у Києві в 2009 році (фото: РБК-Україна)
Вже з перших глибокодумних фраз Лінча стає зрозуміло, що режисер знає, як інтригувати публіку не тільки за допомогою своїх заплутаних кіносюжетів.
"Люди хочуть бути щасливими. При цьому в кожному з нас є необмежені можливості інтелекту, творчості, щастя, любові, енергії. Є техніка медитації, яка дозволяє зануритися усередину себе і черпати з цих джерел.
Я займаюся цим вже 44 роки. Протягом багатьох років я медитую двічі в день, і ще ніколи не пропустив жодної медитації. І рекомендую це кожній людині. А не тільки людям, які дійсно страждають із-за якогось серйозного стресу. Адже всі ми хочемо отримувати більше від життя. І секрет в тому, що ці можливості є в кожному з нас. Ця техніка дозволяє відкрити двері до нашої внутрішньої скарбниці", - захоплює привабливими перспективами Лінч.
Серед присутніх журналістів пробігає хвиля скепсису. Нехай це сказав всіма улюблений творець "Твін Пікса", і все ж навіть його слова здаються занадто вже промовистими.
Генеральний директор Фонду Девіда Лінча Боб Рот (фото: РБК-Україна)
Генеральний директор Фонду Девіда Лінча Боб Рот поспішає заспокоїти:
"Для багатьох українців сама ідея трансцендентальної медитації нова і незвичайна, це вихід із зони комфорту. Я навчаю цій техніці вже 45 років. І 45 років тому в США також було багато непорозумінь щодо цієї медитації. Чимало були впевнені, що це якось пов'язано з релігією чи філософією. Проте вже є наукове обґрунтування цієї техніки. Є ряд наукових досліджень, які доводять її ефективність. ТМ – це практичний інструмент, який кожен з нас може використовувати.
Тому коли я приходжу до школи США, я приходжу туди з наукою. І намагаюся пояснити, що є проблема – діти переживають стрес. Вони погано вчаться, не можуть зосередитися. Як слід вирішувати ці проблеми? Ми можемо "посадити" дітей на якесь медикаментозне лікування, але це не вирішення проблеми... Ми живемо в еру науки. У нас є маса досліджень ефективності технік ТМ", - розповідає Боб Рот.
Лікар-невролог Віктор Мацишин (фото: РБК-Україна)
"Голос науки" на зустрічі представляв лікар-невролог Віктор Мацишин, який знає про техніку ТМ більше 20 років. І практикує її під час своєї медичної практики з початку 2000-х років.
За словами Мацишина, унікальність техніки полягає в тому, що вона дозволяє отримати розслаблення в 2-3 рази більш глибоке, ніж розслаблення під час сну. Що є базовою умовою для нейтралізації глибоко вкоріненого стресу.
"ТМ створює ефект, при якому розумова активність немов витоншується, в результаті чого ми маємо дуже глибоке розслаблення по всьому тілу. Це не сон, це стан, коли наш розум пробуждений, наше усвідомлення залишається пробудженим. Просто ми занурюємося в тонкі рівні свідомості", - пояснює Віктор Мацишин.
"Медитуйте двічі в день і спостерігайте, як навколишній світ стає краще" - Девід Лінч (фото: РБК-Україна)
"Трансцендентальна медитація – це не про концентрацію або спогляданні. ТМ – це унікальна форма медитації, легка і доступна кожному.
Концентрація або споглядання як форми медитації тримають нас на поверхні (ред. – на поверхні свідомості). ТМ дає вам мантру, якусь установку. Мантра – це дуже специфічна вібрація думки. Вона створена для того, щоб дозволити вам зануритися вглиб себе. І ось коли ви потрапляєте в тонкі рівні свідомості, ви виходите за межі (англ. Transcend – "перевершувати", "переступати межі"). У цей момент ви відчуєте свої необмежені якості - необмежений розум, необмежену творчість, любов, енергію, силу ... Якщо ви занурюєтеся в поле необмеженої творчості, то ви стаєте більш креативні, якщо в полі необмеженого розуму, то більш розумні і т. д. Ви станете більше розуміти життя.
