За його словами, більшість країн Європи вже захищені від ідіотів, а Україна — ні
Відомий український історик, вчений і публіцист Ярослав Грицак розповів, як "захистити Україну від ідіотів". Своїми міркуваннями він поділився в інтерв'ю виданню "Новое время".
За словами історика, існує точка, пройшовши яку країна стає захищеною від ідіотів.
"Ідіотів" у більш широкому значенні, оригінальному, як у Стародавній Греції,— девіантів. В даному випадку політиків, які прагнуть повернути все назад", - говорить Грицак.
Історик зауважив, що останні результати виборів і в Австрії, і в Чехії показують, що не тільки Польща і Угорщина, але і майже всі країни-спадкоємці Австро-Угорщини переживають прихід популістів до влади. Вчений вважає, що Україна може приєднатися до цього клубу.
"Завжди знайдеться той, хто постарається переконати нас в тому, що популізм — найгірший варіант. До того ж це загальноєвропейський сценарій. Але є одна деталь: більшість країн Європи вже захищені від ідіотів, а Україна — ні", - розповів Грицак.
Історик навів приклад байки свого улюбленого письменника Фелікса Кривина.
"У дворі лежать і окислюються два поліна. Одне — повільно, інше — швидко. Між ними відбувається такий діалог: "Що‑то ти дуже поспішаєш". "А чого тягнути? Раз — і готово". "Дивлячись як готове. Потрібно окислюватися повільно, у мене в цьому питанні досвід". Різниця між полінами проста: обидва окислювалися, тільки перше — гнило, а друге — горіло", - зазначив історик.
Ярослав Грицак підсумував, що той, хто вірить у зміни повільним, еволюційним способом, ризикує знову опинитися в гнилому болоті.
Нагадаємо, що Ярослав Йосипович Грицак - радянський і український історик і публіцист. Доктор історичних наук, професор. Закінчив історичний факультет Львівського університету. У 1987 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук. В 1996 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук за темою "Формування сучасної української нації: історіографія та історіософія проблеми".
В грудні 2014 року увійшов до складу конкурсної комісії Національного антикорупційного бюро України. Опублікував понад 400 наукових робіт, також відомий як автор публіцистичних робіт.
Раніше Грицак заявив, що без Криму й Донбасу в України є унікальний шанс. За його словами, відсутність Донбасу і Криму є трагедією для України, однак дає шанс країні стати однорідною.