ua en ru

Відома радіоведуча розповіла, як FM-ефір наповнюється українською мовою

Відома радіоведуча розповіла, як FM-ефір наповнюється українською мовою Фото: Соня Сотник (facebook.com/Fontaliza)

"Не Славком Вакарчуком єдиним заповнюється радіоефір"

Українського року достатньо, а ось якісної поп-музики не вистачає. І час, коли квоти заповнювалися виключно "Океаном Ельзи" - вже пройшов. Про це розповіла відома радіоведуча шоу "Камтугеза" на Radio ROKS, співачка і волонтер Соня Сотник у своєму інтерв'ю Радіо Свобода.

Соня Сотник розповіла, що Radio ROKS дотримується усіх українськіх свят, в тому числі і 9 листопада, День української писемності.

"Для Radio ROKS це було, напевно, найменш болісно, тому що українського року як раз досить. Ось української поп-музики в такому широкому загалі менше. Якісної поп-музики. Ми ж говоримо не просто до того, щоб взяти і забити ефір низькопробним матеріалом. Музики багато, і українською мовою, але вона різна. Ми хотіли б її мати перш за все, тому що ми комерційна радіостанція. Ми про це говорили і акцентували, що потрібен насамперед якісний продукт, а крім того - популярний. Ми ризикуємо слухачем. Якщо ми поставимо трек, який не сподобається слухачеві, не зайде, то ми ризикуємо - він просто перемикає кнопку. І нам дуже добре, тому що ми в діалозі домоглися відстрочки на рік, щоб наповнити ефір. Та цього ще мало. Крім того, почався нормальний процес співпраці носіїв, ЗМІ та артистів. Тому що артисти теж не можуть дістати з кишені відразу супер-хіти українською мовою. Вони працюють, вони прислухаються, чого хочемо ми. Ми говоримо, що ми хочемо від них. Цей процес іде. І цей процес радує. Це шоу-бізнес. І ми для того, щоб цей вакуум української музики заповнити, ми повинні думати ще й про те, як артисти на цьому повинні заробляти нарешті? Тому що ми є провідником, але вони мають і авторські права. І закон про авторські права, який зараз лежить і порошиться там, дуже важливий. І нам треба, щоб артисти отримували нарешті свої авторські за роботу. Чому дуже багато артистів перейшли на інші мови, і не працюють на рідній мові? Тому що у нашого північного сусіда цей закон перфектно працює. І вони отримували там гроші. Просто це елементарно", - пояснила радіоведуча і додала, що у вік інтернету також можна дотримуватися авторських прав – за цим стежать правовласники.

Висловилася Сотник і з приводу Славка Вакарчука. Вона пояснила, що його музику крутили багато радіостанції, так як вона підходила під багато форматів: рок, поп і навіть релакс.

"Його пісні підходили під всі формати: і рок, і поп, і навіть релакс-музику. Він заполонив ефір. Але на сьогоднішній момент вже так, при всій повазі, не Славком Вакарчуком єдиним", - сказала Соня Сотник.

Відома радіоведуча вважає, що найближчим часом у якісної української музики настане друге дихання. Перша припала на початок 1990-х років, коли популярними були українські фестивалі.

"Я думаю, що зараз буде друге дихання. Тому що зараз ми наповнюємо, наповнюємо, наповнюємо. Безумовно, у нас не вистачає зірок. У нас не змінювався пул давно. Безумовно, російська музика зробила нам велику біду - доступна, дешева і з великими грошима. У нас не було таких грошей. Розквіт української музики на початку 1990-х відбувся завдяки фестивалям, таким як "Червона рута" та "Таврійські ігри". Зараз таких фестивалів не вистачає. Нам треба мислити комплексно. Не радіо єдиним ми зараз врятуємо шоу-бізнес. Нам потрібні майданчики, нам потрібні студії, нам потрібні кошти, щоб створювати цей продукт", - сказала Сотник.

Розповіла вона і про своє ставлення до російських музикантів, які регулярно відвідують з концертами Україну. В тому числі і про групу "Машина Времени".

"Андрій Макаревич розуміє, мабуть, що загорнуть Державіна, там це вже на поверхні. Але це його рішення, як менеджера колективу, як глави колективу. І він ризикує концертом. Мені здається, що це чесно, якщо людина не сприйняла і залишається на іншій ступені, любить іншу країну, чесно покинути цю територію. Ось Джанго виїхав в Росію. Він не гастролює тут. Джанго - приклад таки, напевно, яскравий. Це чесно, принаймні. Тобто, ми як йому сказали, що добре, ти любиш іншу країну - бери, будь ласка, чемодан і їдь в іншу країну, він це зробив, він тут не гастролює", - висловила свою позицію Сотник.

Крім того, Соня Сотник активно підтримує українські групи, які родом з Донецької та Луганської області.

"Там величезна кількість музикантів! Це фантастичні групи. Це "Fontaliza", це SINOPTIK, які рвуть Європу. І вони донецькі, вони горлівські! Там фантастичний рок-н-рол. Я займаюся ними. Вони мені цікаві. По-перше, ми крутимо їх музику. Це найголовніше. По-друге, ми розповідаємо про них новини. Це теж дуже важливо. По-третє, ми підтримуємо їх концерти, тури і так далі", - розповіла ведуча.

Відео: Інтерв'ю Соня Сотник (YouTube/Радіо Свобода онлайн)

До речі, Муждабаєв розповів, як українці допомогли "Машине времени" позбутися "русскомирного" дурня в групі.