ua en ru

Не вір очам своїм: УПЦ МП заперечує участь у хресній ході людей у камуфляжі і з георгіївськими стрічками

Не вір очам своїм: УПЦ МП заперечує участь у хресній ході людей у камуфляжі і з георгіївськими стрічками Хресний хід на Київ (apostrophe.com.ua)

Навіщо це хода, чи є серед учасників вихідці з окупованих територій, що там робить Вілкул – представники УПЦ МП спробували відповісти на головні питання

Чим ближче до Києва всеукраїнський хресний хід, тим більше він викликає запеклих дебатів у суспільстві. Одні хочуть відправити назустріч хресного ходу загони Нацгвардії, а інші говорять про те, що до формування колони людей безпосередньо причетна ФСБ.

Припускають також, що хресний хід іде на Київ, щоб змусити депутатів швидше проголосувати за закон про особливий статус Донбасу. А спікер Верховної Ради Андрій Парубій навіть попередив про ймовірні провокації з боку проросійських сил.

Із-за наростаючого в суспільстві занепокоєння навколо хресного ходу керівництво УПЦ МП вирішив організувати прес-конференцію і розповісти, навіщо і чому було організовано цей захід. Там же вперше презентували програму святкування тисячоліття давньоруського чернецтва на Афоні 21-28 липня цього року.

"Викликає подив те, як громадськість реагує на хресний хід. Адже ця традиція сягає своїми коренями ще в Євангеліє і зараз високо шанується в багатьох країнах світу. На превеликий жаль, в Україні традиція перервалася з приходом більшовицького режиму. Були випадки, коли віруючих за хресний хід розстрілювали. Але зараз ця чудова традиція відроджується, і ми не хочемо, щоб вона була оповита якимись помилковими предположеними. Хресний хід об'єднує в собі молитву, покаяння, піст тілесний подвиг, а завершиться він урочистою службою у Києво-Печерській Лаврі, після чого паломники вирушать додому", - розповів глава Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП єпископ Климент (Вечеря).

Хода віруючих ніколи не мав політичного забарвлення, а вся негативна інформація, яка з'явилася навколо цієї події, заснована на брак знань про те, що ж таке хресний хід, вважає священнослужитель.

Цього року православні віруючі відзначають знаменну дату - тисячоліття руського чернецтва на Святій горі Афон. Відповідно до літописів, перші прочани вирушили туди одразу ж після Хрещення Русі, ще за князювання святого Володимира, на самому початку XI століття.

"Хресний хід до святинь здійснювали наші діди і прадіди. Віруючі вважали своїм обов'язком хоч раз в житті пройти всю Україну до Києво-Печерській Лаврі. А в рамках підготовки до святкувань тисячоліття давньоруського чернецтва на Афоні Інститут афонського спадщини в Україні підготував масу проектів. Зокрема, українською мовою вийде книга письменника Івана Вишенського, якого ми знаємо ще зі шкільної лави. Не всім відомо, що він був не тільки письменником, але і афонським сподвижником, провів на Афоні сорок років. Вийдуть і інші книги, які до цього не були надруковані українською мовою, але вже давно перекладені на різні мови світу", - розповів директор Міжнародного Інституту афонського спадщини в Україні Сергій Шумило.

"Там таких людей немає"

Раніше волонтерам вдалося дізнатися, що одним з учасників заходу є хтось Едуард Важенцев, отримав посвідчення в Єкатеринбурзькому єпархіальному управлінні Свято-Троїцького Собору Руської православної церкви. За інформацією волонтера Іраклі Комахидзе, Важенцев воював на боці бойовиків і брав активну участь у визволенні населених пунктів.

Ці дані в УПЦ МП вважають неправдивими, але в той же час не відповідають на запитання журналістів про особистості тих, хто йде в Київ разом з віруючими. Зокрема, журналістка телеканалу "1+1" не раз запитувала про те, чому колону віруючих супроводжують люди в камуфляжі без розпізнавальних знаків, і ким саме ці люди є.

"Аваков заявив, що там таких людей немає", - відповів єпископ Климент, хоча журналістка готова була пред'явити фото людей спортивної статури, які супроводжують колону.

Не вір очам своїм: УПЦ МП заперечує участь у хресній ході людей у камуфляжі і з георгіївськими стрічкамиФото: Молитовний хід стартує на сході України зі Свято-Успенської лаври, а на заході - з Свято-Успенської Почаївської лаври (112.ua)

За словами священнослужителів, якщо серед учасників хресного ходу і є люди з окупованих територій, то вони добираються до хресного ходу тільки через офіційні контрольно-пропускні пункти - поряд з іншими громадянами, а безпеку забезпечують учасників усіма доступними способами. Єпископ Климент також зазначив, що жодного разу не бачив заяви патріарха Кирила про те, що той підтримує політику Путіна та військові дії на Донбасі.

Далі журналіст знайшов у інтернеті і зачитав присутнім цитату, де патріарх Кирило говорить, що "уніати і розкольники, отримавши в руки зброю, під виглядом антитерористичної операції почали здійснювати пряму агресію стосовно духовенства...". Єпископ Климент відповів, що ніяких закликів до війни в цих словах не бачить.

Священнослужителів запитували, що робить серед учасників хресного ходу представник Опозиційного блоку Олександр Вілкул.

"Той факт, що в заході беруть участь деякі представники політикуму, є виключно їх власним вибором і бажанням. Так чи інакше, жодних політичних гасел у хресній ході немає і не буде", - відповів представник УПЦ МП.

"Не акція і не мітинг"

Один з представників ЗМІ під час прес-конференції поділився інформацією про те, що в минулому році один із священиків УПЦ МП відкрито висловлював погрози на його адресу, звинувачуючи у фашизмі і тримаючи при цьому в руках автомат Калашникова. Однак представники УПЦ МП заявили, що про таких випадках вони нічого не знають.

"Подібна інформація, яка з'являється в ЗМІ – це в більшості своїй провокація. Ми постійно перебуваємо в контакті з представниками силових структур, і хочу сказати, що за весь час жодного факту про будь-які правопорушення нам не повідомляли. Треба розуміти, що українська православна церква як ніхто зацікавлена в спокої і відсутність провокацій. Хресний хід – це не акція і не мітинг, тому жодної людини з георгіївськими стрічками там немає", - сказав Климент.

Також священнослужителів запитували, чому хресний хід вирушив з Почаєва у Луганськ чи з Святогорська в Донецьк, закликаючи таким чином до світу бойовиків, вбивають українців. На це представники УПЦ відповіли, що учасники хресного ходу традиційно йдуть саме в Києво-Печерську Лавру, а не куди-небудь ще, зберігаючи тим самим давні традиції.

Киянам не про що переживати

Раніше Міністр МВС Арсен Аваков заявляв, що поліція буде вживати всі можливі дії, щоб уникнути провокацій під час хресного ходу.

"Всі віруючі, незалежно від конфесії, мають право проводити релігійні заходи, які не суперечать законодавству. Але є "політикани", які "грають" на цих речах. Однак у нас є достатньо коштів, рішучості і волі, щоб забезпечити безпеку учасників мирного зібрання. Тому киянам не про що переживати. У держави бракує сил, щоб не допустити дестабілізації ситуації", - сказав Аваков.

Нагадаємо, раніше хресний хід на Київ зняли з висоти пташиного польоту.