За словами керівника розкопок на Поштовій площі Михайла Сагайдака, відносини археологів з інвестором нагадують "баладу в трьох частинах". При цьому ледь не "детективний роман" розпочався задовго до старту самих розкопок
Про багатообіцяючу реконструкцію Поштової площі в Києві активно заговорили ще в 2012 році. Тоді на суд киян висувалися проекти нової розв'язки і тунелю, що дозволило трохи "розвантажити" цю місцевість. Потім взялися за оновлення набережної і Річкового вокзалу, пообіцявши зробити з нього "арт-ресторанно-бізнес комплекс". А в 2013 році стало відомо, що навпроти Річкового вокзалу планують побудувати багаторівневий підземний ТРЦ – з торговими точками, фудкортом і паркінгом.
Тоді ж, в 2013-му, почалося буріння паль під будівництво нового ТРЦ. Автор проекту реконструкції Поштової площі, архітектор Андрій Миргородський припустив, що до кінця зазначеного року об'єкт буде зданий.
Однак інвестор (компанія "Хенсфорд-Україна") не звернув належної уваги на важливий нюанс - згідно з українським законодавством, перед початком будівництва в історичній частині Києва необхідно провести археологічні розкопки. При цьому проводяться вони за рахунок інвестора!
Влітку 2015 року команда археологів виявила під товщею грунту унікальні артефакти – зруби і частоколи, які відносяться до часів Київської Русі XI-XIII століття. Знахідки настільки розбурхали громадськість, що кияни вимагали припинити будівництво ТРЦ і дозволити археологам продовжити свої роботи.
Як результат, співробітники Центру археології Києва знайшли вулицю і садиби XII-XIII століття.
Фото: Місце археологічних робіт на Поштовій площі, 2016 рік (РБК-Україна)
Фото: А ось так розкоп виглядає сьогодні (Надано Центром археології)
Археологи підняли питання про створення безпосередньо на місці розкопок унікального для України інтерактивного підземного музею.
Киянам така пропозиція сподобалася, та й деякі представники КМДА були не проти – навіть мер Києва Віталій Кличко дав "зелене світло", гарантувавши зробити все для того, щоб "не втратити знайдені історичні цінності".
Про можливість створення інтерактивного музею говорили багато і довго. На історичній темі "піарилися" багато столичних чиновників. Однак сьогодні археологічні роботи на Поштовій площі припинили, а перспектива створення "музею давніх вулиць" близька до провалу.
Проект реконструкції транспортної (!) розв'язки Поштовій площі з'явився ще в 2005 році. Тоді мером Києва був Олександр Омельченко.
У 2012 році, згідно з розпорядженням КМДА, до проекту кілька разів вносили зміни та доповнення. Зокрема, у грудні 2012 року в "Проект реконструкції транспортної розв'язки" внесли доповнення, яке "передбачало можливість будівництва об'єкта багатофункціонального призначення і комплексного благоустрою скверу на Поштовій площі".
"Коли з'явився цей пункт про "можливість будівництва об'єкта багатофункціонального призначення" на Поштовій площі, ми зрозуміли, що будується якесь підземне або наземне приміщення. Спочатку подумали, що мова йде про підземний паркінг. Потім виявилося, що в планах – будівництво ТРЦ", - розповідає керівник Центру археології Києва НАН України Михайло Сагайдак.
Археологи занепокоїлися, бо одна справа – будівництво наземної розв'язки, і зовсім інша ситуація - рити котловани посеред історичної місцевості Києва.
"Звичайно, коли у 2012 році почали будувати розв'язку і забивати палі в землю, також знищувався культурний шар. На щастя, масштаби цього "знищення" не були такими глобальними, так нам вдалося знайти кілька поховань", - пояснює керівник археологічних робіт.
Фото: Археолог Михайло Сагайдак (РБК-Україна)
Тоді співробітники Центру археології звернулися до столичних чиновників з проханням показати їм документацію проекту нового ТРЦ, де б говорилося про його розташування і т. д.