Кожна людина повинна вміти занурюватися в ці рівні. В якийсь момент ми втратили з ними контакт, з цієї колосальної скарбницею. Медитуйте двічі в день і спостерігайте, як навколишній світ стає краще", - радить Девід Лінч.
Крім того, Лінч також порадив політикам зайнятися трансцендентальною медитацією.
"Якщо політики будуть практикувати ТМ, то аналогічні речі трапляться і з ними: стрес піде і його місце займе щастя. Такі політики почнуть робити більше корисних речей для інших людей. Вони будуть вирішувати проблеми. Вони зрозуміють, що всередині кожного з них є "океан рішень". Буде прекрасно, якщо люди навчаться пірнати в цей океан щодня.
Девід Лінч поговорив з журналістами і про військовий конфлікт (фото: РБК-Україна)
Чимало запитань, адресованих Лінчу, були пов'язані саме з ситуацією на сході Україні.
Багато цікавилися, як техніка ТМ може допомогти українським військовим, які пережили всі жахи війни, їхнім родинам. І взагалі чи здатна медитація зупиняти конфлікти, навіть військові.
"Сьогодні не тільки ветерани війни, але навіть діти страждають від посттравматичного синдрому. Військові з ПТСР бачать страшні кошмари по ночах, а вдень їх страждання деколи ще гірші. І ми даємо таким людям медикаменти, які не усувають, а лише маскують проблему. Як і алкоголь – він приховує проблему. Це замкнене коло. Ніщо з цього не пригнічує наші внутрішні муки.
Отже, багато людей переживають різні внутрішні муки. Ми можемо навчити цих людей техніці занурення всередину себе легко і без зусиль... І вона допоможе їм повернутися до життя. Чудово те, що це може відбуватися без медикаментів або алкоголю, без якого-небудь поверхневого лікування", - розповідає Девід Лінч.
Режисер слідом за своїм товаришем і колегою Бобом Ротом також навів як приклад ситуацію в школах США, де дітей навчають техніці ТМ.
"Сьогодні багато вчителів "перегорають" – їм більше не подобається навчати дітей. Діти в свою чергу не хочуть вчитися, не можуть зосередитися, вони відчувають в процесі навчання страждання. Школа як пекельна діра.
І стали відбуватися чудеса (ред. – після застосування техніки ТМ). Муки стали проходити. Діти стають щасливими, вони більш креативні, сфокусовані. Відносини між учнями покращилися, як і стосунки між учнями і вчителями.
Це сталося, тому що люди навчилися пірнати в поле можливостей всередині кожного з нас, і контактувати з ним кожен день, почавши дійсно любити і цінувати життя", - поділився своїми спостереженнями Девід Лінч.
Девід Лінч вже більше 40 років практикує ТМ (фото: РБК-Україна)
Проте, мабуть, найбільш складним було питання про те, як техніка трансцендентальної медитації може допомогти зупинити війну. В принципі, чи реально це?
Але навіть на це питання у Лінча знайшлася відповідь.
"Людина як лампочка. Ти можеш поодинці насолоджуватися світлом всередині себе, але в той же час ти можеш поширювати його на оточуючих.
Якщо тобою переважає егоїзм, негативні емоції, то ти випромінюєш цей негатив на інших. Якщо ти наповнений щастям, то ти випромінюєш позитив.
Тому кожна людина, яка занурюється і вивчає себе, щоб бути більш щасливим, також надає відмінну послугу всьому світу, впливаючи на колективну свідомість.
Як я люблю говорити, думай про бублик, а не про дірку в ньому (англ. - Keep your eye on a donut donut not in a hole).
Занурюйтеся всередину! Вивчайте цю техніку і залучайте до неї своїх друзів. І крок за кроком цей світ почне змінюватися на краще", - підсумував Лінч.
До речі, на питання, чи планує Фонд реально допомагати ветеранам, відвідувати госпіталі і т. д., Боб Рот пообіцяв: "Ми підемо туди, куди нас покличуть".