Небезпека цієї поширеної причини раку легень може ховатися просто в оселі: як захиститись
Один з найпоширеніших видів онкологічних захворювання - рак легенів - за даними статистики найчастіше загрожує курцям. Однак при цьому значні ризики пов'язані й з іншим фактором, який може впливати на людей просто в їх будинках. Йдеться про безбарвний газ радон.
Як діє цей газ на людину, які ризики захворіти на рак легенів та як їх мінімізувати - читайте в матеріалі нижче.
Що таке радон
Радіоактивний газ без запаху, кольору і смаку радон (хімічний елемент Rn-222) утворюється в процесі природного радіоактивного розпаду урану, радію. Він присутній в гірських породах і ґрунтах, а також може міститися у воді.
Радон легко розчиняється у воді, а ще краще - в жирових тканинах живих організмів.
Велика концентрація радону, як правило, фіксується в шахтах, печерах і водоочисних спорудах. Але також його буває багато в повітрі всередині деяких приміщень і в погано провітрюваних місцях, в підвалах. Оскільки цей отруйний газ важчий за повітря, він накопичується на перших поверхах будинків, цокольних поверхах і підвалах.
Люди, самі того не знаючи, можуть дихати частинками радону, який розпадається, і ті осідають на клітинах епітелію дихальних шляхів. Як наслідок, може пошкоджуватися ДНК клітин, відбуватися мутація, що загрожує розвитку раку легенів.
Статистика у світі
Згідно зі звітом Всесвітньої організації охорони здоров'я, до 14% всіх захворювань на рак легенів у світі пов'язані з впливом на людину саме цього радіоактивного газу.
Суттєві ризики онкології через Радон у Великій Британії. Так, за словами британського доктора Дебори Лі, вважається, що газ радон є "другою за поширеністю причиною раку легенів після куріння", передає видання Express.
Медик додала, що в Англії радон "викликає 1100 випадків раку легенів на рік".
А що в Україні?
Як інформують у Центрі громадського здоров'я МОЗ України, при концентрації радону в 100 Бк на 1 кубічний метр в приміщенні кількість хворих на це захворювання збільшується до 16%.
"В Україні більш як 20% житлового фонду не відповідає вимогам щодо вмісту радону у повітрі приміщень, норма якого складає 50 Бк для новозбудованих будинків і 100 Бк - для старих.
Більше ніж 75% від усіх джерел опромінення в українців формується саме за рахунок радону", - повідомили у відомстві.
Як радон проникає в приміщення
У ґрунтах завжди є джерела радону. При певних умовах радон з ґрунту потрапляє в повітря приміщень і може фіксуватися підвищений рівень (особливо в підвалах і перших поверхах).
Крім цього в будинок радон може потрапити:
- зі стін і фундаменту будівель (якщо в будівельні матеріали не відповідають вимогам);
- разом з водопровідною водою (особливо, якщо вода з артезіанських свердловин;
- з природним газом.
Який рівень радону небезпечний
Як розповіла доктор Дебора Лі, радон при своєму утворенні прямує вгору в будівлі та має тенденцію концентруватися, особливо в підвалах і в підземних водах.
"Багато людей не знають про рівень радону там, де вони живуть. Вам рекомендується перевіряти рівень радону у вашому районі при купівлі та продажу нерухомості", - радить вона.
Безпечний рівень радону становить 20 Бк/м3 або менше. Рівень нижче 100 Бк/м3 вважається низьким ризиком. Рівень 200 Бк/м3 є високим ризиком, говорить медик.
"Рівні, як правило, вище в підвалах і в погано вентильованих приміщеннях.
Крім того, ті, хто працює під землею, можуть піддаватися особливо високому ризику впливу радону", - додала доктор Лі.
Як мінімізувати ризики
У ЦГЗ МОЗ України розповіли про такі прості заходи, які допоможуть знизити шкідливий вплив радону:
- удосконалити вентиляцію у помешканні;
- регулярно провітрювати житло;
- встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях;
- звертати увагу на якість будівельних матеріалів, що використовуються для ремонту чи будівництва;
- герметизувати підлогу та щілини у стінах.
Додамо, що раніше Верховна Рада ухвалила зміни до Закону "Про захист населення від іонізуючого випромінювання". Змінами визначено, що до повноважень Кабміну додано розробку і затвердження плану заходів щодо зниження рівня опромінення населення радоном і продуктами його розпаду, мінімізації довгострокових ризиків від поширення радону в житлових і нежитлових будівлях, на робочих місцях, від джерела проникнення радону з ґрунту, будівельних матеріалів або води.
Нагадаємо, раніше ми розповідали також про інші чинники, які таємно збільшують ризик розвитку раку легень.
А також писали, що нещодавно медики назвали напої, які підвищують ризик захворіти на рак на 90%.