"Ми просили показати нам, де буде проходити будівництво, де будуть копати. Відразу сказали, що це буде дуже серйозна загроза столичної археології. Побачивши проект і згадавши про необхідність попередніх археологічних робіт, ми зустріли негативну реакцію: "Ви що, які розкопки?! Ні-ні-ні...". Тоді мене ще викликав до себе Міністр культури Леонід Новохатько (обіймав посаду з 2013 по 2014, - ред.) і висловився з приводу наданого нами кошторису. Сказав, що цифра дуже велика, таких грошей не знайдуть і взагалі – "ось стійте і спостерігайте за будівельними роботами, якщо щось важливе побачите, тоді будемо розмовляти", - згадує Михайло Сагайдак.
В кінці 2013 року у Києві розпочався Євромайдан. Звичайно, будівельні роботи на Поштовій площі припинили. А в 2014-му, з приходом нової столичної влади, "стиль спілкування" з археологами кардинально змінився.
"До Евромайдану інвестору, так скажемо, був відкритий "зелений шлях". Однак після Революції інвестор зрозумів, що треба трохи "змінювати тональність". Пішли складні переговори. Нам говорили, що грошей на розкопки немає, що вони не можуть зробити так, як ми просимо... Однак, коли почали рити землю між Церквою Різдва Христового і власне самою Поштовою площею, ми просто-таки зажадали зупинити ці роботи і дозволити нам спочатку провести археологічні розкопки", - каже Сагайдак.
Вимога археологів цілком законна. З 2016 року Поштова площа отримала статус пам'ятки археології, внесеної до державного реєстру.
"А в законі "Про охорону культурної спадщини" чітко сказано: спочатку археологія, потім – будівництво. Ми попросили інвестора лише дотримуватися закону".
Так, в 2014 році на місці "несподіваного" ТРЦ стартували законні археологічні роботи.
Вже в 2015 році, як цього і слід було очікувати, на території однієї з найстаріших площ Києва, де в кінці Х століття Володимиром Святим був проведений акт хрещення мешканців Києва, були виявлені унікальні артефакти, що датуються не тільки XV-XVIII, але і XII-XIII століттями.
Спочатку інвестор, компанія "Хенсфорд-Україна", вів себе спокійно, не заважаючи роботі археологів. Адже ніхто ще не знав, що саме тут можуть знайти.
Фото: Археологи дійшли до культурного шару XII століття. Однак археологічний потенціал (історична стратиграфія) Поштовій площі дозволяє опуститися ще нижче (РБК-Україна)
Одними з найбільш яскравих знахідок, виявлених археологами під час розкопок, є середньовічні актові печатки, які були регалією князівської влади, що вживалися при офіційних документах. Таких знахідок вже виявлено 13, найбільш ранні датуються XI століттям. Це вселяє надію, що археологів чекають ще більш древні цінності – для цього потрібно продовжувати розкоп!
Так, за три роки (з 2014 по 2016) було знято більше 5 метрів ґрунту. Однак культурний шар (шар землі, що зберігає сліди діяльності людини, - ред.) в центральних районах Подолу може досягати 12 метрів. За словами Михайла Сагайдака, на місці будівництва ТРЦ на Поштовій площі нижня позначка його може залягати на глибині 11 метрів, так що потрібно розкопати ще близько 5-6-ти метрів культурного шару.
Фото: Унікальні знахідки, виявлені під час розкопок на Поштовій площі (РБК-Україна)
"Коли почали йти найкрутіші археологічні комплекси, ми заговорили про те, що необхідно розгортати більш системну наукову роботу. Так як створення музею – це серйозний проект, великий згусток інформації. Тим більше, що ми планували створити не просто "виставковий простір", а сучасний інтерактивний музей, в основі якого – автентичні об'єкти", - пояснює Михайло Сагайдак.
Археолог розповідає, що "наукову частину" на себе взяла Київрада. Так, роботи з реставрації і консервації знайдених артефактів фінансувало місто.
"Грошей від інвестора вистачало тільки на землекопів і первинну фіксацію об'єктів: відкопати, помити, зробити первинний огляд і сфотографувати. Більш широку програму взяло на себе місто", - каже Сагайдак.
З 2014 по 2016 рр. тільки на розкопки вже витратили близько 4 млн грн.
"З часом об'єкти стали більш інформаційними, древніми, у нас пішла вулиця, садиба – міський квартал. Тобто з'являлися не просто фрагменти, а цілісна картина. Ми запропонували інвестору, що настав час проектувати музейне приміщення. Ми ж будемо набирати матеріал, консервувати, складати його десь. При цьому у нас немає місця, ми не знаємо, як буде виглядати музей", - каже археолог.
