Леонід Каденюк: яскраві цитати легендарного українського космонавта
Леонід Каденюк помер у Києві на 68-му році життя
Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області. У 1995 році його відібрали в групу космонавтів Національного космічного агентства України. Пройшов підготовку до космічного польоту в NASA на американському космічному кораблі багаторазового використання як фахівець з корисного навантаження.
З 19 листопада по 5 грудня 1997 Каденюк здійснив космічний політ на американському МТКК Колумбія місії STS-87. Під час польоту виконував біологічні експерименти спільної українсько-американської групи з трьома видами рослин.
Каденюк - автор п'яти наукових праць. Видав книгу під назвою "Місія - Космос". Він активно допомагав молодим українським вченим і робив багато розвитку української космічної сфери.
Styler вибрав найяскравіші цитати з ексклюзивного інтерв'ю Леоніда Каденюка нашому виданню до Дня космонавтики у 2017 році. В пам'ять про легендарного українського космонавта публікуємо добірку його висловлювань.
Ім'я Леоніда Костянтиновича вже записано в підручники історії України: він назавжди залишиться першим у світі українцем, який побував у космосі.
"Про космос я можу говорити годинами, але все одно не можу знайти слів, щоб описати ті емоції, які пережив"
“Жодна фотографія космосу не здатна передати тієї краси Всесвіту, яку людина може побачити своїми очима".
"У космосі найбільше вражає такий чинник космічного польоту як невагомість. Вражає сам космос, і весь Всесвіт".
“Я був вражений тим, як виглядає Земля з космосу. Це було просто неймовірно. До речі, інформативність телевізійного зображення Землі з космосу або будь-якої його фотографії складає не більше 10-15 відсотків від того, що ми можемо побачити самі".
Відео: Запуск шаттла "Колумбія" у відкритий космос, прямий ефір телеканалу "УТ-1" від 19 листопада 1997 року (Youtube-канал Віталій Лозинський)
"Навіть чутлива фотоплівка не здатна передати всі відтінки кольорів, які сприймаються нашим зором. Про політ у космос я можу говорити годинами, але все одно не можу знайти слів, щоб описати ті емоції, які я пережив".
"У мене є всі підстави стверджувати, що Україна є космічною державою. У нас є повний цикл виготовлення космічної техніки. Ми давно вміємо проектувати, виготовляти, запускати і експлуатувати наші розробки в космосі. Але от проблема: сьогодні космічна галузь працює не завдяки, а всупереч обставинам, у яких вона перебуває".
"Історія мого членства в екіпажі місії STS-87 космічного корабля "Колумбія" ще раз підтверджує, що потрібно бути наполегливим у досягненні своєї мети. І тоді навіть, здавалося б, найбыльш недосяжні мрії стануть реальністю".
Фото: Леонід Каденюк (Facebook.com/leonid.kadenyuk.9)
"За весь час існування космічної галузі у нас в Україні, і раніше в СРСР, вченими було придумано і запатентовано понад 50 тисяч винаходів, високих технологій".
"Коли я дивився на Землю з космосу, у мене було також і негативне враження. Воно прийшло відразу ж, коли я побачив цей найтонший шар атмосфери. Його особливо чітко було видно на тлі чорного космосу. Це мене дуже вразило. Пам'ятаю, у мене навіть настрій тоді зовсім пропав. Це все через те, що люди так спотворюють нашу екологію і недбало ставляться до природи".
"В майбутньому польоти на Марс стануть буденністю"
"Зараз нам говорять, що в недалекому майбутньому можна буде переселятися на інші планети. А от я думаю, що спочатку потрібно привести в порядок нашу рідну планету. Потрібно направляти інтелект людства на те, щоб берегти, а не руйнувати екологію. Адже саме в космосі розумієш, наскільки неідеально наше суспільство, наскільки неправильно воно живе".
"Зараз все частіше говорять про польоти на Марс. Запустити туди міжпланетну космічну станцію без космонавтів – в цьому проблеми взагалі немає. Були такі спроби ще в кінці 1960-х років. А ось запустити на Марс людину – це набагато складніше. Для цього потрібна зовсім інша техніка".
Фото: Леонід Каденюк з іншими космонавтами шаттлу "Колумбія" (facebook.com/DKAUkraine)
“Якщо ми навчимося використовувати гравітаційні сили і побудуємо двигун нового типу, ми зовсім по-іншому зможемо рухатися у космосі. Це будуть зовсім інші швидкості! Але науці поки невідома природа гравітації. Не відомо, як саме вона проявляється. На даний момент ми добре знаємо, що маса – це джерело гравітації. Але ось у чому її прояв, чому вона існує? Це ще треба дослідити".
"Я впевнений, що в майбутньому польоти на Марс стануть буденністю".
Леонід Каденюк рассказал на чому тримається космічна галузь України.
Помер перший український космонавт Леонід Каденюк.