Саме на етапі активного обговорення плану майбутнього музею, відносини археологів з інвестором охололи.
"Археологічні розкопки на Поштовій площі застопорилися ще в кінці 2016 року. "Симптом" простий – затримки з фінансуванням розкопок. Спочатку не звертали увагу: зараз ми всі живемо в нестабільних умовах. Люди працювали до березня місяця в надії, що з нами розрахуються. Але цього не сталося і люди почали розходитися. І ось з березня місяця роботи завмерли. Потім стала форсуватися підготовка до Євробачення 2017, однією з локацій якого була як раз Поштова площа. І ми остаточно зрозуміли, що наші проблеми відсунули в бік", - розповідає Михайло Сагайдак.
Фото: Проект одного з поверхів ТРЦ на поштовій площі. "Червоне" - площа під музей, 100 кв. м (РБК-Україна)
Рано чи пізно, компанії-інвестору "Хенсфорд-Україна" потрібно було б оприлюднити проект планованого ТРЦ, вказавши в тому числі і місце під музей. Незабаром з'явився документ "Доповнень до проекту підземного споруди".
"Ось тут скринька і відкрилася. З приблизно 8 тис. кв. метрів запланованого торгового центру під "музей стародавніх вулиць" виділили 100 кв. метрів! Звичайно, до цього ми подавали заявки інвестору на тему того, що нам потрібно музейне приміщення, однак такого результату не очікували", - зізнається керівник археологічних робіт на Поштовій.
Більше того, Михайло Сагайдак пояснює, що інвестор поспішає побудувати ТРЦ і вже хоче покласти підземні плити в той час, як археологи ще не до кінця вивчили культурний шар на місці розкопок. Як говорилося вище, археологам залишилося досліджувати ще близько 5 метрів культурного шару, де знаходяться найбільш цікаві та старовинні артефакти.
Однак археологи не збираються здавати свій "плацдарм".
Фото: Бачимо як на місці знайденої садиби часів Київської Русі лежить будівельне сміття (Надано Центром археології)
Фото: Сміття на місці археологічних розкопок на Поштовій площі (Надано Центром археології)
"Технічне питання: ось плита ляже, а як ми під неї зайдемо? У нас ще програма не реалізована. Ми запропонували прокопати в деяких місцях на два метри, після чого будівельники зможуть покласти плиту. Була зустріч, прийшли конструктори, інженери. Інвестор вже погодився, мовляв, беріть і робіть. Але розумієте, в чому справа, особисто я, Михайло Сагайдак, юридично ніяк з цією компанією не пов'язаний. В разі чого, я не зможу юридично себе захистити. Ось я попросив підписати такий контракт... досі чекаю відповіді".
"Інвестор любить дорікати, мовляв Центр археології не надав йому концепцію музею або ще що. Хоча я говорив, що мінімальна експозиційна площа – це розмір садиби, обмежений парканами і т. д. Це цілісний історичний образ. Знайдена нами міська садиба займає площу десь 800 кв. метрів. Також потрібні службові приміщення. Під "музей стародавніх вулиць" необхідно виділити десь 1000-1500 кв. м", - пояснює Михайло Сагайдак.
Фото: На сьогоднішній день місце розкопок виглядає жахливо. У багатьох місцях утворилися величезні калюжі (Надано Центром археології)
Сьогодні на місці будівництва майбутнього ТРЦ не проводиться жодних археологічних розкопок. Співробітники Центру археології Києва продовжують приїжджати на розкоп, ведуть моніторинг. За словами Михайла Сагайдака, місце археологічних робіт потроху осідає і деградує. Будівельники зносять туди сміття, деякі ділянки заповнені водою.
Компанія-інвестор "Хенсфорд-Україна" максимально закрилася від коментарів і на всі зустрічі приходить з юристами.
"Мені здається, що юристи переконали інвестора, що у них досить сильна позиція і вони можуть не хвилюватися. Тому інвестор зараз пішов чисто в юридичну площину". Розумієте, закон з охорони історичного середовища у нас хороший, але практики його виконання – немає. Всі справи в Києві, про яких я знаю, були програні державою або балансоутримувачем. У КМДА також "цікаво" себе ведуть і йдуть від відповідей. Думаю, що у них відбувся процес "опускання з небес на землю". Добре, що в Києві щось будується, поліпшується. Але не можна було пускати забудовника в серце міста, не передбачивши, що з цього вийде... Я писав і Кличко, і в Мінкульт і навіть у Верховну Раду – ніхто не відповів", - зітхає археолог.
У Центрі археології Києва намагаються донести, що цінність знайдених артефактів непорівнянна, а в самій компанії-забудовника не розуміють, як їм пощастило.
"Це якесь невігластво інвестора, який не розуміє, яке у нього унікальне місце. Скільки ТЦ у Києві?! А у нього особливі "привілеї". Дивують власники бізнесів поруч із Поштовою площею: ресторани, готелі та інші – вони не розуміють, що музей додає до їх послуг, він може служити "принадою". Це місце, якого немає більше ніде в світі. Автентичне", - каже археолог.
Фото: Будівельне сміття скидають безпосередньо на місце археологічних досліджень (Надано Центром археології)
Михайло Сагайдак передбачає, що інвестор також боїться брати на себе додаткові зобов'язання щодо збереження артефактів, які отримають статус музейних об'єктів, що будуть поставлені на державний облік і охоронятися законом. Відповідно, за втрату або псування цих об'єктів інвестор повинен буде нести кримінальну відповідальність.
"Так, підземний простір ТРЦ буде вважатися приватною власністю. Однак інвестор, напевно, не планував, що музей буде знаходиться на його території і йому доведеться підписати з державою (або з тим, хто буде утримувати ці знахідки) охоронне зобов'язання. Інвестор не буде мати права їх псувати, переносити і т. д.".
Зараз археологи не беруться сказати, скільки потрібно грошей на створення інтерактивного музею. За попередніми оцінками, тільки на консервационный процес знахідок може піти близько 15 млн грн.
Заступник голови КМДА Олександр Спасибко повідомив, що щотижня проводяться зустрічі з інвесторами, і місто буде стежити, щоб компанія виконала свій договір з археологами.
"За дорученням мера було прийнято рішення профінансувати музеєфікацію, на це передбачено 27 млн грн. Але розкопки, відповідно до законодавства, провадяться за рахунок забудовника. Є договір, де чітко прописані терміни робот, і ми будемо вимагати їх виконання", – підкреслив чиновник.
Археологи, які працюють на місці розкопок на Поштовій площі, неодноразово говорили, що планують створити сучасний історичний простір за аналогією з відомим Підземним музеєм у Кракові.
У 2005 році під час розкопок на Старій площі Кракова археологи виявили приголомшливі знахідки, як мінімум, дев'яти століть. Роботи розтягнулися на 5 років, однак за підсумком жителі та гості Кракова отримали унікальний музей, де можна подивитися залишки стародавнього водопроводу, середньовічні кузні і мости, ринку, міські будови. Зауважимо, що всі ці артефакти знаходяться не під склом, як у звичайних музеях, а буквально під ногами й довкола відвідувачів. Площа музею склала 10 тис. кв. метрів.
Відео: Підземний музей у Кракові (YouTube.com/Victoria Veselovskaya)
Михайло Сагайдак пояснює, що вже давно існують спеціальні технології збереження археологічних знахідок для подібної експлуатації.
"наприклад, земляні стіни на місці розкопу можна покрити спеціальним композитом, тканиною та демонтувати їх частинами. Потім ми будуємо звичайний музей і покриваємо стіни всередині нього ось такими отриманими плитами з місця розкопок. Аналогічно робимо з підлогою. Якщо мова йде про якийсь конструкції, скажімо, це дерев'яний зруб. То його можна просканувати, розібрати, реставрувати колоди, а потім покласти їх у музейному просторі з точністю до міліметра, як вони лежали сотні років назад... Кожен експонат в такому музеї супроводжується інтерактивної підводкою, картами тощо", - розповідає Михайло Сагайдак.
До речі, археологи просять небайдужих киян підтримати археологічні роботи та створення музею на Поштовій площі. Підписати петицію можна на сайті КМДА.
Редакція Styler продовжить вивчати ситуацію навколо розкопок на Поштовій площі і майбутнього музею. Вся пов'язана з цією темою інформація буде оперативно з'являтися на нашому сайті.